käendaja võimalik vastutus

boss 5.03.2012 15:19 (13 aastat tagasi)

Kui laenuleping kestab oletame 2013 aastani, ja leping lõppeb, aga siiamaani ainult intresse makstud, kas siis käendajal enam kohustust ple, kui antud kuupäevaks leping läbi saab. Ja kui käendaja näiteks lapsehoolduspuhkusel on, siis ju sissetulekut ametlikult pole, kas on võimalik kuidagi kirja see panna et sel ajal temalt midagi nõuda ei saaks?

õppelaenu käendaja 5.03.2012 15:47 (13 aastat tagasi)

tasub õppelaenu leping läbi lugeda. Õppelaenu võtjal on ka 2 käendajat j akui laenuvõtja ise ei maksa siis läheb nõue üle käendajatele. olen ise käendaja kellel veel maksta seda laenu 2013a veebruarini sest laenuvõtja ise keeldub maksmast ja vahetas panka nii et pank temalt midagi ei saa kätte.

boss 5.03.2012 21:20 (13 aastat tagasi)

Aga olen lugenud et saab hiljem laenuvõtjalt selle tagasi nõuda, kas siis ise või oli ka kuidagi lausa läbi inkasso, võin väga puusse panna ka sellega, ja puht huvi pärast, kui kaua sa seda laenu oled maksnud ja millal see laen võeti.?

biss 5.03.2012 22:09 (13 aastat tagasi)

loomulikult saab käendaja hiljem laenusaajalt käendaja poolt täidetud kohustuse täimist nõuda - seda nimetatakse regressiks. Ja nii nagu ikka - see kes tahab midagi saada, esitab sellele, kellelt midagi saada tahetakse, oma nõude (kuidas nõue esitakse, kas selle puhul ksutatakse kellegi abi või mitte, on igaühe enda otsustada). Kui see keegi täidab käendaja nõude, on kõik ju tore. Tõenäoliselt ta seda aga ei tee (kui ta pangale võlgu jäi, siis miks peaks ta ühtäkki käendajale vabatahtlikult oma võla tasuma?), ning käendaja peab otsustama, kas ta jätab asja sinnapaika või pöördub oma nõudega kohtusse. Jõustunud kohtuotsusega saab käendaja omakorda pöörduda hiljem kohtutäituri poole. Kui võlglasel on vara, siis on tore - kohtutäitur saab kohtuotsust täita. Kui võlglasel vara pole, siis on lihtsalt kahju...

bess 5.03.2012 15:48 (13 aastat tagasi)

Loomulikult on käendajal kohustused, sest olen kindel, et käendaja kohustuseks on tagada kõigi lepingust tulenevate kohustuste täitmist. Muidu poleks ju käendusel mõtet.Jah, "kuidagi oleks tõesti võimalik kirja panna, et käendajal vastust pole", kuid see eeldab laenuandja poolset kokkulepet käendajaga. Laenuandja peaks aga puruloll olema, kui ta lihtsalt niisama käendaja vastutusest vabastaks kui kogu laenusumma, intressid ja võimalikud leppetrahvid, viivised pole tagasi makstud. Seda enam, kui tegemist on õppelaenuga, ehk riigi poolt tagatud õppelaenuga, mida konkreetsed, riigiga koostöölepingu sõlminud pangad anda tohivad. Selels puhus on laenu andmise ja tagamise tingimused riigi poolt paika pandud ning ei sõltu üksnes laenu andva panga suvast.

raiN 5.03.2012 16:20 (13 aastat tagasi)

Käendaja jaoks ei ole oluline lepingus märgitud laenu tagastamise kuupäev. Pärast seda kuupäeva vastutab ta veel kolm aastat tagantjärele graafikujärgsete maksete eest, kui põhivõlgnik oma kohustusi ei täida.

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.