pärandist loobumine - juura.ee

pärandist loobumine

Kristi 27.02.2011 22:25 (14 aastat tagasi)

Kõik on veel elus, kuid lihtsalt tekkis alateadlik hirm oma isa võlgade ees. Nimelt on ta terve elu enda ümber ainult võlgu teinud ja mitte midagi kasulikku endale soetanud. Kunagi isegi oli tal maja, kuid pank tahtis ka selle võlgade katteks müüki panna. Maksime siis oma mehega võla ära ja ostsime pool maja oma nimele. Hiljem ostsime ka teise poole minu ema käest. Seega suutis isa ka sellest varast ilma jääda ja õnneks ka siit linnast ära kolida. Kuid nüüd tekkis küsimus. Teades, et tal on palju võlgu (kuna pidevalt käisid kohtutäiturid talle mingeid kirju toomas, mida me vastu ei võtnud, sest ta enam siin ei elanud) ja osa vanast talust, siis kuidas selle uue seadusega on. Mul õde väitis, et varast on võimalik loobuda, kuid võlgadest mitte? Kas tõesti nii? Mina enam küll ei taha/suuda isa võlgadega tegeleda. Kui see seadus tõesti nii on, siis kus oleks see päästev konks? Saime temast ja võlgadest lahti, ei tahaks kunagi enam selle teemaga kokku puutuda. Ma loobuks kõigest, ei taha vara ega võlgu. Ainult rahu! ;)

K 27.02.2011 23:27 (14 aastat tagasi)

Pärandist loobumine kehtiva seaduse kohaselt on võimalik ja seda 3 kuu jooksul pärandaja surmast ja oma pärimisõigusest teada saamise hetkest. Loobutakse nii õigustest kui ka kohustustest. Valikuliselt loobuda pärandist ei saa ega ka vastu võtta. Kui loobud pärandist on pärijateks teised seaduse järgi pärima õigustatud isikud, sh ka pärandist loobuja lapsed (ka alaealised).. Seega kui pärandaja esimene ring ehk lapsed on loobunud on pärima õigustatud isikuteks pärandaja vanemad ja nende alanejad, st pärandaja õed-vennad (nende lapsed kui õed-vennad loobuvad jne) ning kolmas ring pärandaja vanavanemad ja nende alanejad ehk pärandaja tädid-onud. Seadusjärgsete päriajte kõrval on muidugi ka abikaasa, kuid abikaasa ei saa loobuda omandiõigusest.

A 28.02.2011 09:18 (14 aastat tagasi)

K-ga üldiselt nõus, kuid väikese reservatsiooniga. Sarnaselt teiste pärijatega saab pärandist loobuda ka abikaasa. Samuti on igaühel õigus loobuda ka omandist - AÕS § 126.

K 28.02.2011 21:23 (14 aastat tagasi)

AÕS § 126 alusel loobumine toimuks siis pärast pärimisprotsessi lõppu? Näiteks kui abikaasa loobub ja kõik teised seaduse järgi pärjad ka ja pärjaks on kohalik omavalitus siis abikaasa loobub oma osas kov kasuks avalduse alusel? Näiteks kui tegemist suurte võlgade jms? See § käsitleb ainult kinnisomandit, kas on mingit ka nt osaühingute jms kohta?

A 1.03.2011 10:04 (14 aastat tagasi)

Asja sh vallasasja, samuti aga piiratud asjaõiguse omanik võib omandist loobuda ühepoolse tahteavaldusega igal ajal. Loobumine ei toimu seejuures kellegi kasuks. Kui isik on loobunud vallasasjast, muutub see peremehetuks, mida iga soovija saab hõivata (AÕS § 96). Kinnisasja, millest omanik on loobunud, hõivamise õigus on riigil (AÕS § 126). Osaühingute osade ja aktsiate suhtes AÕS ei kehti, samas on need varaliste õigustena vabalt võõrandatavad - müüdavad, kingitavad jne

Kristi 28.02.2011 09:51 (14 aastat tagasi)

Vanemad on õnneks lahutatud. Kuid kui meie õdedega loobume, siis on ohus meie lapsed? Kas me saame nende eest ka loobuda? Samas jääb siis see jama kõik ju vanaema (isa ema) kaela ...

A 28.02.2011 10:31 (14 aastat tagasi)

Sellisel juhul peaksid pärandist loobuma kõik pärijad sh lapsed ja vanemad (alaealiste laste nimel esitab loobumisavalduse seaduslik esindaja, kuid siin on veel vajalik kohtu eelnev nõusolek). Kui kõik pärijad loobuvad, on järgmisteks pärijateks kohalik omavalitsus ja riik.

Kristi 28.02.2011 11:08 (14 aastat tagasi)

Tänud vastajatele! Tundub, et saame kunagi selle jamaga vist ikka hakkama ja ei pea taas tema võlgu maksma. Tänud!

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.