pärandi vastuvõtmine vana pärimisseaduse alusel

Fredy 22.01.2013 13:34 (12 aastat tagasi)

Tere. Minule tuli koju kiri,et Teatame teile,et pärimistoimik 09.12.1998.a surnud (eesnimi,perekonnanimi) järelejäänud vara pärimiseks. Vastavalt sellel ajal kehtinud pärimiseadusele paragrahv 118 lg 3 ei saa pärandit vastu võtta ega sellest loobuda,kui pärandi avanemisest on möödunud 10 aastat. Seal on juttu veel,aga minu küsimus seisneb selles nüüd,et 1998 aastal olin mina 6 aastane ja ma ei saanud ju pärandamis värki ajada.Mingit teavitust ei ole koju tulnud nii väidab minu ema. Ja nüüd siis mida ma tegema peaksin kas mul on õigused ikkagi selle pärandi kohta esitada taotlus notarile? Ma sain alles sellest inimesest teada nüüd kui kiri tuli ja see hea mees kes pärandas minule midagi on minu onu. Mida ma peaksin tegema? Ette tänades Fredy

A 22.01.2013 14:02 (12 aastat tagasi)

Tõepoolest näeb tollane pärimisseadus maksimaalse tähtajana pärandi vastuvõtmiseks või sellest loobumiseks 10 aastat. Eeldades, et tegemist on seadusjärgse pärimisega, jääb arusaamatuks, miks oled Sina sattunud pärijateringi, juhul kui ema on elus? Juhul, ku Sa siiski pärijate ringi kuulud, siis ei takistanud vanus pärandi vastuvõtmist kuna Sinu asemel oleks saanud ja pidanud pärimisega tegelema seadusliku esindajana ema. Pärandi vastuvõtmine võib toimuda ka ilma avalduseta. Pärs § 117 lg 3 kohaselt kui pärija ei ole esitanud avaldust pärandi vastuvõtmiseks ega avaldust pärandist loobumise kohta, kuid on asunud paragrahvis 118 sätestatud tähtajal pärandvara või selle osa valdama, kasutama või käsutama, loetakse ta pärandi vastu võtnuks. Pärs § 117 lg 4 kohaselt kui pärima õigustatud isik ei ole paragrahvis 118 sätestatud tähtajal pärandvara valdama, kasutama või käsutama asunud ega pärandi vastuvõtmise või pärandist loobumise avaldust esitanud, on ta õiguse pärandile kaotanud ning tema pärandiosa jagatakse pärandi vastu võtnud pärijate vahel juurdekasvuõiguse alusel. (4) Kui pärima õigustatud isik ei ole käesoleva seaduse paragrahvis 118 sätestatud tähtajal pärandvara valdama, kasutama või käsutama asunud ega pärandi vastuvõtmise või pärandist loobumise avaldust esitanud, on ta õiguse pärandile kaotanud ning tema pärandiosa jagatakse pärandi vastu võtnud pärijate vahel juurdekasvuõiguse alusel (paragrahv 127-129).

Fredy 22.01.2013 14:23 (12 aastat tagasi)

Siin on kirjas,et Pärimisasja lahendamiseks on vaja teada,kas teie (ehk siis mina) kui (nimi,perekonnanimi) II järjekorra pärija-tema venna poeg olete pärandi vastu võtnud. Nagu ma notarist aru sain siis minu emal ei ole pistmist sellega üldse tegelikult,et pärimistoimikus on kirjas ainult minu nimi ja kogu lugu. Ühesõnaga ma pean notari käest täpsemalt uurima seda asja. Samas ma ei saa nagu aru,et kuidas ütleme 14 aastat ei ole mind leitud ja nüüd järsult ma ilmusin välja kuidagi minu jaoks puudub loogika.

A 22.01.2013 17:31 (12 aastat tagasi)

Kõigepealt on vaja välja selgitada, mis pärandi hulka kuulub. Siis saab ka vastata küsimusele kas pärand on vastu võetud või mitte. Kui Sa pärandit faktiliselt eelnevalt (10 aasta sees) vastu võtnud ei ole, siis on nüüd rong läinud.

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.