Kes kelle tagant 'varastab'?

Toomas Liiva, 6 aastat tagasi (13.02.2012)

Ühe väikeriigi valitseja on hiljuti teatanud kõrgest puldist oma alamatele, et need on enamuses vargad. Ka valitsejale truu riigimeedia korrutab seda väidet ikka ja jälle, mööndes, et isegi kui pööbel hakkab oma valitseja ebaviisaka mõtteavalduse peale meelt avaldama, siis peab seesama pööbel meeleavaldusel siiski omaks võtma, et vargus jääb varguseks.

Ent enne kui kasutada nii võimsaid termineid nagu 'vargus', 'piraatlus' või 'plagiaat', tuleb selgeks teha nende tähendus.

Vargus on võõra vallasasja äravõtmine selle ebaseadusliku omastamise eesmärgil.

Piraatlus on laeva, laeval olnud inimeste või vara ründamine, kinnipidamine, hõivamine või hävitamine.

Plagiaat tuleneb ladinakeelsest terminist 'plagiarius' > inimese röövija, 'kidnapper'.

Mitte üksnes väikeriikides sildistatakse lihtrahvast koledate nimedega. Ameerikas võeti esimene rünnak digitaalsete objektide vaba kasutamise õigusele ette 1984. aastal, kui Universal City Studios ja Walt Disney Co. hagesid Sony't selle eest, et too oli turule lasknud videomagnetofonid. Filmistuudiod väitsid, et eraviisiline kopeerimine isiklikuks kasutamiseks ei ole rohkem vabandatav kui kaelakee vargus, mille puhul varas kavatseb kaelakeed kanda kodus mittetulunduslikul eesmärgil. USA ülemkohus jättis hagi rahuldamata [Sony Corp. v. Universal City Studios, Inc., 464 U.S. 417, 429 (1984)], leides, et isik, kes varastab kaelakee, jätab omaniku ilma võimalusest seda vallata ja kasutada. Seevastu televisioonisaadete kopeerimine otse-eetrist "ei too autoriõiguste omanikule mingil juhul kaasa tagajärgi, mis mingilgi moel oleksid võrreldavad kaelakee vargusega." Ülemkohus märkis, et "monopoolsed privileegid, mida Kongress võib sanktsioneerida, ei tohi olla oma olemuselt piiramatud ning need ei saa olla kehtestatud erahuvides".

"Luulet saab tuletada üksnes teistest luuletustest; romaane saab teha üksnes teistest romaanidest," on arvanud kriitik Northrop Frye. Shakespeare muud ei teinudki, kui "varastas" puänte, stseene ja keelekasutust teistelt kirjanikelt, nii antiiksetelt kui kaasaegsetelt. Elizabethi-aegse sulesepa jaoks ei olnud mingisugust irooniat lauses "imiteerimine on meelitamise siiraim vorm". Elizabethi aegsed teatrid palkasid väljaviskajaid, kelle tööks oli ukse taha tõsta need isikud, kes tabati etenduse ajal sõnu üles kirjutamas. Vähemohtlik meetod tekstide näppamiseks oli joota näitleja täis ning oodata, kuni too hakkas ise deklameerima. Kui nelisada aastat hiljem mõni õpetlane võrdleb Marlowe'i ja Shakespeare'i tükke, siis võib ta jõuda üsna ketserliku järelduseni, et tegelikult "Shakespeare polnudki Shakespeare".

Sama käib ka arvutitarkvara kohta, mida ehitatakse häkkerite varasemate kaastööde baasil. Kas Bill Gates oleks suutnud luua oma tarkvara, kui kogu varasem tarkvara oleks olnud kaitstud? Ilmselt mitte. Paul Alleni ja Bill Gates'i 1975. a. loodud programmeerimiskeel Basic ei olnud esimene omataoliste seas; esimene programmeerimiskeel Cobol oli loodud juba viiekümnendatel aastatel. Programmeerijad pidasid tarkvara omastamist vaimseks raiskamiseks, sest see pidurdas koostööd. Bill Gates, kes võttis üle oma eelkäijate metodoloogia, hakkas kõigile ootamatult ülejäänud programmeerijaid 'varasteks' tituleerima.

Ka biotehnoloogia saab areneda vaid patenteerimata rakkusid uurides jne. jne. Iga varaline nõue inimkonna intellektuaalse vara, kultuuripärandi suhtes tähendab seda, et avalike (mittekaubeldavate) asjade hulgast on järjekordne tükk välja raiutud, järjekordne tükk on tarastatud. Kui kopeerimist piiratakse koolides, kui tarkvara-patente hakatakse andma liitmistehetele, siis ühel hetkel on n.n. public domain kokku kuivanud sedavõrd, et tulevastele loojatele ei jätku enam toorainet.

Kaasuses Emerson v. Davies (1845) kirjutas USA kohtunik: "Kirjanduses, teaduses ja kunstis on vähe asju (kui üldse mõni), mis abstraktselt võetuna on läbinisti uus ja originaalne. Iga kirjanduse-, teaduse- ja kunstiteos laenab, ja peabki laenama ja kasutama paljutki, mis oli teada enne ja kasutatud varem ... Keegi ei pane kirja eranditult omi mõtteid, kasutamata võõraste mõtete abi. Iga inimese mõtted on suuremal või vähemal määral kombineeritud teiste inimeste mõtetest ja väljenditest, olgugi et nad võivad olla muudetud, parandatud või ülistatud oma vaimu või mõtisklusega."

Kui autoriõiguste kaitsjad üritavad väita, et inimesed on asunud massiliselt varastama, siis võib vastu väita, et tegelikult on autoriõigustega äritsejad ise esimestena varguse teele läinud, asudes inimkultuuri tarastama ja sellest üha suuremaid tükke enda omaks kuulutama. Ajalugu kordub. 11. veebruaril Tallinnas ja Tartus aset leidnud ACTA-vastaseid demonstratsioone võib vabalt võrrelda Inglismaal uusajal aset leidnud tarastamise-vastaste ülestõusudega (vt: http://en.wikipedia.org/wiki/Enclosure#Enclosure_riots).

Informatsioon peab liikuma. Räägitakse, et haid surevad lämbumissurma, kui nad lõpetavad ujumise. Peaagu sama kehtib ka ideede kohta. Informatsioon, mis ei liigu, võib eksisteerida ainult potentsiaalses olekus ... vähemalt seni kuni tal lastakse jälle liikuda. Sel põhjusel ei ole mingit mõtet informatsiooni kokkukuhjamisel - tegevusel, mis on nii omane bürokraatiale. Informatsiooni antakse edasi korrutamise mitte jagamise teel. Informatsiooni levimine on samuti väga erinev füüsiliste kaupade kättetoimetamisest. See võib levida järjestikku nagu mahapudenevad doominokivid või kasvada nagu fraktaal jäätunud aknal, kuid seda ei saa transportida edasi-tagasi. Informatsioon jätab endast maha jälje igale poole, kus ta olnud on. Põhiline majanduslik vahe informatsiooni ja füüsiliste asjade vahel seisneb informatsiooni võimes olla korraga nii esialgse omaniku kui ka uue omaniku valduses. Kui ma müün oma hobuse, ei saa ma temaga pärast seda enam ratsutada. Kui ma müün sulle selle, mida ma tean, siis me mõlemad teame seda.

Lähtudes eeltoodust olen kaevanud sahtlipõhjast üles 1999. aastal kirjutatud diplomitöö. Panen selle välja siin Juura.ee foorumis selleks, et inimesed saaksid end relvastada võimukandjate rünnakute vastu õigete argumentidega. Diplomitöö saab ühes tükis alla tõmmata siit: http://juura.ee/wplinks/res_extra_commercium.zip. Ülalpoolt meile pähemääritavad n.n. varastamis-süüdistused vajavad palju laiemat ja filosoofilisemat käsitlust. Selleks, et rahvas seisaks oma õiguste eest efektiivselt, ei piisa üksnes kaitse-positsioonidel seismisest. Oleks aeg informatsiooniga hangeldajatelt tagasi võtta see, mis on rahvalt sajandite jooksul kokku varastatud.

Arvamused

CD 6 aastat tagasi (14.02.2012 kl 00:06)

Ei ole küll autoriõigustega tegelenud ja kahjuks pole ka autoriõigusele spetsialiseerunud juristid ACTAle oma õiguslikku hinnangut andnud. See ,et ACTAga on vint üle keeratud on selge ja ilma korralikult läbitõõtamatta ei saa ka ACTA t heaks kiita. Samas kohati tundub ka ,et ACTA vastased ei tea selle dokumendi sisu ja osad nendest on ka need kes hea meelgega tömbavad tasuta keskonnast filme ja muusikat. Selge nad ei taha maksta, kas nad aga saavad poest leiba tasuta? Mõtlemapanev on ka alljärgnev EE artikkel. Kui ma tootjana investeerin mingisse filmi siis ma ka eeldan ,et saan oma kulud ja kasumi müües seda filmi. Kui keeegi aga riputab filmi lihtsalt tasuta tõmbamiseks üles on ju selge ,et need tasuta allatõmbajad varastavad selle filmi. Igatahes tõde on jälle kuskil keskel:) (Heiki Ernitsal ja Janno Põldmal on oma Lotte pärast suur mure. "Meilt on varastatud peaaegu miljon krooni kuu ajaga ja see varastamine jätkub!” väidavad nad. Tuhanded inimesed tõmbavad endale internetist tasuta Lotte filme, kasutades selleks loodud spetsiaalseid otsingumootoreid. Heiki Ernits ütleb, et see on sama hea nagu murtaks sisse poodi ja võetaks kaup, mis on riiulile pandud ja ootab ausat ostjat. Kuu ajaga on laetud Ernitsa ja Põldma filmi "Kuukivi saladus” alla 2738 korda, mis rahas oleks 27 830 eurot, sest üks DVD maksab umbes 10 eurot. Poest ostetakse selle võrra Lotte filme vähem, hulk raha jääb filmitegijatel saamata. Ernitsa ja Põldma "Kuukivi saladus” sai Kultuurkapitali preemia kui 2011 aasta menufilm.)

raiN 6 aastat tagasi (14.02.2012 kl 00:17)

CD, mis mõttevälgatus sul leivast käib küll teemasse. Selle peale võtame: http://www.nerfnow.com/comic/image/532

CD to raiN 6 aastat tagasi (14.02.2012 kl 00:37)

Väga hea :)

Ats 6 aastat tagasi (14.02.2012 kl 01:15)

CD - rumal jutt suhu tagasi. Juristid on ACTA-t kommenteerinud küll ja küll. Vt näiteks http://www.delfi.ee/news/paevauudised/arvamus/karmen-turk-kuidas-voib-actaga-liitumine-eestit-mojutada.d?id=63881890 või http://acta.ffii.org/?p=1082

CD to Ats 6 aastat tagasi (14.02.2012 kl 02:00)

Kommenteerinud on tõesti. Ma pidasin silmas kogu ACTA õiguslikku hinnangut ja sellest tulenevat probleemi. Valistus ütleb välja seisukohti omamatta õiguslikku hinnangut ACTAle. Kui valitsus kiidab sellisel kujul ACTA heaks on asjad küll väga halvasti igas mõttes! Minu kommentaar oli natuke provokatiivne ja pigem ikka teema töstatamiseks:)

hmm 6 aastat tagasi (15.02.2012 kl 16:57)

CD: Heiki Ernitsal ja Janno Põldma maksku tagasi kõigepealt riigitoetus oma filmile. Siis tulgu rääkigu uuesti oma müstilisest kahjumist.

Kah varas 6 aastat tagasi (15.02.2012 kl 17:23)

Põldma ja Ernits tehku koht, kus rahaeest saaks filmi tõmmata ja siis tulgu rääkima.

Jann 6 aastat tagasi (15.02.2012 kl 20:33)

Ats, Turk võttis tõesti sõna, teisest lingist leian 2 anonüümset postitajat, seega selle võib maha kriipsutada. Kes Eesti juristidestveel actale põhjalikuma analüüsi on andnud ?

Madis_L 6 aastat tagasi (17.02.2012 kl 13:10)

> Ameerikas võeti esimene rünnak digitaalsete objektide vaba kasutamise õigusele ette 1984. > ^^^^^^^^^^^^^ ^^^^^^^^^^^ > aastal, kui Universal City Studios ja Walt Disney Co. hagesid Sony't selle eest, et too oli > turule lasknud videomagnetofonid. Selles lauses sobiks pigem väljend elektrooniliselt kopeeritavate objektide v.m.s. mitte digitaalsete, sest tollane videosalvestus polnud numbriline (digitaalne) vaid analoogsignaalil põhinev. Samuti ei tundunud algne video või helimakk nii ohtlik, sest iga kopeerimisega teose kvaliteet langes. Samas digitaalsete andmete puhul aga pole kopeerimiste arv kuidagi piiratud ja nii saavad need levida kaugemale/laiemalt.

Tartss 6 aastat tagasi (22.02.2012 kl 12:28)

Kui mõistliku raha eest pole võimalik osta, pole tõmbamine vargus, sest muud ei jää üle. Jäägu ometi vait need ristiinimeste kõdund luude õgijad!

Paul Vahur 6 aastat tagasi (04.03.2012 kl 14:45)

Kopimine pole vargus http://www.youtube.com/watch?v=kCk42GNofSc

Ieltssolution2 8 kuud tagasi (04.05.2018 kl 00:51)

(buyieltscertificates@yahoo.com) GET IELTS, TOEFL sertifikaadid ilma eksamita Ameerika Ühendriikides. Osta Ieltsi tunnistust eksamiga Bahreinis, Bahreinis, Kuveidis, AÜE.SAUDI ARABIA Me tegeleme ja spetsialiseerume selleks, et aidata teil registreerida TOEFL, IELTS, IDP, ESOL, GMAT CELTA / DELTA, DEGREE, DIPLOMAS ja muud inglise keele sertifikaadid. Toodame TOEFL & IELTS, ESOL ja CELTA / DELTA, DEGREE, DIPLOMAS inglise keele teile hõlpsalt. Osta originaal- ja võltsitud tõmbe tunnistused ilma eksamita Müügisertifikaat müügile OSTA IELTSi originaalsed ja võltsitud tõendid Kataris, Dubai ja Saudi Araabias OSTA IELTS SERTIFIKAADID Araabia Ühendemiraatides, Saudi Araabias ja teistes riikides. OSTA Real IELTS-i eksam ilma eksamiga // OSTA FAKE FRENCH ID-CARD / AMERICAN (USA) ID ONLINE MÜÜK / UK FAKE ID KAARTI MÜÜKI / / COUNTERFEIT DOLLARID, EURO JA PUNKTID osta originaal- ja võltsitud põrandatõend Dubai ja Abu Dhabis Osta Ieltsi tunnistust eksamiga Bahreinis, Bahreinis, Kuveidis Kontakt :: E-post ::: (buyieltscertificates@yahoo.com) skype id ... (kilan yates) Briti Nõukogu IELTSi sertifikaate Briti Nõukogu IELTSi sertifikaate Briti Nõukogu IELTSi sertifikaate Briti Nõukogu IELTSi sertifikaate Briti Nõukogu IELTSi sertifikaate Briti Nõukogu IELTSi sertifikaate Briti Nõukogu IELTSi sertifikaate Briti Nõukogu IELTSi sertifikaate Briti Nõukogu IELTSi sertifikaate Kontakt :: E-post ::: (buyieltscertificates@yahoo.com) skype id ... (kilan yates)

Ieltssolution2 8 kuud tagasi (04.05.2018 kl 00:52)

WhatsApp:+237680291603 KOOP verifieerbare certificaten van IELTS, NEBOSH in Dutch We bieden onze exclusieve klanten de mogelijkheid om IELTS, TOEFL, GMAT, GRE, TOEIC, ESOL AUTODESK-certificaten zonder de examens af te leggen. De regio's die we bedekken Zij zijn Azië, Verenigde Arabische Emiraten, Qatar, Oman, Saoedi-Arabië, Jordanië, Koeweit, Australië, Canada en Europa. We werken met de examenofficier "binnen mannen" die in de verschillende werkt database-eenheden dat zijn de baas en kunnen de invoer van hun informatie garanderen in de respectief database zonder enig probleem. De certificaten die we uitgeven zijn legitiem en Verifieerbaar !!!! Wij zijn gespecialiseerd in de verwerving van de IELTS, toefl en gre-certificering. als voor een reden of een andere kan de test niet maken of de vereiste krijgen band score of Ik heb verschillende keren geprobeerd en gefaald. IELTS certificaat te koop Merk op dat we twee soorten IELTS en TOEFL-validatie bieden en Verificatieservices afhankelijk van uw behoeften Houd er rekening mee dat alle IELTS- en TOEFL-certificaten enz. Koop een TOEFL of IELTS volledig geverifieerd door Accredited University KOOP CERTIFICATEN IELTS- scores IELTS-certificaat zonder deel te nemen aan het examen Het IELTS-certificaat is een belangrijke stap in je opleiding! Koop het International English Language Testing System (IELTS) Wat is IELTS? IELTS staat voor "International English Language Language Testing System". Het is een systeem voor testen van de taalvaardigheid voor mensen die moeten studeren of werken in een milieu waar Engels de taal van communicatie is. Het wordt gezamenlijk beheerd door Cambridge Engelse taalevaluatie, British Council en IDP Education.Het was gevestigd in 1989 en is een van de twee belangrijkste tests van het Engels in de wereld (TOEFL is het andere) .IELTS wordt geaccepteerd door de meerderheid van de Britten, Canadezen, Australiërs, Ieren, nieuw Zeeland en Zuid-Afrikaanse academische instellingen. Meer dan 3.000 academische instellingen in de verenigde Staten en verschillende professionele organisaties over de hele wereld accepteren dit ook IELTS. Het is nu is het een vereiste voor mensen die naar Australië en Nieuw willen emigreren Zeeland en is ook geaccepteerd door immigratie autoriteiten in Canada IELTS certificaat voor koop kopen Origineel certificaat van ielts en andere producten voor verschillende landen, zoals: VERENIGDE STATEN, Australië, België, Brazilië, Noorwegen, Canada, Italië, Finland, Frankrijk, Duitsland, Israël, Mexico, Nederland, Zuid-Afrika, Spanje, Verenigd Koninkrijk. Deze lijst is niet compleet. Koop origineel ielts certificaat Voor meer informatie en eenvoudig bestellen neem contact met ons op per e-mail (buyieltscertificates@yahoo.com) KOOP IELTS certificaat te koop BUY IELTS CERTIFICATES (Verenigd Koninkrijk), AMERICAN, CANADESE De IELTS-specialisten Score van 7 bands in IELTS: het is haalbaar als je scoort in een eenvoudig proces Koop originele IELTS zonder dat u in het eenvoudige examenproces hoeft te verschijnen om een ??resultaat te verkrijgen 3 weken Beste Ielts online score. Het is niet nodig om deel te nemen aan het examen. Voor iedereen die hoger onderwijs in het buitenland wil volgen of wil emigreren, kennis van het Engels is absoluut onmisbaar Internationaal Engels taaltestsysteem of IELTS als is bekend is een internationaal erkende methode voor het testen van de mogelijkheden van mensen van landen waar Engels niet de moedertaal is. Beste Ielts online score. Het is niet nodig om deel te nemen aan het examen. IELTS-batchcertificering Fast Track Vereist geen batchnamen Koop origineel ielts-certificaat in Dubai en Abu Dhabi Koop het Ielts-certificaat zonder examen in Bahrain, Bahrein, Koeweit E-mail: WhatsApp: +237680291603 generalsupport stuur ons een e-mail ... (buyieltscertificates@yahoo.com) Skype ID: kilan yates koop IELTS-certificaten van de British Council koop IELTS-certificaten van de British Council koop IELTS-certificaten van de British Council koop IELTS-certificaten van de British Council koop IELTS-certificaten van de British Council koop IELTS-certificaten van de British Council koop IELTS-certificaten van de British Council koop IELTS-certificaten van de British Council koop IELTS-certificaten van de British Council Koop het originele Ielts-certificaat zonder examen in Verenigde Arabische Emiraten, Verenigde Arabische Emiraten, Dubai Koop het originele Ielts-certificaat zonder examen in Jordanië Koop het originele Ielts-certificaat zonder examen in Saoedi-Arabië Koop het originele Ielts-certificaat zonder examen in Jordanië Koop het originele Ielts-certificaat zonder examen in Saoedi-Arabië Koop het originele Ielts-certificaat zonder examen in Dubai Koop het originele Ielts-certificaat zonder examen in Koeweit Koop het originele Ielts-certificaat zonder examen in Qatar Koop het originele Ielts-certificaat zonder examen in Egypte Koop een vals en origineel IELTS-certificaat, koop een nep IELTS-certificaat koop een vals en origineel Ielts-certificaat, koop een nep-Ielts-certificaat koop een vals en origineel Ielts-certificaat, koop een nep-Ielts-certificaat koop een vals en origineel Ielts-certificaat, koop een nep-Ielts-certificaat koop een vals en origineel Ielts-certificaat, koop een nep-Ielts-certificaat Kunnen we vals spelen op IELTS of snelkoppelingen maken of geld betalen en een certificaat krijgen? We verkopen geregistreerde IELTS-certificaten Koop het IELTS-certificaat in Australië Koop het IELTS-certificaat in Dubai Koop het IELTS-certificaat in India Koop het IELTS-certificaat in Karachi Koop IELTS-certificaat in Maleisië Koop het IELTS-certificaat in Nepal Koop het IELTS-certificaat in de VAE Koop het IELTS-certificaat online Koop IELTS UK-certificaat Koop het IELTS-certificaat zonder examen Koop echte IELTS-certificaten qld IELTS-certificaat van de British Council IELTS-certificaat van de verloren Britse raad Koop online IELTS-certificaten van de British Council Koop IELTS-certificaten van de Britse Raad qld Koop Britse IELTS-certificaten van de gemeente uk IELTS-certificaat van de British Council IELTS-certificaat van de British Council Koop online IELTS-certificaten van de British Council Koop IELTS-certificaten van de Britse Raad qld Koop Britse IELTS-certificaten van de gemeente uk Koop het IELTS-certificaat in Australië Koop het IELTS-certificaat in Dubai Koop het IELTS-certificaat in India Koop het IELTS-certificaat in karachi Koop het IELTS-certificaat in Maleisië Koop het IELTS-certificaat in Nepal Koop het IELTS-certificaat in de VAE Koop het IELTS-certificaat online Koop IELTS-certificaat uk Koop het IELTS-certificaat zonder examen Koop echte IELTS-certificaten qld koop een gewaarmerkte kopie van echte ielts koop echt ielts certificaat Pakistan koop echt ielts certificaat qld koop echte ielts certificaatvervanging certificaat van echt ielts-certificaat kopen Aankoop en verkoop van originele IELTS-certificaten online in Jordanië Verkoop van originele IELTS-certificaten online in Verenigde Arabische Emiraten, Verenigde Arabische Emiraten, DUBAI Verkoop van originele IELTS-certificaten online in Bahrein Verkoop van originele IELTS-certificaten online in Algerije Verkoop van originele IELTS-certificaten online in Saoedi-Arabië Verkoop van originele IELTS-certificaten online in het Midden-Oosten Verkoop van originele IELTS-certificaten online in Koeweit Verkoop van originele IELTS-certificaten online in Qatar Verkoop van originele IELTS-certificaten online in Jordanië Verkoop van originele IELTS-certificaten online in Egypte Koop origineel | IELTS-certificaat zonder examen in Verenigde Arabische Emiraten, Verenigde Arabische Emiraten, DUBAI Koop origineel | IELTS-certificaat zonder examen in Jordanië Koop origineel | IELTS-certificaat zonder onderzoek in Saoedi-Arabië Koop origineel | IELTS-certificaat zonder examen in Jordanië Koop origineel | IELTS-certificaat zonder onderzoek in Saoedi-Arabië Koop origineel | IELTS-certificaat zonder examen in Dubai Koop origineel | IELTS-certificaat zonder examen in Koeweit Koop origineel | IELTS-certificaat zonder examen in Qatar Koop origineel | IELTS-certificaat zonder examen in Egypte Al onze IELTS-certificaten zijn origineel en gecertificeerd door de British Council. Wij maken Geen ielts-certificaten vervalsen! Als u wilt reizen, studeren of werken in het buitenland, koop dan onze IELTS, TOEFL, ESOL AUTODESK-CERTIFICATEN zonder aanwezigheidsexamen. Keer direct terug naar ons met de details over de vereiste band en de datum van de test die u nodig hebt het certificaat en wij nemen contact met u op met de procedures. Neem gerust contact met ons op via e-mail: (buyieltscertificates@yahoo.com) Generalsupport stuurde ons een e-mail WhatsApp: +237680291603 Skype ID: kilan yates

Ieltssolution2 8 kuud tagasi (04.05.2018 kl 00:53)

WhatsApp: +237680291603 KOUPIT Overitelné IELTS, NEBOSH, certifikáty v Czech Nabízíme našim exkluzivním klientum možnost získat IELTS, TOEFL, GMAT, GRE, TOEIC, ESOL AUTODESK certifikáty bez zkoušek. Oblasti, které pokrýváme jsou Asie, Spojené arabské emiráty, Kataru, Ománu, Saúdské Arábie, Jordánska, Kuvajtu, Austrálie, Kanady a Evropy. Pracujeme s "vnitrními muži" zkouškou úredník pracující u ruzných databázové jednotky, kterí jsou zodpovední a jsou schopni zajistit vstup vašich informací do systému príslušný bez problému. Certifikáty, které vydáváme, jsou legit a overitelný!!!! Specializujeme se na akvizici certifikací IELTS, toefl a gre. Li pro jednoho duvod nebo jiný nemužete vzít test nebo získat požadované skóre pásma nebo nekolikkrát se pokusili a selhali. IELTS certifikát na prodej Vezmete prosím na vedomí, že nabízíme dva typy IELTS & TOEFL Validation & Overovací služby v závislosti na vašich potrebách. Vezmete prosím na vedomí, že všechny certifikáty IELTS & TOEFL atd Koupit TOEFL nebo IELTS plne overené akreditovanou univerzitou KOUPIT IELTS CERTIFIKÁTY - skóre IELTS certifikát bez úcasti na zkoušce Certifikát IELTS je duležitým krokem ve vašem vzdelávání! Koupit mezinárodní testovací systém anglického jazyka (IELTS) Co je IELTS? IELTS znamená "Mezinárodní testovací systém anglictiny". To je systém pro testování jazykových schopností pro lidi, kterí potrebují studovat nebo pracovat v nem životní prostredí kde anglictina je komunikacním jazykem. Spolecne jej rídí Cambridge Hodnocení anglického jazyka, Britská rada a vzdelávání IDP. to bylo založeno v roce 1989 a je jedním ze dvou hlavních testu anglického jazyka na svete (TOEFL je ostatní) .IELTS je akceptován vetšinou britských, kanadských, australských, irských, nových Zéland a Jihoafrické akademické instituce. Více než 3000 akademických institucí v Ceské republice Spojené Státy a ruzné profesní organizace po celém svete také akceptují IELTS. to je nyní požadavek pro lidi, kterí chtejí pristehovat do Austrálie a do nového sveta Zéland a je také prijala imigracní orgány v Kanade IELTS certifikát pro prodej koupit originální certifikáty ielts a další produkty pro radu zemí, jako jsou: USA, Austrálie, Belgie, Brazílie, Norsko Kanada, Itálie, Finsko, Francie, Nemecko, Izrael,

Ieltssolution2 8 kuud tagasi (04.05.2018 kl 00:53)

(buyieltscertificates@yahoo.com)COMPRAR Certificados verificables de IELTS, NEBOSH en spain Ofrecemos a nuestros clientes exclusivos la posibilidad de obtener IELTS, TOEFL, GMAT, GRE, TOEIC, Certificados ESOL AUTODESK sin tomar los exámenes. Las regiones que cubrimos son Asia, Emiratos Árabes Unidos, Qatar, Omán, Arabia Saudita, Jordania, Kuwait, Australia, Canadá y Europa. Trabajamos con el oficial de examen "dentro de hombres" que trabaja en los diversos unidades de base de datos que están a cargo y pueden garantizar la entrada de su información en el respectivo base de datos sin ningún problema. Los certificados que emitimos son legítimos y ¡¡¡¡verifiable!!!! Nos especializamos en la adquisición de la certificación IELTS, toefl y gre. Si para uno razón u otra no puede tomar la prueba u obtener la requerida puntaje de banda o Lo intenté y fallé varias veces. Certificado de IELTS para la venta Tenga en cuenta que ofrecemos dos tipos de validación IELTS y TOEFL y Servicios de verificación dependiendo de tus necesidades Tenga en cuenta que todos los certificados de IELTS y TOEFL, etc. Compre un TOEFL o IELTS completamente verificado por Accredited University COMPRAR CERTIFICADOS IELTS- puntajes Certificado IELTS sin asistir al examen ¡El certificado IELTS es un paso importante en tu educación! Compre el Sistema Internacional de Pruebas del Idioma Inglés (IELTS) ¿Qué es IELTS? IELTS significa "International English Language Language Testing System". Es un sistema para probando la capacidad del lenguaje para las personas que necesitan estudiar o trabajar en un ambiente donde el inglés es el idioma de la comunicación. Es administrado conjuntamente por Cambridge English Language Assessment, British Council y IDP Education. Era establecido en 1989 y es una de las dos principales pruebas de inglés en el mundo (TOEFL es el otro) .IELTS es aceptado por la mayoría de británicos, canadienses, australianos, irlandeses, nuevos Zelanda y Instituciones académicas sudafricanas. Más de 3,000 instituciones académicas en los unidos Los estados y varias organizaciones profesionales de todo el mundo también aceptan IELTS. Es ahora es un requisito para las personas que desean inmigrar a Australia y Nueva Zelanda y es también aceptado por las autoridades de inmigración en Canadá Certificado IELTS para venta compra Certificado original de ielts y otros productos para varios países como: ESTADOS UNIDOS, Australia, Bélgica, Brasil, Noruega, Canadá, Italia, Finlandia, Francia, Alemania, Israel, México, Países Bajos, Sudáfrica, España, Reino Unido. Esta lista no esta completa. comprar certificado original de ielts Para más información y ordenar simplemente contáctenos por correo electrónico (buyieltscertificates@yahoo.com) COMPRAR certificado IELTS para la venta COMPRAR IELTS CERTIFICATES (Reino Unido), AMERICANO, CANADIENSE Los especialistas IELTS Puntuación de 7 bandas en IELTS: es alcanzable cuando puntúa en proceso simple Compre IELTS original sin necesidad de aparecer en el proceso fácil de examen para obtener un resultado con 3 semanas. Mejor puntaje en línea de Ielts. No es necesario asistir al examen. Para cualquier persona que desee cursar estudios superiores en el extranjero o emigrar, el conocimiento de Inglés es absolutamente indispensable Sistema Internacional de Pruebas del Idioma Inglés o IELTS como es conocido es un método reconocido internacionalmente de las capacidades de prueba de gente de países donde el inglés no es el idioma nativo. Mejor puntaje en línea de Ielts. No es necesario asistir al examen. Certificación IELTS por lotes Fast Track No requiere examen por lotes comprar certificado de ielts original en Dubai y Abu Dhabi Compre el certificado de Ielts sin examen en Bahrein, Bahrein, Kuwait Correo electrónico: (buyieltscertificates@yahoo.com) generalsupport envíenos un correo electrónico ...(buyieltscertificates@yahoo.com) ID de skype: kilan yates comprar certificados IELTS del British Council comprar certificados IELTS del British Council comprar certificados IELTS del British Council comprar certificados IELTS del British Council comprar certificados IELTS del British Council comprar certificados IELTS del British Council comprar certificados IELTS del British Council comprar certificados IELTS del British Council comprar certificados IELTS del British Council Compre el certificado original de Ielts sin examen en United Arab Emitates, UAE, DUbai Compre el certificado original de Ielts sin examen en Jordania Compre el certificado original de Ielts sin examen en Arabia Saudita Compre el certificado original de Ielts sin examen en Jordania Compre el certificado original de Ielts sin examen en Arabia Saudita Compre el certificado original de Ielts sin examen en Dubai Compre el certificado original de Ielts sin examen en Kuwait Compre el certificado original de Ielts sin examen en Qatar Compre el certificado original de Ielts sin examen en Egipto Compre un certificado IELTS falso y original, compre un certificado falso de IELTS compre certificado falso y original de Ielts, compre un certificado falso de Ielts compre certificado falso y original de Ielts, compre un certificado falso de Ielts comprar Certificado falso y original de Ielts, comprar un certificado falso de Ielts comprar Certificado falso y original de Ielts, comprar un certificado falso de Ielts ¿Podemos hacer trampa en IELTS o hacer atajos o pagar dinero y obtener un certificado? Vendemos Certificados IELTS Registrados Compre el certificado IELTS en Australia Comprar el certificado IELTS en Dubai Compre el certificado IELTS en India Comprar el certificado IELTS en Karachi Comprar certificado IELTS en Malasia Compre el certificado IELTS en Nepal Compre el certificado IELTS en uae Compre el certificado IELTS en línea Comprar certificado IELTS UK Compre el certificado IELTS sin examen Compre certificados IELTS reales qld Certificado de IELTS del consejo británico Certificado de IELTS del consejo británico perdido Compre certificados de IELTS del consejo británico en línea Compre certificados IELTS del consejo británico qld Comprar certificados británicos IELTS del consejo uk Certificado de IELTS del consejo británico Certificado de IELTS del consejo británico Compre certificados de IELTS del consejo británico en línea Compre certificados IELTS del consejo británico qld Comprar certificados británicos IELTS del consejo uk Compre el certificado IELTS en australia Comprar el certificado IELTS en Dubai Compre el certificado de IELTS en la India Compre el certificado IELTS en karachi Comprar el certificado IELTS en Malasia Compre el certificado de IELTS en Nepal Compre el certificado IELTS en uae Compre el certificado IELTS en línea Comprar certificado IELTS uk Compre el certificado IELTS sin examen Compre certificados IELTS reales qld comprar copia certificada de ielts reales comprar certificado de ielts real pakistan comprar certificado de ielts reales qld comprar reemplazo de certificado de ielts real comprar validad de certificado de ielts reales Compra y venta de certificados IELTS originales en línea en Jordania Venta de certificados IELTS originales en línea en United Arab Emitates, UAE, DUbai Venta de certificados IELTS originales en línea en Bahréin Venta de certificados IELTS originales en línea en Argelia Venta de certificados IELTS originales en línea en Arabia Saudita Venta de certificados IELTS originales en línea en Medio Oriente Venta de certificados IELTS originales en línea en Kuwait Venta de certificados IELTS originales en línea en Qatar Venta de certificados IELTS originales en línea en Jordania Venta de certificados IELTS originales en línea en Egipto Comprar original | Certificado IELTS sin examen en United Arab Emitates, UAE, DUbai Comprar original | Certificado IELTS sin examen en Jordania Comprar original | Certificado IELTS sin examen en Arabia Saudita Comprar original | Certificado IELTS sin examen en Jordania Comprar original | Certificado IELTS sin examen en Arabia Saudita Comprar original | Certificado IELTS sin examen en Dubai Comprar original | Certificado IELTS sin examen en Kuwait Comprar original | Certificado IELTS sin examen en Qatar Comprar original | Certificado IELTS sin examen en Egipto Todos nuestros certificados IELTS son originales y están certificados por el British Council. Hacemos ¡no falsificar certificados de ielts! Si desea viajar, estudiar o trabajar en el extranjero, obtenga nuestro IELTS, TOEFL, ESOL CERTIFICADOS AUTODESK sin examen de asistencia. Regrese a nosotros directamente con los detalles sobre la banda requerida y la fecha de la prueba que necesita el certificado y le contactaremos con los procedimientos. Sientase libre de contactarnos directamente a través del correo electrónico: (buyieltscertificates@yahoo.com) Generalsupport envíenos un correo electrónico(buyieltscertificates@yahoo.com) ID de skype: kilan yates

Ieltssolution2 8 kuud tagasi (04.05.2018 kl 00:54)

(buyieltscertificates@yahoo.com) GET IELTS,TOEFL Certificates online without Exams in USA. Buy Ielts Certificate Without Exam in Bahrain, Bahrein,Kuwait,UAE.SAUDI ARABIA We deal and specialize in helping you to get registered TOEFL, IELTS, IDP, ESOL, GMAT CELTA/DELTA, DEGREE, DIPLOMAS & other English Language Certificates. We produce TOEFL & IELTS, ESOL, and CELTA/DELTA, DEGREE, DIPLOMAS English Language for you with ease. Buy orginal and fake Ielts Certificates Without Exam ielts certificate for sale BUY IELTS orginal and fake CERTIFICATES in Qatar,Dubai and Saudi Arabia BUY IELTS CERTIFICATES in UAE and Saudi Arabia and other countries. BUY Real IELTS Certificate without Exam// BUY FAKE FRENCH ID CARD/AMERICAN(USA)ID ONLINE SELL/UK FAKE ID CARD FOR SALE//COUNTERFEIT DOLLARS, EURO, AND POUNDS buy original and fake ielts certificate in Dubai & Abu Dhabi Buy Ielts Certificate Without Exam in Bahrain, Bahrein,Kuwait Contact:: Email::: (buyieltscertificates@yahoo.com) skype id...(kilan yates) buy British Council IELTS certificates buy British Council IELTS certificates buy British Council IELTS certificates buy British Council IELTS certificates buy British Council IELTS certificates buy British Council IELTS certificates buy British Council IELTS certificates buy British Council IELTS certificates buy British Council IELTS certificates Contact:: Email::: (buyieltscertificates@yahoo.com) skype id...(kilan yates) Buy Degree Certificate? buy-degree.idealprice.co.uk/? Save On Buy Degree Certificate Buy Degree Certificate. Compare Apply UG/PG Diploma & Master degree programs in UK, Inquire now, Buy Degree Certificate? Buy+Degree+Certificate? Search Buy Degree Certificate Buy IELTS Certificate? buy original and fake ielts certificate can buy ielts certificate and fake IELTS Exam, Dubai - Pass IELTS with the British Council? fake ielts certificate IELTS Exam, Dubai - Pass IELTS with the British Council? ielts certificate for sale IELTS Exam, Dubai - Pass IELTS with the British Council? ielts certificate validity IELTS Exam, Dubai - Pass IELTS with the British Council? ielts certificate without exam IELTS Exam, Dubai - Pass IELTS with the British Council? ielts certificate lost ielts certificate verification ielts certificate validity period buy original ielts certificate in Dubai & Abu Dhabi IELTS - International English Language Testing System Buy IELTS certificates. buy IELTS cetificate BUY IELTS CERTIFICATES in UAE and Saudi Arabia. We sell ... Buy Registered IELTS & TOEFL, ESOL certificates without attending the Exam Buy IELTS-TOEFL Fake Test Certificate ANY SCORE With Ielts certificate without exam in in Dubai Ielts Certificate Without Exam in Qatar Buying and Selling Original IELTS Certificates Online in Jordan Selling Original IELTS Certificates Online in United Arab Emitates,UAE,DUbai Selling Original IELTS Certificates Online in Bahrain Selling Original IELTS Certificates Online in Algeria Selling Original IELTS Certificates Online in Saudi Arabia Selling Original IELTS Certificates Online in Middle East Selling Original IELTS Certificates Online in Kuwait Selling Original IELTS Certificates Online in Qatar Selling Original IELTS Certificates Online in Jordan Selling Original IELTS Certificates Online in Egypt Buy orginal Ielts Certificate Without Exam in United Arab Emitates,UAE,DUbai Buy orginal Ielts Certificate Without Exam in Jordan Buy orginal Ielts Certificate Without Exam in Saudi Arabia Buy orginal Ielts Certificate Without Exam in Jordan Buy orginal Ielts Certificate Without Exam in Saudi Arabia Buy orginal Ielts Certificate Without Exam in DUbai Buy orginal Ielts Certificate Without Exam in Kuwait Buy orginal Ielts Certificate Without Exam in Qatar Buy orginal Ielts Certificate Without Exam in Egypt buy Fake & orginal Ielts certificate, buy a fake certificate of Ielts buy Fake & orginal Ielts certificate, buy a fake certificate of Ielts buy Fake & orginal Ielts certificate, buy a fake certificate of Ielts buy Fake & orginal Ielts certificate, buy a fake certificate of Ielts buy Fake & orginal Ielts certificate, buy a fake certificate of Ielts Can we cheat in IELTS or make short cut or pay money and get certificate We Sell Registered IELTS Certificate What is the scoring scale for the IELTS™? Scoring is between 0 (Minimum) and 9 (Maximum) with 0.5 band increment. Four scores are reported on the IELTS™: Reading score reported on a 0-9 band scale, with 0.5 band increment Listening score reported on a 0-9 band scale, with 0.5 band increment Writing score reported on a 0-9 band scale, with 0.5 band increment Speaking score reported on a 0-9 band scale, with 0.5 band incremen WHAT IS THE IELTS™ The International English language Testing System, or IELTS™, as it is popularly called, is an English Language proficiency test that is required to be taken by non-native students so as to study in countries where the medium of instruction is English. IELTS™ is accepted by Universities in UK, UK, New Zealand and Canada. It has become a mandatory test for study in Australia. . The IELTS™ tests all four language skills that are important for effective communication: speaking, listening, reading, and writing. The structure of the IELTS™ is as follows: Reading (60 minutes) (Scoring scale: 0-9 bands) Reading has 3 passages and 40 items (questions). Each item is worth one mark. Writing (60 minutes) (Scoring scale: 0-9 bands) It consists of 2 tasks (Writing Task 1 and Writing Task 2) and candidates must answer BOTH tasks. Listening (40 minutes) (Scoring scale: 0-9 bands) IELTS™ Listening has four sections, each with 10 items (or questions). Each item is worth one mark. Speaking (11-14 minutes) (Scoring scale: 0-9 bands) IELTS™ Speaking is a one-to-one interaction between the candidate and an examiner IELTS™ is conducted in India by IDP and British Council. For detailed information about IELTS™, please refer to the official website of IELTS Buy Ielts Certificate Without Exam, IELTS Preparation, Buy Ielts Certificate Without Exam in DUbai, buy IELTS Qatar.. Back to top .. If you want to travel, study or work abroad, get our,TOEIC,TIEP NEBOSH, IELTS, TOEFL, ESOL, GMAT, CERTIFICATES Without Attending Exam.in Pakistan, UAE, Asia, Europe, Italy, Indian, and UK contact Contact:: Email::: (buyieltscertificates@yahoo.com) Web Site:: skype id...(kilan yates) Buy original 100% genuine registered verified Ielts Certificates Without Exam ielts certificate for sale..

Ieltssolution2 8 kuud tagasi (04.05.2018 kl 00:55)

(ieltsonline2018@yahoo.com)Buy original database Verifiable IELTS certificates online in India, UAE canada,and Pakistan without sitting for the Exams We offer our exclusive clients the ability to gain IELTS,TOEFL, GMAT, GRE, TOEIC, ESOL AUTODESK certificates without taking the exams. The regions we cover are Asia, UAE, Qatar, Oman, Saudi Arabia, Jordan, Kuwait, Australia, Canada and Europe. We work with “inside men” examination official working at the various database units who are in charge and able to guarantee the entry of your information into the respective database without any problem. The Certificates we issue are legit and verifiable!!!! We specialize in the acquisition of IELTS, toefl and gre certification. If for one reason or the other you are unable to take the test or obtain the required band score or have tried and failed several times. IELTS certificate for sale Please note that we offer two types of IELTS & TOEFL Validation & Verification services depending on your needs. Please note that all IELTS & TOEFL certificates etc Buy a TOEFL or IELTS fully Verified by Accredited University BUY IELTS CERTIFICATES- scores IELTS Certificate Without attending the Exam IELTS certificate is an important step in your education! Buy International English Language Testing System (IELTS) What is IELTS? IELTS stands for “International English Language Testing System”. It’s a system for testing the language ability for people who need to study or work in an environment where English is the language of communication. It is jointly managed by Cambridge English Language Assessment, the British Council and IDP Education. It was established in 1989 and is one of the two major English-language tests in the world (TOEFL being the other).IELTS is accepted by most British, Canadian, Australian, Irish, New Zealand and South African academic institutions. Over 3,000 academic institutions in the United States and various professional organizations across the world also accept IELTS. It is now a requirement for people wishing to immigrate to Australia and New Zealand and is also accepted by immigration authorities in Canada IELTS certificate for sale buy orginal ielts certificate and other products for a number of countries like: USA, Australia, Belgium, Brazil, Norway Canada, Italy, Finland, France, Germany, Israel, Mexico, Netherlands, South Africa, Spain, United Kingdom. This list is not complete. buy orginal ielts certificate For more information and ordering simply contact us by Email: ieltsonline2018(at)yahoo(dot)com BUY IELTS certificate for sale BUY IELTS CERTIFICATES (United Kingdom), AMERICAN, CANADIAN The IELTS Specialists 7+ Band Score in IELTS - Is Achievable When You Score in Simple Process Buy Orginal IELTS no need to appear in exam easy process you get result with 3 weeks. Best Ielts Online Score.No Need to Attend the Exam. For anyone wishing to pursue higher education abroad or migrate, knowledge of English is absolutely indispensable. International English Language Testing System or IELTS as it is known is an internationally recognized method of testing capabilities of people from countries where English is not the native language. Best Ielts Online Score. No Need to Attend the Exam. Fast Track Batch IELTS Certification No Exam Required Batch buy original ielts certificate in Dubai & Abu Dhabi Buy Ielts Certificate Without Exam in Bahrain, Bahrein,Kuwait Email: ieltsonline2018(at)yahoo(dot)com generalsupport email us at ..ieltsneboshtoelf(at)outlook(dot)com WhatsApp: +237680291603 skype id((kilan yates)) buy British Council IELTS certificates buy British Council IELTS certificates buy British Council IELTS certificates buy British Council IELTS certificates buy British Council IELTS certificates buy British Council IELTS certificates buy British Council IELTS certificates buy British Council IELTS certificates buy British Council IELTS certificates Email: ieltsonline2018(at)yahoo(dot)com WhatsApp: +237680291603 skype id((kilan yates)) Buy original Ielts Certificate without Exam in United Arab Emitates,UAE,DUbai Buy original Ielts Certificate without Exam in Jordan Buy original Ielts Certificate without Exam in Saudi Arabia Buy original Ielts Certificate without Exam in Jordan Buy original Ielts Certificate without Exam in Saudi Arabia Buy original Ielts Certificate without Exam in DUbai Buy original Ielts Certificate without Exam in Kuwait Buy original Ielts Certificate without Exam in Qatar Buy original Ielts Certificate without Exam in Egypt Buy fake and orginal IELTS certificate, buy a fake certificate of IELTS buy fake and orginal Ielts certificate, buy a fake certificate of Ielts buy fake and orginal Ielts certificate, buy a fake certificate of Ielts buy Fake & orginal Ielts certificate, buy a fake certificate of Ielts buy Fake & orginal Ielts certificate, buy a fake certificate of Ielts Can we cheat in IELTS or make short cut or pay money and get certificate We Sell Registered IELTS Certificates Buy IELTS certificate in Australia Buy IELTS certificate in Dubai Buy IELTS certificate in India Buy IELTS certificate in Karachi Buy IELTS certificate in Malaysia Buy IELTS certificate in Nepal Buy IELTS certificate in uae Buy IELTS certificate online Buy IELTS certificate UK Buy IELTS certificate without exam Buy real IELTS certificates qld British council IELTS certificate British council IELTS certificate lost Buy British council IELTS certificates online Buy British council IELTS certificates qld Buy British council IELTS certificates uk British council IELTS certificate British council IELTS certificate Buy British council IELTS certificates online Buy British council IELTS certificates qld Buy British council IELTS certificates uk Buy IELTS certificate in australia Buy IELTS certificate in dubai Buy IELTS certificate in india Buy IELTS certificate in karachi Buy IELTS certificate in malaysia Buy IELTS certificate in nepal Buy IELTS certificate in uae Buy IELTS certificate online Buy IELTS certificate uk Buy IELTS certificate without exam Buy real IELTS certificates qld buy real ielts certificate copy buy real ielts certificate pakistan buy real ielts certificate qld buy real ielts certificate replacement buy real ielts certificate validity Buying and Selling Original |IELTS Certificates Online in Jordan Selling Original |IELTS Certificates Online in United Arab Emitates, UAE, DUbai Selling Original |IELTS Certificates Online in Bahrain Selling Original |IELTS Certificates Online in Algeria Selling Original |IELTS Certificates Online in Saudi Arabia Selling Original |IELTS Certificates Online in Middle East Selling Original |IELTS Certificates Online in Kuwait Selling Original |IELTS Certificates Online in Qatar Selling Original |IELTS Certificates Online in Jordan Selling Original |IELTS Certificates Online in Egypt Buy original |IELTS Certificate Without Exam in United Arab Emitates, UAE, DUbai Buy original |IELTS Certificate Without Exam in Jordan Buy original |IELTS Certificate Without Exam in Saudi Arabia Buy original |IELTS Certificate Without Exam in Jordan Buy original |IELTS Certificate Without Exam in Saudi Arabia Buy original |IELTS Certificate Without Exam in Dubai Buy original |IELTS Certificate Without Exam in Kuwait Buy original |IELTS Certificate Without Exam in Qatar Buy original |IELTS Certificate Without Exam in Egypt All our IELTS certificates are original and British Council certified. We do not make fake ielts certificates! If you want to travel, study or work abroad, Get our IELTS, TOEFL, ESOL AUTODESK CERTIFICATES without Attending Exam. Get back to us directly with details on the band score required and test date you need the certificate for and we shall get back to you with the procedures. Feel Free to contact directly with us via the Email: ieltsonline2018(at)yahoo(dot)com generalsupport email us ieltsneboshtoelf(at)outlook(dot)com WhatsApp: +237680291603 skype id((kilan yates))

Ieltssolution2 8 kuud tagasi (04.05.2018 kl 00:55)

WhatsApp:+237680291603 Buy 100% REGISTERED IELTS,IDP,TOEFL,GMAT,ESOL, CERTIFICATES IN DUBAI We deal and specialize in helping you to get registered TOEFL, IELTS, IDP, ESOL, GMAT CELTA/DELTA, DEGREE, DIPLOMAS & other English Language Certificates. We produce TOEFL & IELTS, ESOL, and CELTA/DELTA, DEGREE, DIPLOMAS English Language for you with ease. Buy orginal and fake Ielts Certificates Without Exam ielts certificate for sale BUY IELTS orginal and fake CERTIFICATES in Qatar,Dubai and Saudi Arabia BUY IELTS CERTIFICATES in UAE and Saudi Arabia and other countries. BUY Real IELTS Certificate without Exam// BUY FAKE FRENCH ID CARD/AMERICAN(USA)ID ONLINE SELL/UK FAKE ID CARD FOR SALE//COUNTERFEIT DOLLARS, EURO, AND POUNDS buy original and fake ielts certificate in Dubai & Abu Dhabi Buy Ielts Certificate Without Exam in Bahrain, Bahrein,Kuwait generalsupport email us ((ieltsneboshtoelf(at)outlook(dot)com)) WhatsApp:+237680291603 Email...((ieltsonline2018(at)yahoo(dot)com skype id((kilan yates)) buy British Council IELTS certificates buy British Council IELTS certificates buy British Council IELTS certificates buy British Council IELTS certificates buy British Council IELTS certificates buy British Council IELTS certificates buy British Council IELTS certificates buy British Council IELTS certificates buy British Council IELTS certificates Buy Degree Certificate? buy-degree.idealprice.co.uk/? Save On Buy Degree Certificate Buy Degree Certificate. Compare Apply UG/PG Diploma & Master degree programs in UK, Inquire now, Buy Degree Certificate? Buy+Degree+Certificate? Search Buy Degree Certificate Buy IELTS Certificate? buy original and fake ielts certificate can buy ielts certificate and fake IELTS Exam, Dubai - Pass IELTS with the British Council? fake ielts certificate IELTS Exam, Dubai - Pass IELTS with the British Council? ielts certificate for sale IELTS Exam, Dubai - Pass IELTS with the British Council? ielts certificate validity IELTS Exam, Dubai - Pass IELTS with the British Council? ielts certificate without exam IELTS Exam, Dubai - Pass IELTS with the British Council? ielts certificate lost ielts certificate verification ielts certificate validity period buy original ielts certificate in Dubai & Abu Dhabi IELTS - International English Language Testing System Buy IELTS certificates. buy IELTS cetificate BUY IELTS CERTIFICATES in UAE and Saudi Arabia. We sell ... Buy Registered IELTS & TOEFL, ESOL certificates without attending the Exam Buy IELTS-TOEFL Fake Test Certificate ANY SCORE With Ielts certificate without exam in in Dubai Ielts Certificate Without Exam in Qatar Buying and Selling Original IELTS Certificates Online in Jordan Selling Original IELTS Certificates Online in United Arab Emitates,UAE,DUbai Selling Original IELTS Certificates Online in Bahrain Selling Original IELTS Certificates Online in Algeria Selling Original IELTS Certificates Online in Saudi Arabia Selling Original IELTS Certificates Online in Middle East Selling Original IELTS Certificates Online in Kuwait Selling Original IELTS Certificates Online in Qatar Selling Original IELTS Certificates Online in Jordan Selling Original IELTS Certificates Online in Egypt Buy original Ielts Certificate Without Exam in United Arab Emitates,UAE,DUbai Buy original Ielts Certificate Without Exam in Jordan Buy original Ielts Certificate Without Exam in Saudi Arabia Buy original Ielts Certificate Without Exam in Jordan Buy original Ielts Certificate Without Exam in Saudi Arabia Buy original Ielts Certificate Without Exam in DUbai Buy original Ielts Certificate Without Exam in Kuwait Buy original Ielts Certificate Without Exam in Qatar Buy original Ielts Certificate Without Exam in Egypt buy Fake & orginal Ielts certificate, buy a fake certificate of Ielts buy Fake & orginal Ielts certificate, buy a fake certificate of Ielts buy Fake & orginal Ielts certificate, buy a fake certificate of Ielts buy Fake & orginal Ielts certificate, buy a fake certificate of Ielts buy Fake & orginal Ielts certificate, buy a fake certificate of Ielts Can we cheat in IELTS or make short cut or pay money and get certificate We Sell Registered IELTS Certificate What is the scoring scale for the IELTS™? Scoring is between 0 (Minimum) and 9 (Maximum) with 0.5 band increment. Four scores are reported on the IELTS™: Reading score reported on a 0-9 band scale, with 0.5 band increment Listening score reported on a 0-9 band scale, with 0.5 band increment Writing score reported on a 0-9 band scale, with 0.5 band increment Speaking score reported on a 0-9 band scale, with 0.5 band incremen WHAT IS THE IELTS™ The International English language Testing System, or IELTS™, as it is popularly called, is an English Language proficiency test that is required to be taken by non-native students so as to study in countries where the medium of instruction is English. IELTS™ is accepted by Universities in UK, UK, New Zealand and Canada. It has become a mandatory test for study in Australia. . The IELTS™ tests all four language skills that are important for effective communication: speaking, listening, reading, and writing. The structure of the IELTS™ is as follows: Reading (60 minutes) (Scoring scale: 0-9 bands) Reading has 3 passages and 40 items (questions). Each item is worth one mark. Writing (60 minutes) (Scoring scale: 0-9 bands) It consists of 2 tasks (Writing Task 1 and Writing Task 2) and candidates must answer BOTH tasks. Listening (40 minutes) (Scoring scale: 0-9 bands) IELTS™ Listening has four sections, each with 10 items (or questions). Each item is worth one mark. Speaking (11-14 minutes) (Scoring scale: 0-9 bands) IELTS™ Speaking is a one-to-one interaction between the candidate and an examiner IELTS™ is conducted in India by IDP and British Council. For detailed information about IELTS™, please refer to the official website of IELTS Buy Ielts Certificate Without Exam, IELTS Preparation, Buy Ielts Certificate Without Exam in DUbai, buy IELTS Qatar.. Back to top .. # If you want to travel, study or work abroad, get our,TOEIC,TIEP NEBOSH, IELTS, TOEFL, ESOL, GMAT, CERTIFICATES Without Attending Exam.in Pakistan, UAE, Asia, Europe, Italy, Indian, and UK contact Feel Free to contact directly with us via the Email: ((ieltsonline2018(at)yahoo(dot)com generalsupport email us ((ieltsneboshtoelf(at)outlook(dot)com)) WhatsApp: +237680291603 skype id((kilan yates)) ((ieltsonline2018(at)yahoo(dot)com Buy original 100% genuine registered verified Ielts Certificates Without Exam ielts certificate for sale...

Ieltssolution2 8 kuud tagasi (04.05.2018 kl 00:55)

(ieltsneboshonline@yahoo.com) NEBOSH India | NEBOSH course details | NEBOSH online | Real NEBOSH | Buy UK fake diploma| buy NEBOSH WhatsApp:+237680291603 international General Certificate|buy NEBOSH IGC, picture of the highest quality NEBOSH IGC| how does the original NEBOSH IGC look like? | NEBOSH course in Karala | NEBOSH cousre fee in india | NEBOSH course in Kollam | NEBOSH course in Calicut | NEBOSH course in Thrissur | NEBOSH course in Trivandrum | NEBOSH course duration | buy nebosh certificate NEBOSH (National Examination Board in Occupational Safety and Health) is a UK-based independent examination board delivering vocational qualifications in health, safety & environmental practice and management. It was founded in 1979 and has charitable status. NEBOSH Courses NEBOSH qualifications are highly regarded throughout the world, and are essential for anybody working in or looking to work in Health & Safety and/or Environmental Management. RRC is an accredited NEBOSH training provider - the only one offering ALL NEBOSH qualifications. These can be studied by classroom learning, blended learning, or online through our distance & e-learning courses. Courses are delivered at our training centres throughout the UK and worldwide, and our e-learning students have the choice of over 190 exam venues in 120 countries. Recognition NEBOSH courses are recognised by professional bodies and many UK Universities, who allow NEBOSH Diploma holders direct entry onto MSc programmes. Institution of Occupational Safety and Health (IOSH). International Institute of Risk and Safety Management (IIRSM). Chartered Institution of Water and Environmental Management (CIWEM). UK Classroom Courses in London, Birmingham, Glasgow, Leeds, Manchester & Newcastle International Classroom Courses in Dubai, Georgia, Tunisia, Ghana, Spain, Sudan & Turkey The different levels of NEBOSH qualifications: Diploma – The “Gold Standard” in Health & Safety and Environmental Management qualifications, providing higher level knowledge. Suitable for – Those working in, or looking to work in, senior HSE roles. Certificate – Essential knowledge and understanding on Health & Safety and Environmental Management. Suitable for – Those looking to start a career in HSE or are involved in the management fo HSE. Award – Awareness qualifications providing a good basic understanding of HSE. Suitable for – All employees and those with HSE responsibilities as part of a wider role. Email: (ieltsneboshonline@yahoo.com) skype id::: kilan yates WhatsApp:+237680291603 nebosh igc in dubai, nebosh igc in india, nebosh safety course fees, nebosh igc fees in uae, nebosh abu dhabi mussafah, nebosh course in sharjah, safety officer course in dubai nebosh igc training center in abu dhabi health and safety courses in dubai nebosh oil and gas course in abu dhabi nebosh igc questions and answers how to check fake nebosh certificate nebosh certificate download buy nebosh certificate fake nebosh general certificate nebosh certificate sample nebosh certificate verification how to check nebosh igc result online nebosh igc certificate sample Nebosh training centre in Karala Nebosh India Delhi, Nebosh Course in Karala Buy/get/order NEBOSH WITHOUT exams/test, Buy/get NEBOSH in Qatar without takikng test, Buy Registered NEBOSH certificate in Qatar, Buy Original NEBOSH without exams in karachi Obtain NEBOSH WITHOUT test/exams in uk, Buy registered NEBOSH London/Sydney/Dubai Buy NEBOSH in New York/Islamabad/Seoul, Buy Nebosh in Tashkent/ Hanoi/Hong Kong, Buy NEBOSH certificate in Australia/Pakistan, Buy/obtain/get NEBOSH certificate in Dubai/UAE, Get/purchase/Buy NEBOSH certificate in Qatar/ India, Buy/purchase/ acquire original NEBOSH certificate in Karachi Order/obtain/buy NEBOSH certificate in Malaysia/Germany, Get/obtain IELTS certificate in Pakistan, New Zealand, Buy/Obtain/Get NEBOSH certificate in United Kingdom (UK), Buy NEBOSH certificate online in Canada, Buy NEBOSH certificate without test Pakistan, Buy NEBOSH/Get/Obtain certificate Philippines, Buy/get/obtain NEBOSH certificates Canada, Acquire/Buy real NEBOSH certificates in Dubai without taking exams, Buy/Get/purchase Real NEBOSH certificates United Arab Emirates (UAE), Buy/get real IELTS certificates without test Dubai, Buy real/Original NEBOSH certificates Singapore, Obtain NEBOSH certificates online without Test, Get/Buy NEBOSH certificate online, Get NEBOSH certificate without exam, NEBOSH certificate without exam in Kerala, NEBOSH certificate without exam in Hyderabad, Buy original NEBOSH certificate, NEBOSH certificate without exam in Delhi, Can buy NEBOSH certificate, NEBOSH certificate without exam in Chennai, How to get NEBOSH certificate online, Get/Purchase NEBOSH certificate without exam in India, Get/Obtain/Purchase NEBOSH certificate without exam in Pakistan, Get NEBOSH certificate Band 7 India, How to obtain NEBOSH certificate, Obtain NEBOSH certificates Bangladesh, Obtain NEBOSH certificates, buy in Qatar, Obtain/Get NEBOSH certificates in India without Exams, Obtain/Order Real NEBOSH certificates without Exams, Buy/acquire/Obtain Genuine NEBOSH certificates Egypt, Obtain/Purchase NEBOSH certificates without Test, Obtain/Buy/Order Original NEBOSH certificates Oman, Obtain/Purchase/apply NEBOSH certificates Jordan, Where can i buy/Get/Obtain NEBOSH certificate without test, How to buy/get/obtain Real NEBOSH Certificates online, Buy/Get/Obtain Original NEBOSH certificate India without taking the Test, Purchase/Buy/Acquire Original NEBOSH certificate Kerala, Buy Original NEBOSH certificate Mumbai Without exam, Get Original IELTS certificate nyc, Obtain Original NEBOSH certificate online, Original NEBOSH certificate Ontario , Original NEBOSH certificate Pakistan for sale, Original NEBOSH certificate for sale in Egypt, Original NEBOSH certificate without exams, nebosh, nebosh 2015 exam paper, nebosh 2016 exam questions, nebosh 2017, nebosh 2018 nebosh action words, nebosh and iosh courses, nebosh and osha, nebosh app, nebosh audio revision, nebosh audiobook, nebosh award in health and safety at work, nebosh award in health and safety at work book, nebosh award in health and safety at work book free download, nebosh award in health and safety at work exam questions, nebosh basics, nebosh books, nebosh certificate exam questions, nebosh certificate online verification, nebosh certification, nebosh classes, nebosh command words, nebosh course, nebosh course in calicut, nebosh course in jubail, nebosh course in kerala, nebosh course in yanbu, nebosh diploma, nebosh diploma books, nebosh diploma exam questions, nebosh diploma online, nebosh diploma past papers answers download, nebosh diploma training videos, nebosh diploma unit a, nebosh diploma unit b, nebosh diploma unit c, nebosh diploma unit d, nebosh element 1, nebosh environmental diploma, nebosh exam, nebosh exam hall, nebosh exam preparation, nebosh exam questions, nebosh exam questions and answers 2016, nebosh exam result, nebosh exam tips, nebosh examination, nebosh fake certificate, nebosh fee, nebosh fire, nebosh fire certificate past exam papers, nebosh fire exam, nebosh fire safety and risk management, nebosh for dummies, nebosh fresher salary, nebosh full course, nebosh full form, nebosh gc1, nebosh gc2, nebosh gc2 questions, nebosh gc3, nebosh gc3 observation, nebosh gc3 report pdf, nebosh general certificate, nebosh general certificate exam questions, nebosh general certificate full, nebosh graduation 2015, nebosh graduation 2016, nebosh health and safety, nebosh hindi, nebosh hsw, nebosh hsw book, nebosh hsw course, nebosh hsw full form, nebosh hsw meaning, nebosh hsw question and answer, nebosh hsw questions, nebosh hsw training, nebosh idip study material, nebosh igc, nebosh igc 1, nebosh igc 1 element 1, nebosh igc 1 lectures, nebosh igc 1 training videos, nebosh igc 1 training videos in urdu, nebosh igc 2, nebosh igc 2 exam tips, nebosh igc 2 training videos, nebosh igc 3, nebosh igc exam, nebosh igc lectures, nebosh international diploma, nebosh international general certificate full, nebosh job opportunities in uae, nebosh job salary, nebosh jobs, nebosh jobs for freshers, nebosh jobs in canada, nebosh jobs in dubai, nebosh jobs in singapore, nebosh jobs malaysia, nebosh jobs salary in dubai, nebosh jobs salary in uae, nebosh kuwait, nebosh lectures, nebosh level 6, nebosh malayalam, nebosh malayalam class, nebosh management report sample, nebosh material, nebosh meaning, nebosh meaning in hindi, nebosh mnemonics, nebosh mock exams, nebosh mock test, nebosh model question paper, nebosh national general certificate, nebosh ngc1, nebosh ngc1 exam questions, nebosh ngc1 past papers and answers, nebosh ngc1 revision, nebosh ngc1 training videos, nebosh ngc2, nebosh notes final exam, nebosh notes pdf, nebosh observation sheet example, nebosh oil and gas, nebosh oil and gas course, nebosh oil and gas past question papers, nebosh oil and gas training, nebosh online course, nebosh online course free, nebosh online quiz, nebosh online test, nebosh online training uk, nebosh pass marks, nebosh passing tips, nebosh past exam papers, nebosh past papers 2016, nebosh past papers free downloads, nebosh patna center, nebosh philippines, nebosh practical, nebosh preparation, nebosh pronunciation, nebosh qualification, nebosh qualified salary, nebosh question paper 2015, nebosh question paper 2016, nebosh questions, nebosh questions 2016, nebosh questions and answers, nebosh questions and answers 2016, nebosh questions paper, nebosh review, nebosh revision, nebosh revision app, nebosh revision guide, nebosh revision quiz, nebosh revision videos, nebosh risk assessment, nebosh risk assessment report, nebosh safety course, nebosh safety course online, nebosh safety training videos, nebosh safety training videos in hindi, nebosh safety training videos in urdu, nebosh safety videos, nebosh salary, nebosh salary in dubai, nebosh salary in uae, nebosh scope, nebosh test, nebosh training, nebosh training in jubail, nebosh training in malayalam, nebosh training in philippines, nebosh training in riyadh, nebosh training videos, nebosh training videos in hindi, nebosh training youtube, nebosh turkiye, nebosh uk, nebosh unit a, nebosh unit a exam questions, nebosh unit a revision, nebosh unit b past papers, nebosh unit b revision, nebosh unit c, nebosh unit d, nebosh usa, nebosh 2018 igc 123 nebosh video download, nebosh video lectures, nebosh video training, nebosh videos, nebosh waste management, nebosh work, nebosh workplace risk assessment, nebosh youtube Email: (ieltsneboshonline@yahoo.com) skype id::: kilan yates WhatsApp:+237680291603 Real ielts certificate India| buy ielts certificate| original Ielts| Ielts band 7| Get toefl certificate| genuine ielts certificate| Get ielts online| Nebosh certificate| buy real nebosh certificate| Taking Test IELTS| buy toefl online| get ielts band 7| toefl certificate online| Genuine certificate| original ielts/toefl UK| verified ielts| ielts dubai| Certificate Toefl Pakistan| ielts certificate Dubai| ielts Certificate online Qatar| ielts Singapore| ielts/toefl Saudi Arabia| Nebosh certificate United Kingdom| Ielts certificate without Exam| Toefl Certificate without Test | Real IELTS speaking Test Questions | IELTS speaking band 7 india | IELTS speaking test samples with answers | IELTS speaking test samples questions/band 8 | IELTS speaking band 6 sample | Latest speaking topics for IELTS with answers | IELTS speaking band 7 sample | get ielts certificate without exam in pakistan| lost my ielts certificate |ielts certificate without exam in hyderabad |ielts certificate without exam in delhi| about nebosh course | nebosh course in trivandrum | buy fake nebosh certificate |how to check fake nebosh certificate | buy nebosh certificate

lisa oma arvamus

aadressi avalikult ei näidata

 
 __  __  _  _   _____   ______ 
 \ \\/ // | || | || / ___|| /_  _// 
 \  // | || | || | // __   -| ||- 
 / . \\ | \\_/ || | \\_\ ||  _| ||_ 
 /_//\_\\ \____//  \____//  /_____// 
 `-` --`  `---`   `---`  `-----` 
                    

Kirjuta siia ülaltoodud tähed