aluspinnasega kohtkindlalt ühendatud ehitis

Taz 30.05.2013 11:28 (11 aastat tagasi)

Tere! Mul üsna keeruline mure. Oman maad Jõelähtme vallas sihtotstarbega (maatulundusmaa). Pean sellel maal väikest peenralappi millel kasvatan igasugust rohelist. Et aga lasnamäelt suht kauge sõita, siis paigutasin sellele maale mõned soojakud. Soojakute eesmärk on tehnika ja tööriistade hoidmine ja üks soojak on kus ise sees viibida saab. Soojakud ei ole maaga kotkindlalt ühendatud. Jõelähtme vallavalitsus esitas mulle "Väärteoprotokolli" milles toob välja, et olen rikkunud Ehitusseadus §69 lg1 "Ehitise omavoliline ehitamine". Arusaamatu on see, et kuidas sain ma seadust rikkuda kui ma pole midagi ehitanud. Ehitusseadus §2 lg1 ütleb, et ehitis on aluspinnasega kohtkindlalt ühendatud ja inimtegevuse tulemusena ehitatud terviklik asi. Valla väitel on soojakud maaga kohtkindlalt ühendatud kuna neid pole võimalik 3-4 mehega üles tõsta ja ära viia. Millises seaduses on kirjas, et ma pean jaksama 3-4 mehega neid soojakuid tassida, sest muidu on nad maaga kohtkindlalt ühendatud? Kuidas peaksin käituma antud olukorras? Mul veel mõned päevad aega vastulause esitada kuid pidasin targemaks kõigepealt juriidilist nõu küsida. Ette tänades, Tarvi

A 30.05.2013 11:45 (11 aastat tagasi)

Riigikohus on kriminaalasjas nr 3-1-1-44-06 (p 9) märkinud järgmist: Maakohus leidis, et aluspinnasega kohtkindlast ühendusest saab rääkida juhul, kui vaidlusaluse ehitise liigutamine teise kohta ei ole võimalik erivahendeid kasutamata. Riigikohtu kriminaalkolleegium põhimõtteliselt nõustub maakohtu tõlgendusega, kuid peab kohtupraktika ühtlustamise eesmärgil vajalikuks selgitada järgmist. Selleks, et otsustada, kas mingi inimtegevuse tulemusena valminud asi, millel on katus, siseruum ja välispiirded, on ehitis või mitte, tuleb ES § 2 lg 1 kohaselt tuvastada objekti aluspinnasega ühendatuse kohtkindlus. Viidatud norm ei ole ühetähenduslik ja selle mõistmiseks tuleb tõlgendada selle sisu. Sõnaühend "kohtkindel" koosneb kahest sõnast, millest esimene tähistab paika, aset, platsi, teine aga iseloomustab selle koha stabiilsust, konstantsust, muutumatust. Järgides tõlgendatava seaduseteksti üldkeelelist tähendust, leiab Riigikohus, et ka kividele püstitatud aiamaja võib olla ehitis ES § 2 lg 1 mõttes, sest selle koht on omaniku poolt kindlaks määratud ja see püsib tänu ehitise raskusele muutumatuna seni, kuni omanik seda abivahendite abil ei muuda. Taolise ehitise püstitamine on vaieldamatult ehitamine ES § 2 lg 6 mõistes. Seetõttu Riigikohtu kriminaalkolleegium leiab, et ehitisena ES § 2 lg 1 mõttes tuleb mõista inimtegevuse tulemusena ehitatud terviklikku asja, mille asukohta ei suuda selle omanik omal jõul muuta ja mille teisaldamine on võimalik üksnes abivahendeid kasutades.

B 30.05.2013 13:38 (11 aastat tagasi)

milles küsimus - monteeri oma soojakule rattad alla! Seega muutub ta koheselt teisaldatavaks, isegi juhul kui seda keegi ei teisalda.

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.