Pärandiseadus

Reena 13.01.2009 13:44 (16 aastat tagasi)

Vabandan -korra teema juba foorumist läbi käinud aga küsimus ikka õhus ...Abikaasa võttis 2001 a.eluasemelaenu(alustasime siis koos oma elu nullist - abiellusime 2007) .2007 a.võtsime koos laenu juurde ehk kuna mehe palk seda ei oleks võimaldanud ,siis läksin ise kaastaotlejaks . Algselt kuni siiani olen mina 100% soodustatud isikuks (s.t.kui mehega midagi peaks juhtuma ,siis ostetud eluase 100% mulle määratud) peale panga. Kui nüüd aga midagi mehega juhtub , kas jään siis oma kodust ilma ? (Mehel eelmisest kahest kooselust 2 last ja maksab kenasti elatist)

. 13.01.2009 14:14 (16 aastat tagasi)

Mida tähendab "sina 100% soodustatud isikuks peale panga"? Kas sa räägid elukindlustusest või sa räägid testamendist? Need on erinevad asjad. Kui sa räägid pärimisest ja pead silmas, et mees on nimetanud sind testamendiga kogu oma vara pärijaks, siis pead arvestama seda, et kuivõrd ta jättis pärandist ilma oma alaealised ja seetõttu töövõimetud lapsed, siis on neil seaduse järgi õigus pärida sundosa, mille suuruseks on pool sellest, mille nad oleksid seadusjärgse pärimise korral saanud. Kusjuures pärandvaraks on siis kogu vara, nii head kui halvad asjad - nii kodu kui ka laenukohustus.

Reena 13.01.2009 14:43 (16 aastat tagasi)

Ei ,see ei ole testament vaid selline laenuleping kus juhul ,kui laenuvõtjaga midagi juhtub siis kindlustus maksab laenu kinni ja n.ö.kodu jääb mulle. Rumal küll selliseid asju ette mõelda kuid kahjuks mu õega juhtus analoogne juhus.........Muidugi on lisaks veel muid nö.pisilaenusid -paneb lihtsalt muretsema ....

. 13.01.2009 15:04 (16 aastat tagasi)

Kindlustusleping vaevalt et sätestab, et kodu sulle jääb. Kindlusleping sätestab tõenäoliselt seda, et sinu mehe surma korral läheb kindlustussumma ennekõike tolle hetke laenujäägi kustutamiseks pangale ning juhul kui sellest summast peaks midagi üle jääma siis selle saad sina. Selline kindlusleping on kahtlemata väga hea, kuna on ju enam kui tõenäoline, et mehe surma korral ei suuda sa ükski laenu tasuda ning pank hakkab tagatist realiseerima (ning seeläbi võid sa oma kodust ilma jääda). Kindlusleping likvideerib seega pärandi hulgast ära võlakohustuse, kuid ei lahenda aga selle sama kodu pärimisküsimust. Kelle oma see kodu (hoonestatud kinnistu või korteriomand) üldse on? Millal see omandati? Kui enne abiellumist on see sinu mehe lahusvara. Kuivõrd te finantseerisite selle ostu vist ühiselt, siis oleks mõistlik, et ta poole sellest sulle kingiks või sõlmiksite abieluvaralepingu. Selles osas oskab teid notar paremini nõustada. Kui omandasite selle abielu ajal (mingi vabaabielu või kooselu ei lähe arvesse), on tegemist teie ühisvaraga - poolt kuulub sinu mehele, pool aga sulle. Mehe vara läheb tema surma korral jagamisele tema pärijate vahel. Mehe seadusjärgsed pärijad on võrdsetes mõttelistes osades tema lapsed (siis need 2 last eelmisest kooselust) ja sina kui tema abikaasa. Mees võib teha testamendi ja nimetada sind kogu oma vara pärijaks, kuid selles osas loe juba esimest vastust ja selgitust alaealiste laste sundosa õiguse kohta.

Reena 13.01.2009 15:17 (16 aastat tagasi)

Mnjah -2001 sai esimene laen võetud ja kodu ka ostetud ,kuid maja mehe nimel ,kõik need aastad südamega tehtud töö...... No aga kui esimeses kindlustuslepingus juba minu nimi figureerib ja viimane laenuleping sai kogusummana ehk lisalaenuna juba kokku tehtud ,siis peaks ju ikkagi sealt näima ,et olen oma osa panustanud ka ilma testamentide ja muu selliseta.

Reena 13.01.2009 15:22 (16 aastat tagasi)

Peaks ehk vanad pangaväljavõtted alles hoidma ,sest oli mitu aastat kus tegelikult maksin (õigemini tegin mehe kontole) mina oma palgast nii elatist mehe lastele ,kui ka kaudselt siis pangalaenu maksin ,pluss maksud ja muu selline ,mõni mööblitükk jne.(no mehel olid rasked ajad)

. 13.01.2009 15:28 (16 aastat tagasi)

Jah, ka perekonnaseadus ütleb, et "kohus võib abikaasade ühisvaraks osaliselt või täielikult tunnistada abikaasa lahusvara, mille väärtus on abielu kestel abikaasade töö või rahaliste kulutuste tulemusel oluliselt suurenenud". Kuid kas on mõtet riskida? Kas tahad olla olukorras, et mees on surnud ja tema teised pärijad, 2 last, tulevad igati õigustatult oma osa nõudma? On ju suur vahe, kas mehe pärandvaraks on sellisel juhul asi x (kodu) tervikuna, või pool sellest. Kui mees juba surnud, on ju päris raske minna kohtusse vaidlema, et tegelikult panustasid ka sina tema lahusvaraks oleva asja väärtuse tõstmiseks. Lihtsam oleks ju sellised asjad kohe ära klaarida. Kui ka mehe soov on sinu õigusi tagada, siis soovitan teil soojalt pöörduda lähima notari poole konsulatsiooni. Sealt saate nõu, kuidas oleks kõige lihtsam teie ühine kodu ühisvaraks tunnistada või vähemalt samaväärne olukord saavutada. Kuidas saate oma surma korraks korraldusi jätta. Millised on nende tagajärjed jne jne. Notari konsultatsioon on tasuta.

Reena 13.01.2009 15:36 (16 aastat tagasi)

Tänud ! Olen isegi neid seadusi lugenud ja uurinud ja siit ja sealt kandist vaadelnud. Selge on see ,et lapsed ikka mingi osa oma isast ka saama peavad ,kuid tõesti oleks kergem vist siis notarisse pöörduda kui hiljem eksnaistega kohtus võitlust pidada. Lihtsalt siiani arvasime mõlemad ,et kui pangas see "Preemialaen" niimoodi kinnitatud on siis ju hiljem ka mingeid probleeme ei tule .ja kui ka peaks midagi juhtuma ,siis vastavalt kodu emmale-kummale alles jääb.

Reena 13.01.2009 15:44 (16 aastat tagasi)

Aga üks ots ikka lahtine -mina olen ju kaaslaenutaotleja ! S.t. et maja lastele ja mina maksan laenu edasi ????? No ausalt laenulepingus selliseid klausleid ei märganud või ei olnud ja kuidagi narr küsima ka minna (eh arg eestlane)

. 13.01.2009 16:08 (16 aastat tagasi)

Jah, maja on tervikuna mehe pärandvara. Võlakohustusest on aga vaid pool tema pärandvara. Tagantjärgi tarkus - ise olid rumal, et võtsid poole laenukohustuset omale, ilma et oleksid ka poolt sellega seotatud varast omale nõudnud. Inimesed, kes mingil põhjusel abielluda ei taha, ostavadki sellepärast ka kodu kaasomandisse. Tahad sellist ebavõrdset olukorda muuta, siis peategi vastavad tehingud tegema. Loodetavasti on teil mehega normaalne ja usalduslik suhe ning ta ei ostunud kodu üksinda sellepärast, et jätta endale igaks juhuks võimalus sul nahka üle kõrvade tõmmata, vaid teadmatusest.

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.