eraviisiline jälitustegevus

Tädi Maali 29.12.2013 16:38 (11 aastat tagasi)

Sain teada, et mehel võib olla armuke ja sain teada ka selle isiku nime. Mehel on facebooki konto, mida peamiselt suhtlemiseks kasutatakse. Facebook on installitud mehe nutitelefoni ja sama kontoga facebook on vaikimisi käimas ka meie ühises lauaarvutis, parool on salvestatud. Hiljuti, kui mees läks eraldi ruumi telefoniga oletatavasti oma armukesega facebooki kaudu suhtlema, vaatasin nende vestlust lauaarvutist pealt. Vestlus sisaldas negatiivseid arvamusavaldusi minu kohta ja mehe ning tema armukese ühiseid tulevikuplaane, kuni kokkukolimiseni välja. Salvestasin selle vestluse arvutisse. Ma saan aru, et ma ei saa niimoodi salvestatud andmeid kohtus kasutada, aga mul oli vaja neid mehele näitamiseks, et ma tean kõike ja ta ei saa midagi tagasi ajada. Nüüd on mees vihane ja väidab, et mina tegelesin ebaseadusliku jälitustegevusega, tema kaebab minu selle tõttu kohtusse ja laseb mind trahvida või vangi panna. Küsimus on, kas oma abikaasa selliste vestluste jälgimine ühisest arvutist on tõesti ebaseaduslik? Lisaks ähvardas ta mind, et minu tegevus jälitamisel on piisav, et lapsed minult ära võtta ja tema kasvatada anda. Kas abikaasa petmine pole siiski (ka laste suhtes) hullem tegevus?

onu Kaali 29.12.2013 17:47 (11 aastat tagasi)

see pole jälitustegevus vaid teise inimese privaatsuse riive - teise inimese arvutisüsteemi seadusevastene kasutamine. Loomulikult on keelatud teise inimese kontole ilma loata siseneda, tema identiteeti kasutada, tema mainet kahjustada jne - selle eest võib karistada kuni 3 a vabadusekaotusega. Ja sellele pole mingit õigustust, isegi mitte kellegi truudusemurdmise avastamine. Seaduse silmis oled sa lihtsalt kurjategija. Kellegi teise inimesega magamine, ja temaga tulevikuplaanide koostamine pole meie õigusruumis mingi kuritegu, see on inimese vaba tahte väljendamine. Ja kuidas lapsed sellest sinu arvates võitnud on, kui sa tead et su mees soovib teise naisega koos elada? Seod ta kuidagi kinni või? Lapsi ei saa kelleltki "ära võtta", on olemas selline asi nagu ainuhooldusõigus - kui sinu tegevusest on laste tervisele või elule kahju. Ütleks nii, et tõenäoliselt sinu tekitatud kahju pole suur, vangi sa ei lähe, aga lahku lähete ja laste eest peate mõlemad hoolitsema hakkama.

Tädi Maali 3.01.2014 11:15 (11 aastat tagasi)

Esiteks, arvuti ei ole mehe oma, see on minu ostetud ja ühiskasutuses. Mismoodi Teiseks, sa oinas, mina oma lapsi ei kahjusta, mina hoolitsen nende eest. Et mehe aeg ja tähelepanu kulub nüüd rohkem armukesele kui lastele, siis ma leian, kahjustab armukesega suhtlemine laste huvisid küll. Kolmandaks, mina pole tahtnud kedagi kinni siduda või kinni hoida, lihtsalt mul oli tõendeid vaja, muidu ajab mees lahkuminekul süü minu kaela ja räägib lastele, et mina olen paha. Aga mina ei lõhu seda perekonda, mees juba tegi seda ise...

Liisa 30.12.2013 09:10 (11 aastat tagasi)

§ 137. Eraviisiline jälitustegevus (1) Jälitustegevuseks seadusliku õiguseta isiku poolt teise inimese jälgimise eest tema kohta andmete kogumise eesmärgil – karistatakse rahalise karistuse või kuni kolmeaastase vangistusega.

Onari Kämmal 30.12.2013 18:45 (11 aastat tagasi)

Liisa, jah, aga konkreetne tegu ei lähe mitte jälitustegevuse, vaid sõnumisaladuse rikkumise alla.

Onari Kämmal 30.12.2013 18:49 (11 aastat tagasi)

Ehk siis KarS §217 lg 1 alla peaks see käima.

Liisa 31.12.2013 10:31 (11 aastat tagasi)

Kindlasti mitte KarS § 217 ja sõnumisaladuse koosseisu ei vea ka välja. Lugege KarS komment väljaannet.

Onari Kämmal 1.01.2014 23:41 (11 aastat tagasi)

Sõnumisaladuse koha pealt võtan jah sõnad tagasi - mul oli udune mälestus, et elektroonilise side seaduses olid selle kohta mingid §-d, aga ülevaatamisel selgus, et ikka mitte. Aga KarS §217 koha pealt tahaks küll teada (ise nii jurist pole, et seda omale 80€ eest ostma hakata) - kui kogemata masinasse salvestunud parooli abil võõrale kontole sisselogimine ei kvalifitseeru "Arvutisüsteemile ebaseadusliku juurdepääsu eest koodi, salasõna või muu kaitsevahendi kõrvaldamise või vältimise teel" alla, siis mis veel? §137 juures peaks lihtsalt võõra Facebooki-konto lugemise juures "andmete kogumise eesmärk" suhteliselt udune ja raskestitõendatav olema.

pupu 2.01.2014 08:52 (11 aastat tagasi)

"Vestlus sisaldas negatiivseid arvamusavaldusi minu kohta ja mehe ning tema armukese ühiseid tulevikuplaane, kuni kokkukolimiseni välja. Salvestasin selle vestluse arvutisse." Selline tegevus on karistatav ja ei kvalifitseeru kogemata sisselogimiseks. Pealegi pole selles ju midagi udust ja raskestitõendatavat.

Tädi Maali 3.01.2014 11:20 (11 aastat tagasi)

Ma pole kuskil väitnudki, et ma kogemata sinna kontole sattusin, muidugi ma teadsin, et mehel on parool salvestatud ja ausaltöelda pidi tema ka teadma, et ma tean, et ta parool on salvestatud. Mehe arvutikasutaja parool on aastaid sama olnud ja selle on ta andnud mulle kunagi ammu ise. Kui täpne olla, siis facebooki konto tegi isale hoopis tütar, kes selle parooli talle brauserisse ära salvestaski. Seega võin ma enda meelest küll öelda, et mees teadlikult loovutas ise oma privaatsuse. Igatahes on armukese pidamine minu silmis hullem asi kui selle kohta tõendite otsimine. Mina meest ei kahjustanud reaalselt mitte millegagi - tema kahjustas meie perekonda.

onu Kaali 4.01.2014 22:12 (11 aastat tagasi)

poel sul enam mingit perekonda , kui sa ei saa aru, et teiste inimeste kontodesse sisse logimine on keelatud. Toon näite - minu kodul on uks lahti - kas sa siis ka lähed sinna sisse, tuhnid mu aluspesu seas vaatad telekat ja pärast teatad, et ma ise loovutasin sulle oma privaatsuse? eraterritooriumil ja erapostkasti/kontol pole mingit vahet.

Liisa 5.01.2014 18:34 (11 aastat tagasi)

no suht võrreldamatu asi- üks asi on abielus inimesed ühises kodus, jaganud oma paroole jne, teine asi sinu kodu, kuhu kõnnivad võõrad, keda sa pole sisse kutsunud ....Siin on ikka väga suured vahed sees. Võta ja loe KarS komment väljaannet, et teatud tegu toime panna, on vaja täita teatud koosseisud. Siin ei tule välja midagi, praegustele kirjeldustele toetudes. Teema-algatajal soovitan mitte karta mitte midagi.

asd 5.01.2014 15:13 (11 aastat tagasi)

Armukese pidamise kohta ei ole ju kuskil seaduses karistust ette nähtud, küll aga teise inimese meilides tuhnimise eest. Seega sulle võib see hullem tunduda, aga seaduse silmis on Sinu käitumine hullem.

Liisa 4.01.2014 14:11 (11 aastat tagasi)

ainus asi , mis siin heal juhul kokku tuleb on see jälitustegevuse teema, siis tuleb ka tõendada ära andmete kogumise eesmärk jne. Üldiselt pole karta midagi. inimene ise saveb oma paroolid ja võimaldab juurdepääsu teistele, puhtalt oma viga, see ei anna mingeid teisi koosseise välja.

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.