Kaasomandi lõpetamisest

Jaan 21.01.2004 23:09 (21 aastat tagasi)

Tere, Palun arvamust. Probleem nimelt selline, et mulle kuulub 4/5 mõttelisest osast ning tegu kinnistuga kus maja terve alumine korrus ning II korruselt üks tuba kuulub mulle ja teisele poolele kaks eraldi seisvat väikest tuba. Kasutuskorra lepingule keeldub alla kirjutamast, kuid kuna kaks omanikku siis ei saa ka ühepoolselt kehtestada. Kuna minu initsiatiivil on tehtud remonti ka ühisosal mille teine pool on kinni makstud tahaksin siiski lõpetada kaasomandit kuna omanik ise sees ei ela ning elab hoopis tema sõber (kuigi ilma minupoolse kokkuleppeta) ja probleeme koristamise, temapoolsete arvete õigeaegse tasumisega (minu nimel kommunikatsiooni lepingud), muru niitmise, lume koristamisega, hankis koera jne. Müüma samuti pole ta nõus ning olen pakkunud suuremat summat kui turuväärtus...

Jaan 21.01.2004 23:13 (21 aastat tagasi)

Täienduseks kuna ei mahtunud ära eelmisse lahtrisse kogu teksti: Milline oleks sellisel juhul kohtulahend kui sooviksin tema osa osta või võib asi jõuda tõesti liisu heitmiseni. Kas kellelgi on sarnast kogemust või kust leida kohtulahendeid kaasomandi lõpetamise kohta internetist. Ette tänades

hüva nõu 23.01.2004 00:43 (21 aastat tagasi)

võta riigikohtu koduleheküljelt tsiviili lahendite alt märksõnalise otsinguga "kaasomand" ja saad päris mitmed kaasused. kui sa esitad kohtusse nõude kaasomandi lõpetamiseks ja viisiks nt selle, et sulle jääks kogu asi ja sa kohustuksid teiseleomanikule tema osa rahas hüvitama, siis tuleb asja läbi viia kas ekspertiis asja väärtusekindlaksmööramiseks (või esitada omapoolne spetsialisti arvamus) ja sealt siis võetaksegi teisele omanikule kuuluva osa väärtus. ei näe põhjust miks peaks sel juhul asja liisu heitmisega vms moel lahendama, sest asi on tegelikult suht üheselt selge ja teisele omanikule temaosa rahas hüvitamine ei peaks kuidagi tema huvisid kahjustama

innovaator 23.01.2004 18:00 (21 aastat tagasi)

Nii lihtsalt see asi ikka ei käi ,et kui mul raha on siis ostan kaasomaniku osa turuväärtusega lihtsalt ära . Asjaõigus seadus järgi võib asjal olla ka eriline väärtus. Kui alamastme kohtus võib selline asi läbi minna, siis vaadates Riigikohtu lahendeid peab kaasomandi lõpetamiseks ikka mingi põhjus ka olema. Mitte see et mulle kaasomaniku nägu ei meeldi.

innovaator 23.01.2004 18:14 (21 aastat tagasi)

Nii lihtsalt see asi ikka ei käi ,et kui mul raha on siis ostan kaasomaniku osa turuväärtusega lihtsalt ära . Asjaõigus seaduse järgi võib asjal olla ka eriline väärtus. Kui alamastme kohtus võib selline asi veel läbi minna, siis vaadates Riigikohtu lahendeid peab kaasomandi lõpetamiseks ikka mingi põhjus ka olema. Mitte see et mulle kaasomaniku nägu ei meeldi. Jutt et teisele omanikule tema osa rahas hüvitamine ei peaks kuidagi tema huvisid kahjustama kõlbab ainult rändrahvastele , eestlasele on tema kodu turuväärtusest tunduvalt kallim. Tihti üritataks kaasomandit lõpetada kuna kogu kinnistu müügist korraga saab rohkem raha kui osadena müües. Seda nimetatakse ebasihipäraseks hagiks.

Jaan 23.01.2004 20:50 (21 aastat tagasi)

Suured tänud info eest

VM 24.01.2004 21:48 (21 aastat tagasi)

mis "kallis kodu", kui sõber sees elab? AÕS hiljuti just muudeti selles osas, s.t veelgi lihtsamaks, ei pea enam põhjendama kaasomandi lõpetamise soovi. Selge see, et terve kinnistu väärtus on suurem -- mis üllatus see on? Kaasomand on üks nuhtlus, mida iga normaalne inimene üritab võimalikult kiiresti lõpetada. Sulle nagu kuulub midagi, aga oma asjaga midagi teha sul võimalik pole.

hüva nõu 24.01.2004 21:57 (21 aastat tagasi)

innovaator kullake, loe nt kasvõi http://www.nc.ee/rkis/lahendid/tekst/2-1-92-97.html . vana lahend küll, aga põhimõte, et kui üks kaasomanik soovib kaasomandi lõpetamist, siis teise kaasomaniku huvi puudus selle vastu ei saa olla aluseks hagi rahuldamata jätmisele, on siiski selgelt esile toodud!

innovator 27.01.2004 18:56 (21 aastat tagasi)

Ma olen seda lahendit enne ka lugenud, praegu vaatasin üle. Kuid on veel teisi lahendeid sellel teemal. Mul ei ole praegu numbreid käepärast. Olen sellega ka nõus, et kaasomand on üks nuhtlus omandivorm. Jah juulis oli selles seaduses lihtsustamine. Asi muutus arusaadavamaks. Igal kaasomanikul on alati võimalik põõrduda kohtusse kaasomandi lõpetamiseks, kuid ta ei saa ette teada millise lõpetamise vormi kohus valib, kui teine kaasomanik ei ole tema pakutud kaasomandi lõpetamise viisiga nõus. See on kohtu suvaline valik , mis tegelikult peab arvestama kõiki asjaolusid.

VM 28.01.2004 21:31 (21 aastat tagasi)

Ei ole kohtu suvaline valik, kohus ei saa otsustada sellise vormi kasuks, mida kumbki pool pole taotlenud.

Jaan 29.01.2004 18:51 (21 aastat tagasi)

Mis muud öelda, kui ka nende infode eest tänud ja tutvun asjaõiguse muudatusega

innovator 31.01.2004 19:19 (21 aastat tagasi)

VM, Palun vaata Riigikohtu otsust 3-2-1-140-02 Tartu 11.detsember 2002 Kolleegiumi otsuse üheksandas punktis on kirjutatud: Erinevalt TsMS Pr.229 lg1-st võimaldab AÕS pr.77 kohtul valida ka sellise kaasomandi lõpetamise viisi, mida hagis ei nõutud. Ainult vähemalt üks kaasomanik peab olema kohtumenetluse käigus sellega nõustunud. Nõustumine võib olla vormivaba.

VM 4.02.2004 14:11 (21 aastat tagasi)

Ja mida mina siis ütlesin!? Mõte ongi ju selles, et keegi peab mingit kaasomandi lõpetamise viisi taotlema, ükskõik kas hagiavalduses või menetluse käigus. Kohus ei saa valida sellist viisi, mida ükski protsessiosaline pole taotlenud. Kuidas panna seda kirja nii, et ka eriti uuendusliku mõtlemisega inimesed sellest aru saaksid?

Jaan 3.10.2004 20:28 (20 aastat tagasi)

Lõpetuseks teemale, et sai siis asi lõpuks ühele poole ning lihtsalt rahaga kinni makstud. Kõigile soovitan vältida kaasomandit kui sellist omandivormi, sest ega omaniku tunnet ei teki sellega, vaid siis kui ikka enda oma ka reaalselt ja mitte mõtteliselt. Jõudu ja jaksu teistele kaasomanikele kes peavad kannatama.

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.