asenduskoduteenus (hoolduspere)

Sirli 31.12.2011 07:46 (13 aastat tagasi)

Tere, tunnen muret enda 17 a. õe pärast. Oleme pärit 12 lapselisest perekonnast. Isa on alkohoolik, nüüdseks ka halva tervisega. Ema maailmavaated ei arvesta/hooli kõikide arvamuste/vajadustega.Kõik ei saa tähelepanu.Nii juhtus ka minu õega. Kasvas märkamatult ja pigem naabritüdrukuga. Nüüdseks on saanud temast neiu kuid jäänud hammasratastevahele. Valed sõbrad, hakkas 100 km eemal koolis käima ning seal hakkama ei saanud. Nüüd kodu minna ei saa.Kodus ruumi puudus ja kodu kolis tagasi täiskasvanud õde enda väikese perega keda ema pooldas.Selleks pidi kolima välja veel 18 aastane vend kes käis tublilt koolis ja ükshetk välja visati. Kui õde kodu läks siis korraldas kodust elu tagasi kolinud 22a õde. Kodus ruumi,toitu ja tuge ta enam ei saanud.Õde oli minu juures.Lootuses kooliteed jätkata läks ema juurde abi saamiseks ning sel ajal elas sõbrannade juures, kusjuhtus.Kodune vastus on üx: sa oled juba suur tüdruk, saa ise hakkama. Mina tean, et ta ei saa. Tugev tüdruk ja hakkaja kuid õhust ja armastusest ei ela keegi. olen kaalunud tema enda juurde elama võtmist.Mul endal on pere kahe lapsega. Tema lisandumisel peaksin elu ümbermuutma ja oleksime selleks valmis. Kuna kulud suurenevad, siis kas on võimalik,et saaksin taodelda õe hooldusõigust? Ilmselgelt kuna vanemad on üxkõiksed,siis neid tundes ei hakka nad oma hooldusõiguse loovutamisel vastu. Kas minul kui taotlejal on ka mingid kindlad normid: isiklik elukoht, sissetuleku piir jne... Või piisab vaid vastatikulistest kokkulepetest.

eedu 31.12.2011 10:42 (13 aastat tagasi)

saad taotleda hooldusõigust ja ka elatist peaksid ema ja isa õele tasuma kuni 18a saamiseni ja kui õde selleks ajaks õpib ja 18a saamisel ei ole õpinguid katkestanud siis kuni tema kooliaja lõpuni kutsekas või gümnaasiumis. Soovitaks siis et õde läheks esmalt kooli tagasi või siis mõnda teise kooli samale erialale , kasvõi kursusele või klassi mis tal eelnevalt lõpettaud sai. Ta onjah suur tüdruk ja peab ise hakkams saama sellega, et koolis käib ja kooli lõpetab,eriala saab.

CJ 31.12.2011 12:10 (13 aastat tagasi)

Õde on 17.aastane, millal ta 18 saab (kas sinna on väga kaua aega)? Kuivõrd vanematel on on hetkel ühine hooldusõigus, siis on üldiselt suhteliselt raske hakata taotlema 17.aastase hooldusõigust endale (tuleb arvestada ka sellega, et ega kohtus asjad väga kiiresti ei lähe). Seaduse järgi - kui lapse kehalist, vaimset või hingelist heaolu või tema vara ohustab vanema hooldusõiguse kuritarvitamine, lapse hooletussejätmine, vanemate suutmatus täita oma kohustusi või kolmanda isiku käitumine ja kui vanemad ei soovi või ei ole võimelised ohtu ära hoidma, rakendab kohus ohu ärahoidmiseks vajalikke abinõusid. Kohus võib lapse vanematest eraldada ainult juhul, kui lapse huvide kahjustamist ei ole võimalik ära hoida vanemate ja lapse suhtes kasutusele võetud muude toetavate abinõudega.Isikuhooldusõiguse võib kohus vanemalt täielikult ära võtta üksnes juhul, kui teised abinõud ei ole tulemusi andnud või kui on põhjust eeldada, et nende rakendamisest ei piisa ohu ärahoidmiseks. Minu soovitus - võtta laps enda juurde elama ja korraldada tema elukorraldust (vanemad sellele ju vastu ei ole), ja kui laps saab 18.aastaseks, siis saab ta ise esitada kohtusse elatise nõuse mõlema vanema vastu (elatis oleks mõlemalt vanemalt kokku 290 eurot kuus) juhul kui ta veel koolis õpib.

qarvu 31.12.2011 12:28 (13 aastat tagasi)

17 aastane saab ise esitada hagi elatise nõudeks ja alati võite koos pöörduda sots või lastekaitse töötaja poole. Ja kui oma ema lapse minema saadab,et pole ruumi ja saa ise hakkama no see onjuba piidsav põhjus et lastekaitsest abi paluda. Ka lastekaitse töötaja saab siin väga abiks olla ni et vanemad peaksid elatisraha ikkagi tasuma.

CJ 31.12.2011 13:06 (13 aastat tagasi)

Seaduse järgi - tsiviilkohtumenetlusteovõimetut menetlusosalist esindab kohtus tema seaduslik esindaja. Hooldusõiguslik vanem on lapse seaduslik esindaja. Ühine hooldusõigus ei välista last kasvatava vanema õigust esitada teise vanema vastu hagi lapse ülalpidamise väljamõistmiseks. Seega seadusest tulenevalt saab alaealise lapse nimel elatise nõude kohtule esitada vaid seaduslik esindaja ehk lapsevanem (praegustel asjaoludel ei näe ma ka teist võimalust - ei ole ju ka vanemate hooldusõigust piiratud). Alates 18.aastaseks saamisest saab isik ise esitada elatise nõude. Lastekaitsetöötaja ja vallavalitsuse või linnavalitsuse sotsiaaltöötaja poole pöördumisest ei pruugi abi olla, sest nendel puudub sunnijõud, nad võivad küll pooli kokkuleppele suunata, aga nende juhised ei ole täitmiseks kohustuslikud. Kuid ehk on siinjuures oluline mainida seda, et lapse heaolu ohustamisest on võimalik teavitada lapse elukohajärgsele valla- või linnavalitsusele või kohtule kui on andmeid ohustatud lapse kohta (teavitada võib ka anonüümselt). Kohus võib lapse heaolu ohustamise korral teha vanema asemel lapse kohta hooldusõigusest tulenevaid otsuseid, teha hoiatusi ja ettekirjutusi ning kehtestada keelde, samuti kohustada vanemaid järgima kohtu määratud asutuse hooldusjuhiseid. Ja jään siiski oma varasema seisukoha juurde - et võtta laps enda juurde elama ja kui ta 18.aastaseks saab siis esitada kohtusse elatise nõue.

alla 1.01.2012 09:40 (13 aastat tagasi)

Kui ema on alaealise lapse ja seda 17 aastane ju ka on kodust nn välja visanud ja käskinud ise hakkama saada siis tuleks minna kohe lastekaitsesse ja paluda abi, et laps saaks elukoha ja kooli. MUide kui see laps nt saadab midagi korda, kas varastab nt siis vastutavad tema vanemad.

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.