elatise võlg

UPav 12.11.2011 18:06 (13 aastat tagasi)

Küsimus elatise kohta. Poja isal on sunniviisiline elatis, mis automaatselt ta palgast maha läheb iga kuu. Kuid vahepeal teenis ta mustalt ja iga kuu pole elatist tulnud. Poeg saab nüüd jaanuaris täisealiseks ja elatis lõppeb. Kuidas võlg kätte saada, kas peab kohtusse uuesti pöörduma, või käib asi automaatselt? Kuidas tõestada, milliste kuude eest raha maksmata jäi? Ning kas võlg hakkab siis tulema mingisuguse graafiku alusel teatud summana iga kuu, või peab ta selle korraga ära maksma?

Elementare 12.11.2011 20:21 (13 aastat tagasi)

Mida tähendab "sunniviisiline elatis"? Kas selle all peetakse silmas, et kohtuotsuse alusel on elatis välja mõistetud? Kui jah, siis on ju teada, mis ajast alates ja mis ajani peab too isa elatist maksma, samuti on ju siis teada, kui suur on igakuine elatis. Seejärel saab ju teha väikse matemaatilise korrutustehte ning teada, kui palju peab x ajahetkeks olema elatist makstud. Lapse emme peaks ju ise väga hästi teadma, mis kuus ta raha ei saanud. Kõige lihtsam seda tõendada on võtta oma konto väljavõte, kus näha, et issilt pole raha laekunud või on laekunud nõutust väiksemas summas.Kui seda x summa last kasvatavale vanemale makstud pole vaid on summa x-y, siis järelikult on tegemist elatise võlaga. See võlg ei haihtu kuhugile, võla kättesaamiseks võib last kasvatav isik pöörduda kohtutäituri poole. Seega automaatselt (imeväel) ei juhtu midagi. Täitur täidab kohtuasja ja üritab võlga kätte saada. Kehtib lihtne põhimõte, et surm ei võta ka sealt, kus võtta pole. Kui lapse isa on paljas kui püksinööp (tal pole sissetulekut, tal pole vara, millele sissenõuet pöörata) siis pole ka midagi võtta. Tuleb lihtsalt loota, et ehk mingil hetkel lapse isal siiski vara tekib ja siis saab ka võlg tasutud. Kas võlg tuleb maksta korraga või graafiku alusel sõltub asjaoludest. Kui lapse issi peaks üleöö imeväel rikkaks saama ja ta pangakontole nt paar miljonit tekib, siis loomulikult saab täitur kogu võla korraga kätte. Kui imet ei juhtu ja lapse issil lihtsalt pole korraga kogu võlgnevuse jagu vara, siis jah, ei jää ju midagi muud üle, kui talt võlga kasvõi paarikümne eurot kaupa koguda.

seadus 12.11.2011 21:15 (13 aastat tagasi)

selle võlaga on nii, et:....Vastavalt TsÜS § 159 lg 1 aegumine katkeb ja algab uuesti täitedokumendi täitmiseks esitamisega. Ehk kui 2008. a märtsi elatise nõude aegumine algas 01.01.2009 ja kohtuotsus, millega elatis on välja mõistetud, esitati kohtutäiturile täitmiseks peale seda kuupäeva, siis tuleb 3-aastast tähtaega lugeda alates kohtuotsuse täitmiseks esitamisest. Kui kohtuotsus oli esitatud täitmiseks juba enne 01.01.2009 s.o enne aegumistähtaja kulgemise algust, siis jah on 2008. a elatise võlad (kõigi kuude eest) 01.01.2012 aegunud. Kuna TsÜS § 157 lg 4 on erisätteks TsÜS § 157 lg 1 suhtes, siis saab 10-aastast aegumistähtaega arvestada üksnes siis, kui elatise võlg on eraldi kohtuotsusega välja mõistetud. Arvestades, et aegumine peatub tulenevalt TsÜS § 160 lg 1 ja lg 2 hagi või maksekäsu kiirmenetluse avalduse esitamisega, siis on viimane päev 2008. a elatisevõlgade väljamõistmiseks hagi esitamiseks 31.12.2011.

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.