kaasomandi lõpetamine

Aadu 2.08.2010 11:57 (14 aastat tagasi)

Tere Omandasin hiljuti pärimise kaudu 2/3 osa korterist, millest siis 1/3 kuulub teisele isikule. Soov oleks aga saada omale kogu korterit aga läbirääkimised kaasomanikuga tema 1/3 suuruse osa ostmiseks on jooksnud igati liiva. Kuna hetkel on kinnisvarahinnad madalad siis minu poolt on ostuks hea aeg aga temal müügiks halb aeg, seepärast ei olda nõus osalust turuhinnaga müüma ja minul puudub ka soov seda kallimalt osta. Seega kaalungi nüüd kasutada seadusega antud õigust kaasomandi lõpetamiseks ja läbi selle omandada puuduolev 1/3 tervikust. Kas kohtul on võimalik määrata kaasomandi sundmüük? ja kui siis milliste hindadega? Minu poolt räägib ka tõsiasi, et see teine inimene ei ole kunagi maksnud sentigi makse oma osaluse ulatuses vaid omab rahulikult kinnisvara samas kui eelnevalt minu isa ja nüüd mina peame maksma makse ja tasusid mis korteriomanikuna ikka kaasnevad. See peaks olema põhjus koosomandi lõpetamiseks? Milliste riigilõivudega tuleb sellisel juhul arvestada?

Liina 2.08.2010 15:47 (14 aastat tagasi)

Kaasomandi lõpetamine on võimalik ka kohtu kaudu, kuid teist kaasomanikku oma osa müüma sundida Sulle kasulikul viisil ei saa. Kohus lõpetab kaasomandi, kui omanikud ei ole saavutanud omavahel kokkulepet. Ehk siis hagi esitadki kaasomandi lõpetamise nõudes, kusjuures pead märkima ka lõpetamise põhjenduse, selle, et kaasomandit ei saa enam koos vallata ning pead tegema ka ettepaneku, kuidas võiks kohus kaasomandi lõpetamist teostada. Samas ei saa teist osapoolt kuidagi sundida, et just Sina selle tema osa saad. Kaasomandi lõpetamise viisid ongi sellised, et üks kaasomanik ostab teise osa välja, kuid selles peab ikkagi kokkuleppe saavutama teise omanikuga. Kohus võib asja müüa ka enampakkumisel ja saadud raha jaotattakse omanike vahel vastavalt kaasomandi suurusele. Kõige mõistlikum on siiski teise kaasomanikuga veelkord rääkida ning äkki jõuate kompromissile- kui kohus müüb enampakkumisel, siis võite mõlemad kaotada. Võib aga juhtuda ka nii, et kaotaja oled hoopis Sina- kui Sinu omandiosas on näiteks tehtud parem remont või on oluliselt paremas seisukorras- raha jaotatakse omandiosa suurusest lähtuvalt, mitte aga sellest lähtuvalt, kummal on ilusam( parem, valgusküllasem jne) osa. Teisalt- teine kaasomanik võib ka kaotada oluliselt rohkem kui omandiosa Sulle müües. Kinnisvara tervikuna müüakse enampakkumisel ja müügihind kujuneb väga madalaks ning kaasomanik saab oluliselt vähem raha, kui omavahel kokku leppides. Aga muidugi- enampakkumise puhul saad kasutada kolmandat isikut, kes kinnisasja Sinu eest tervikuna odavalt ära ostab. Inetu küll, aga nii see elu on.

SS Leegion 2.08.2010 16:31 (14 aastat tagasi)

Teise poole survestamiseks saad kasutada seda, et nõuad kõik majandamiseks kulunud raha (mite teie isaga olete maksnud) kaasomanikult proportsioonis välja. See on eraldi hagi ja sellest võite muide alustadagi, muidu kaasomandi lõpetamise juures saadab ta teid nagunii kuu peale, sest mõnus on elada kui ei pea ise makse maksma.

läbikäidud rada 2.08.2010 23:01 (14 aastat tagasi)

vähe tõenäoline et kokkuleppele jõuad. selline see elu juba on, et kui ühel asjal mitu omanikku, siis riid majas. Seega minu soovitus: annad sisse hagi kaasomandi lõpetamiseks. Võid tuua lõpetamise viisid välja alternatiividena. Näiteks: nr 1 eelistusena: et omandad ise kogu osa ja maksad teisele tema osa välja. tood välja ntx ka hinna (ise kasutasin selleks kinnisvarakuulutusi ja ei hakanud hindamisakti tellima. pealegi on aktil nn kehtivusaeg, kohtuvaidlus üldiselt võib kesta 1,5- 2 aastat ja otsuse tegemise ajaks 2 a tagune akt poleks enam asjakohane); nr 2 alternatiiv: näiteks omanikevaheline enampakkumine jne ; kui üldine enampakkumine, siis seadusest tulenevalt kaasomanikul siiski eelisostuõigus nr 1 varjandi juures tasub jah rõhutada, et kulusid teine kandnud ei ole, ega ntx parandanud-hooldanud. Soovitan välja tuua vaid alternatiivid, millega tõepolest nõus oled. Kohus lõpetab kaasomndi lähtudes hagist v vastuhagis esitatust. Seega ei hakka kohus asja kohe sundmüüma, kui osapooled ise selleks soovi ei avalda.

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.