tulumaksu arvestuses tehtavad mahaarvamised eluasemelaenu intresside puhul

Jüri 15.02.2012 13:34 (13 aastat tagasi)

seadus on selline: Kui eluase on ühis- või kaasomandis (st eluasemel on kaks omanikku) ja mõlemad isikud on ka laenutaotlejad, siis saavad eluasemelaenu intresse deklareerida ja tulust maha arvata mõlemad, proportsionaalselt omandi osale. Minu juhus on see, et laenu võtsin üksinda, aga laenuga ostetud korter läks 50/50 ühisomandisse elukaaslasega. Mõned aastad tagasi kolisime lahku ja kinkelepinguga sain tema omandis olnud osa tagasi, seega mina olen nüüd ainuomanik. Maksuamet väidab, et kuna laenuga ostetud korterist ainult 50% läks mulle ostmise hetkel, siis saan eluasemelaenu intresside tulumaksu tagastus mulle on ainult 50% ulatuses. Kas maksuameti väide on seadusega kooskõlas? 100% laenust läks ju korteri ostmiseks. Ning kas see muudab midagi, et juba mõned aastad peale laenu võtmist sai see korter 100% minu omandiks?

A 15.02.2012 15:22 (13 aastat tagasi)

Tulumaksuseaduse § 25 lg 1 järgi Residendist füüsilisel isikul on õigus maksustamisperioodi tulust maha arvata endale eluasemeks elamu või korteri soetamiseks võetud laenu või liisingu intress, mis on maksustamisperioodil tasutud lepinguriigiresidendist krediidiasutusele või sellise äriühinguga samasse kontserni kuuluvale finantseerimisasutusele, samuti mitteresidendist krediidiasutuse lepinguriigis registreeritud filiaalile. Samadel tingimustel võib tulust maha arvata ka elamu ehitamise eesmärgil maatüki soetamiseks võetud laenu või liisingu intressid. Maksu- ja Tolliameti väide peab paika üksnes juhul kui korter oligi soetatud laenu võtmisel kaasomandisse ja laenu taotlejaks olid mõlemad kaasomanikud. Juhul kui ühe laenaja poolt võetud laen kasutati tervikuna eluaseme ostmiseks (olenemata sellest, et ostetav korter läks ühisomandisse abikaasaga), on laenuvõtjal õigus maksustatavast tulust maha arvata kogu laenu intressid.

mh 15.02.2012 16:25 (13 aastat tagasi)

päris nii see pole. Maksuametil on oma loogika. Kui sa võtsid laenu, siis sa ostsid selle laenu eest endale 50% korterist. Teine 50% ei tulnud sinu omandusse enam laenurahade eest, vaid kingitusena. Seega võib tõesti öelda, et selle laenu eest oled sa ostnud endale ainult 50%. Ülejäänu on kingitus.

A 15.02.2012 17:19 (13 aastat tagasi)

Maksu- ja Tolliameti selgituse kohaselt (http://www.emta.ee/index.php?id=26872) kasutatakse proportsionaalset mahaarvamist üksnes siis kui eluase on ühis- või kaasomandis (st eluasemel on kaks omanikku) ja mõlemad isikud on ka laenutaotlejad. St proportsionaalseks maharvamiseks peavad olema täidetud mõlemad tingimused ning kumbki laenuvõtja saab oma tuludest maha arvata oma osale ühis- või kaasomandis vastava summa. Käesoleval juhul oli laenuvõtja üks isik ning laenu ei kasutatud mitte 50% korteri vaid terve korteri soetamiseks. Seega ei ole proportsionaalse mahaarvamise põhimõte kohaldatav, kuna puudub kaaslaenaja, kes saaks oma maksustatavast tulust maha arvata enda tasutava intressiosa.

Jüri 15.02.2012 17:47 (13 aastat tagasi)

Tänud info eest. Palun soovitusi kuidas ma edasi peaksin toimetama, et õigus jalule seada? Kelle käest abi paluma? Kas tõesti mõne õigusbüroo tasulisi teenuseid kasutama, kes mind aitaks? Kunagi ma ise alla kirjutasin sellele nõusolekule maksuametis, et 50% hakkan saama, aga ausa inimesena ma tegin seda maksuametniku käsu peale, kes ütles, et 100% taotlemise puhul oleks tegemist pettusega.

mh 15.02.2012 17:51 (13 aastat tagasi)

ma ikkagi jään arvamusele, et maksuametil ei pruugi tingimata vale seisukoht olla. Laenuvõtja oli küll üks isik, aga ta soetas omale selle eest 50% korterist. Teise poole korterist soetas ta teisele isikule. Kuna teine isik polnud laenuvõtjana kirjas, siis tema intresse maha arvata ei saanud, sain ma õigesti aru? Ja teine pool korterist ei ole enam soetatud selle laenu eest vaid saadud kingituseks.

Jüri 15.02.2012 19:02 (13 aastat tagasi)

Kogu asja mõte ongi ju see, et 100% korterist soetati antud laenu eest. Kinnistusraamatusse kanti omanikena sisse kaks inimest. Kui aga on selline juhtum, et näiteks isa ostab tütrele laenuga korteri ja 100% omanikuks paneb tütre, siis kas tulumaksu tagastus isale on 0 EUR?

mh 15.02.2012 19:38 (13 aastat tagasi)

kui isa ostab tütrele, ja korteriomanikuks saab tütar, siis tõepoolest ei saa see isa nendelt intressidelt tulumaksu tagasi. Aga sinu puhul, sina soetasid ju endale selle laenu eest 50% korterist ja 50% teisele isikule. See, et tema sulle hiljem ülejäänud osa kinkis, ei muuda fakti, et ostmisel said sina ainult 50% omanikuks.

A 16.02.2012 08:47 (13 aastat tagasi)

mh, ära palun aja jama. See, et juriidilises mõttes sai Jüri ainult 50% omanikuks, ei tähenda midagi, kuna kogu laenusumma oli kasutatud eluaseme soetamiseks, s.t et TuMS § 25 lg 1 sätestatud tingimus on täidetud. Väga paljud pered soetavad korteri ainult ühe abikaasa poolt võetava laenuga, mis aga ei tähenda, et nad saaksidki seetõttu maha arvata üksnes 50% intressist. Tegemist oleks sellisel juhul ebavõrdse kohtlemisega, kui pere, kus on laenulepingus laenuvõtjateks 2 isikut, saab tagasi tulumaksu kõigilt tasutud intressidelt, aga pere, kus 1 laenuvõtja, ainult 50%. Sama hästi võibki isik endale eluasemeks soetada kas pool või ka veerand korterit, mis siiski ei tähenda, et ta seeläbi saaks oma intressidest maha arvata üksnes vastava osa. Juhul, kui kogu laenusumma läks selle osa ostmiseks, siis saab ka maha arvata 100% intressidest. Jüril soovitan märkida laenu kasutamise osakaaluks deklaratsioonis 100% ning juhul kui MTA võtab deklaratsiooni kontolli, siis selgitadagi, et TuMS § 25 lõikest 1 taolist piirangut ei tulene. Maksuotsust MTA kindlasti ei tee, kuna selleks puudub alus.

mh 16.02.2012 15:08 (13 aastat tagasi)

A, palun ära ise aja jama. Sinu arvamus on sinu isiklik arvamus, ja on üpris tõenäoline, et sinu soovitust järgides saab Jüri peale kontrolli üsna kindlasti maksuotsuse. Juriidiliselt on siiski nii, et Jüri soetas endale selle laenu eest 50% korterist ja teise poole soetas ta teisele inimesele. Lisaks soovitan tähele panna, et tegu polnud abikaasaga ega ühisvaraga.

A 16.02.2012 17:10 (13 aastat tagasi)

Vabandust, jätsin tähelepanuta, et tegemist ei olnud abikaasa, vaid elukaaslasega - eksitas ära sõna ühisomand, tegelikult on tegemist aga kaasomandiga. Seega tõepoolest soetas Jüri pool korterit oma elukaaslasele, mitte endale, mistõttu laenuintresside 100% ulatuses mahaarvamine on välistatud. TuMS § 25 lg 1 ütleb üheselt, et tulust saab maha arvata endale eluasemeks elamu või korteri soetamiseks võetud laenu või liisingu intress. See, et Jüri sai hiljem kinkelepinguga kogu korteri omanikuks, asja ei muuda, vaid tähtsust omab üksnes see, milleks oli laenu kasutatud eluaseme soetamise hetkel. Võõrale isikule soetatud poole korteri eest laenuintresse tulust maha arvata ei saa.

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.