võimalikud vastuväited hüpoteegi realiseerimisele

Ketlin 19.01.2012 20:30 (13 aastat tagasi)

Tere! Teema siis selles, et eksabikaasa võttis minu korteri tagatisel(minu nõusolekul) laenu, enne meie abielu. Nüüd helistas pank ja teatas, et osamaksed 2 kuud maksmata ja 60 päeva möödumisel ütlevad nad lepingu üles ja hakkavad korterit realiseerima. Ühe võimalusena nad pakkusid mulle ka, et võin ise võla ära maksta, kuigi see ei ole minu kohustus, kuid võidaksin aega juurde. 3 aastat olen üritanud ekskaasaga läbirääkimisi pidada, et ta muudaks tagatist. kuid täiesti tulutult. Minu küsimus järgmine, kas oleks võimalik kuidagi seda asja kohtus lahendada. Laenu võttis ta isiklikuks tarbeks. Kas kohus saab teda kuidagi sundida tagatist ümber muutma. Kas saaks ka siis ntx kui tal endal pole midagi panna tagatiseks kuid perekonnal (vanematel, uuel abikaasal) on. Kas on mingeidki väljavaateid? Ette tänades!

??? 19.01.2012 21:31 (13 aastat tagasi)

Lgp Ketlin! Tagatise muutmine ei sõltu teps mitte laenusaajst, vaid ennekõike ikka laenuandjast, kes selle tagatise tagatisel laenu andmise otsustas. Seega ei saa kohus ka parema tahtmise juures sundida laenusaajat tagatist vahetama. Ka ei saa kohus sundida laenuandjat tagatist vahetama. See oleks räiges vastuolus meie õiguskorraga. Jah, on kahju, et mees, keda kunagi usaldasid, sind alt vedas, kuid mis parata, tagatise andmine oli ju su enda otsus! Nüüd ongi sul valida, kas hakkad tagatise omanikuna tagatise realiseerimise vältimiseks ise võlgu maksma, või loobud sellest ja lepid oma varast ilma jäämisega.

Ketlin 19.01.2012 21:42 (13 aastat tagasi)

Aitäh vastuste eest! Jah, olen nõus ise olin rumal kuid mis tehtd see tehtud. Nüüd tuleb lihtsalt tagajärgdega tegeleda. Kuid nüüd küsiks seda, et kui ma hakkan ise tagatise omanikuna võlgu maksma, siis kas ekskaasale ei jää mingit kohustust? Pühib käed puhtaks ja kõnnib sirge seljaga edasi.?

CD 19.01.2012 21:59 (13 aastat tagasi)

Nii on, Sina maksad võlga edasi ja säilitad oma korteri. Eksabikaasa pühib käed puhtaks ja elab rahulikult edasi!

CD 19.01.2012 21:38 (13 aastat tagasi)

Kohtu kaudu ei saa küll sundida laenuvõtja vanemaid oma vara tagatiseks panema. Oma korteri andmisel tagatiseks võtsid sa endale kohustuse tagada laen oma korteriga. Kui laenuvõtja oma kohustusi ei täida on pangal õigus sinu korter võla katteks realiseerida! Sa ei ole ka nõusolekut andnud ähvarduse või sunni alusel, vaid omal vabal tahtel. Kahjuks head lahendust sulle antud juhul pole.

A 20.01.2012 09:05 (13 aastat tagasi)

VÕS § 78 lg 4 Kohustuse täitnud kolmas isik võib esitada tagasinõude või nõuda täitmiseks tehtud kulutuste hüvitamist üksnes juhul, kui see tuleneb seadusest või võlgniku ja kolmanda isiku vahelisest suhtest, muu hulgas tulenevalt alusetust rikastumisest või käsundita asjaajamisest. VÕS § 1041 Isik, kes on täitnud teise isiku kohustuse, olemata selleks õigustatud ega kohustatud, võib isikult, kelle kohustuse ta täitis, nõuda täitmiseks tehtud kulutuste hüvitamist niivõrd, kuivõrd see isik on kohustusest vabanemise tõttu rikastunud ajal, mil ta tema vastu kulutuste hüvitamise nõude esitamisest teada sai või teada saama pidi. Seega läbi kohtu on õigus eksabikaasa eest pangale tasutud summa talt tagasi nõuda.

Ketlin 20.01.2012 09:13 (13 aastat tagasi)

Kui eksabikaasal on kindel sissetulek olemas, kuid laekub teise panka kas siis tõesti kohtutäitur hakkab kohe tagatisega tegelema, mitte ei püüa võlga kätte saada. Tean, et pankadel ei ole õigust teise panga suhtes aga kohtutäituril ju on!?

A 20.01.2012 09:26 (13 aastat tagasi)

Hüpoteegiga tagatud nõude puhul on pangal kohtutäituri vahendusel õigus realiseerida üksnes laenu tagatist, mitte aga muud vara. Isikult endalt hakkab pank aktiivselt raha nõudma üksnes siis, kui tagatise müügist saadud summa ei kata laenujääki ning sellegi sissenõudmiseks peab pank saama esmalt kohtulahendi, milles võlg välja mõistetakse.

arvamus 20.01.2012 10:30 (13 aastat tagasi)

Suhtle kindlasti pangaga, et kas pangal kui võlausaldajal võimalus pöörduda kohtutäituri poole kontode arestimiseks, eriti arvestades sinu kirjeldust et mehel kindel töö ja konto teises pangas. Ja ehk on mehel ka registervara (ntx sõiduauto??), mida täitur arestida saaks. Kui pank miskipärast seda võimalust ei taha realiseerima hakata, siis pead tõenäoliselt ise maksma hakkama kui oma kinnisvara säilitada tahad. Tasutud summa osas esita mehele nõue, esialgu soovitan saata kirja (a la posti teel väljastusteatega, eesmärk et märk maha jääks). Seejärel soovitan esitada kohtu kaudu maksekäsk tasutud summade osas. Kui vabatahtlikult asi ei laabu, siis kohtusaagast sa ei pääse nii või teisiti.

A 20.01.2012 10:52 (13 aastat tagasi)

Loe palun minu eelmist kommentaari. Ilma kohtulahendita piirduvad kohtutäituri õigused vastavalt hüpoteegi seadmise lepingule üksnes hüpoteegi realiseerimisega. Seega ei saa kohtutäitur arestida isiku pangakontot ega muud vara. Ja peale eksabikaasa eest pangavõla tasumist ei ole maksekäsuga samuti midagi teha kuna vastavalt TsMS § 481 lg 1-1 maksekäsu kiirmenetlust ei kohaldata lepinguvälistele nõuetele. Seega tuleks "arvamusel" pigem vältida taoliste arvamuste andmist ja soovituste jagamist.

Ketlin 20.01.2012 11:19 (13 aastat tagasi)

Pangalt sain vastuse, et kohtutäituril tõesti piirdub tegevus vaid tagatise realiseerimisega. Sinnamaani ma asjal kindlasti minna ei lase. Samuti sain pangalt teada,et on võimalus kohtu kaudu maksed tagasi nõuda kui mul on tõendid, et mina olen tema eest võlga tasunud. Kindlasti teen ma seda.

Maakler007 24.01.2012 22:10 (13 aastat tagasi)

Kohtutäituri kätte pole kohe kindlasti mõtet nõuet lasta anda, sest see tähendab siis kinnisvara sundmüüki või ka müügi nö. tagasikutsumist. Samas pead aga ka müügi tagasikutsumisel ikkagi maksma kohtutäiturile tasu, milline on kusagil 10 % nõudest ehk siis kui panga nõue Sinu tagatise vaSTU on näiteks 50000 eurot pead kohtutäiturile oma 5000 eurot maksma isegi siis , kui sundmüügi peatad. Seega need summad on ikka väga suured.

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.