ametiauto kasutamise juhendis kehtestatud n.n. leppetrahvid

Ants 15.02.2012 19:27 (13 aastat tagasi)

Kas tööandjal on õigus sätestada vastavas juhendis nn trahvid töötaja poolt põhjustatud liiklusõnnetuste puhuks, kui autol on lisaks liikluskindlustusele ka kaskokindlustus. Lahtiseletatult tuleks enda põhjustatud liiklusõnnetuse korral tööandjale maksta nii kasko omavastutuse määr, kui ka tööandja poolt välja mõeldud valemi tulemusel nn trahvimäär, mis on seotud auto remondikuludega (10-20%) Tänud ette!

CD 15.02.2012 23:18 (13 aastat tagasi)

Kui tööandja autol on kaskokindlustus siis töötaja vastutus piirdub omavastutuse summaga. Mingeid oma poolt väljamõeldud nn trahviskeeme pole tööandjal õigus kasutada. Selleks ,et kehtiks töötaja vastutus omavastutuse summas peab tööandja sõlmima sinuga selleks eraldi kokkuleppe kirjalikult. § 75. Varalise vastutuse kokkulepe (1) Varalise vastutuse kokkuleppega võtab töötaja sõltumata süüst vastutuse temale tööülesannete täitmiseks antud vara säilimise eest. (2) Varalise vastutuse kokkulepe kehtib üksnes juhul, kui: 1) see on sõlmitud kirjalikult; 2) see on ruumiliselt, ajaliselt ja esemeliselt mõistlikult ning töötajale äratuntavalt piiritletud; 3) töötajale usaldatud varale on ligipääs ainult töötajal või kindlaksmääratud töötajate ringil; 4) on kokku lepitud vastutuse rahalises ülempiiris; 5) tööandja maksab töötajale vastutuse ülempiiri arvestades mõistlikku hüvitist.

Ants 16.02.2012 00:14 (13 aastat tagasi)

Vaadates väljatoodud paragrahvi, siis ei võta kuskilt kinni, et tööandjal pole seda õigust teha. Pigem loeks välja, et kui kokkulepe on kirjalikult töötaja ning tööandja vahel sõlmitud ehk et kui töötaja on sellele nn ettepanekule allkirja alla visanud, siis võib tööandja siiski taolisi trahve rakendada!?

CD 16.02.2012 00:33 (13 aastat tagasi)

Kui nüüd lühidalt asjast. Siis antud paragrahvist tõesti seda välaja ei loe. Samas puudub ka kohtupraktika. Teisalt on ju varalise vastutuse eemärgiks teatud tingimustel töötaja poolt tööandjale tekitatud kahju korvamine mitte aga kasu saamine. Kui kasko korvab kogu kahju väljarvatud omavastutus siis töötaja peaks korvama omavastutuse. Sellega on tööandjale korvatud kogu tema varale tekitatud kahju.Sisuliselt kui tööandja kirjutab oma suvast sinna otsa mingi summa veel siis sellega ta karistab ju rahaliselt töötjat ja tegelikult saab lisaks korvatud kogukajule veel selle summa ulatuses kasu. Ats kui sul on mõtteid sel teemal pane kirja.

Ants 16.02.2012 09:06 (13 aastat tagasi)

Tööandja argument trahvisumma väljamõtlemisel on töötaja süül õnnetusest tingitud kindlustuse riskikoefitsendi tõus- kas seda ei saa tõlgendada, kui varalist kahju?

Maret 16.02.2012 09:26 (13 aastat tagasi)

Soovitan lugeda TLS selgitusi 4. peatüki kohta http://www.sm.ee/fileadmin/meedia/Dokumendid/Toovaldkond/TLS_kasiraamat_2011.pdf

Ants 16.02.2012 10:00 (13 aastat tagasi)

Kahjuks on minule, kui tavainimese isegi TLS käsiraamat liialt hoomamatu ning punkt-punktilt mõistetamatu. Kuna ise olen töötaja rollis, kellele tööandja üritab antud lepet peale suruda, siis enda talupojamõistus ütleb samuti, et kaskokindlustuse puhul esinev omavastutus ongi see nn "selge kokkulepitud vastutuse ülempiir" ning igasugu väljamõeldud trahvisummad pole ilmselt (niipalju, kui TSL selgitustest aru sain) seadusega kooskõlas. Samas on ikkagi tööandjal argument nn tulevase kahju näol olemas (liikluskindlustuse koef. tõuseb) seega pole endiselt kindel, mis õige ja mis vale.

no 16.02.2012 15:00 (13 aastat tagasi)

Soovitan helistada TI juristile ja küsida, mida nemad antud juhul arvavad. Juristi infotelefon 640 6000, igal tööpäeval kell 10:00 - 15:00

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.