politsei ei algata kriminaalmenetlust, suunab tsiviilkohtusse

S2 9.03.2012 11:52 (13 aastat tagasi)

Mure järgmine: Ostsin 20. detsembril 2011 foorumi kaudud telefoni Samsung Galaxy S2. Tehing toimus käest kätte. Tegemist pidi müüja kinnitusel olema garantiiga telefoniga, ostetud 18.11.2011 firmast [... nimi kustutatud Juura.ee portaali poolt ...] (kaasa sain ka arve). Kuu aega oli kõik korras, telefon toimis. 25.01.2012 sain teada, et telefon on lülitatud mobiilioperaatorite nn musta nimekirja. Võtsin kasutajaga ühendust, kes nüüdseks oli oma juttu muutnud, mainis ära, et telefon on järelmaksuga võetud ja ühe tasumisega oli segadus, seega läks telefon lukku. Lubas paari päevaga korda ajada. Lubaduseks see jäigi. Antud isikuga ühendust enam ei saa. Andsin asja politseisse, kuna selgus, et ma pole ainus kes niimoodi petta on saanud. Politseist sain järgneva vastuse: Teie poolt esitatud avaldusest nähtub, et Teie ja telefoni müüja vahel oli sõlmitud leping. Lepingu tühiseks tunnistamiseks tuleb Teil pöörduda kohtusse. Kriminaalmenetluse eesmärgiks ei ole isikute eraõiguslike nõuete rahuldamine ega sellele kaasaaitamine, selleks on teised õiguslikud vahendid. Karistusõigus peab isikutevahelisse suhetesse sekkuma alles olukorras, kus ei ole küllalt efektiivselt võimalik kaitsta end rünnete eest tsiviilõiguslike vahenditega. Mõistagi ei välista tsiviilõigussuhte olemasolu kriminaalmenetlust. Kindlasti ei ole aga seadusandja tahe see, et iga lepinguvaidluse korral, kus üks pool veendunult väidab, et teine lepingupool pani toime kuriteo, viidaks igaks juhuks läbi kriminaalmenetlus. Vastupidi, kehtestades tsiviilvaidluste ja kuritegude uurimiseks eraldi menetluskorrad, soovis seadusandja, et tsiviilvaidlused lahendataks tsiviilkohtus ja kriminaalmenetlus alustataks alles siis kui on olemas tõsine kuriteokahtlus. Kriminaalmenetlus ei ole mõeldud erinevate teiste menetlusliikide abistamiseks, vaid iga menetlusliik võimaldab oma vahenditega tuvastada faktilisi asjaolusid. Sellest tulenevalt on Teil õigus pöörduda telefoni müüja tegevuse suhtes kohtusse. Olukorras kus eraõiguslike osapoolte vahelistele suhetele tuleb anda hinnang, kui pooltel endal puudub selgus, ei ole karistusõiguslik sekkumine lubatav. Tulenevalt ultima ratio põhimõttest on karistusõiguslik sekkumine põhjendatud ja lubatav õigushüve kaitsel vaid siis, kui muud õiguskaitsevahendid on ebapiisavad. Müügilepingu tingimuste mittetäitmine ei ole lahendatav kriminaalmenetluse raames. Sisuliselt on antud juhul tegemist eraõigusliku vaidlusega, kus kaebuse esitaja õigusi ei ole võimalik kaitsta kriminaalmenetluse korras. Sellest tulenevad vaidlused kuuluvad lahendamisele, kas poolte kokkulepe- või tsiviilkohtukorras. Kriminaalmenetluse seadustiku §193 alustab uurimisasutus või prokuratuur kriminaalmenetlust juhul, kui selleks on ajend ja alus ning puuduvad Kriminaalmenetluse seadustiku §-s 199 lg 1 sätestatud asjaolud. Antud juhul kriminaalmenetluse alustamiseks ajend ja alus puuduvad. Kas tõesti on mu ainuke võimalus kohtusse pöörduda? Tänud ette

Peeter 9.03.2012 15:52 (13 aastat tagasi)

Kuidas sa arve pealt siis ei näinud, et tegemist järelmaksu peale võetud telefoniga? Uuri palju võlgnevus on, ehk tasub ise ära maksta, samas kahtlen, tänapäeval moes 1.5-2a järelmaksuga võtta...

S2 9.03.2012 16:11 (13 aastat tagasi)

Mul on sularaha arve kus on näidatud, et makstud täissummas. Järelmaksu kohta pole seal sõnagi. Võib olla ka et antud isik võltsis selle arve, mis ta mulle esitas.

asdf 9.03.2012 19:27 (13 aastat tagasi)

Lihtlabane "valge" pettus ehk väga valesti midagi ei ole. Loomulikult lepingu järgi ei oleks tohtinud isik teile telefoni müüa, aga kuna ta seda tegi, siis teil pole midagi teha. Igasugune leppe rikkumine on sideoperaatori ja ostja vaheline teema. Sellegipoolest - tšekk ei ole telefoni dokument. Lepingu peal on kirjas lepinguga seotud tooted ning eeldatavasti oli selleks ka see telefon. Sideoperaatoriga olete ühendust võtnud? Ehk nemad oskavad lahendust pakkuda?

S2 9.03.2012 19:56 (13 aastat tagasi)

Sideoperaatorid ütlevad ainult, et blacklistist saab telefoni ära võtta isik kes ta sinna pani.

asdf 11.03.2012 19:27 (13 aastat tagasi)

Blacklistist saab telefoni ära võtta telefoni omanik, kelleks olete nüüd teie. Kas teil on olemas telefoni dokumendid (mitte ostutšekk! - seal peab olema unikaalne kood, IMEI, peal jms)?

asdf 10.03.2012 10:04 (13 aastat tagasi)

Ega isik ju teda sinna pannud. Blacklisti pandi telefon selle pärast, et algne ostja lõpetas osamaksete maksmise ja sideoperaator pani telefoni lukku.

S2 10.03.2012 11:06 (13 aastat tagasi)

Telefon ei ole algselt ostetud sideoperaatori käest vaid ühest väikesest poest. Aga kahjuks seda firmat samuti ei saa kätte enam.

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.