Kaasomandis korteri ostmine ja ilma jäämine

Triin 7.07.2015 16:52 (9 aastat tagasi)

Olukord: Ostsin Kassisaba piirkonnas kaasomandis korteri majas, kuhu kuuluvad veel 3 korterit (kokku 4). Maakler kinnitas, et kõik kaasomanikud on suuliselt kinnitanud, et ei soovi oma ostueesõigust kasutada. Mina käisin mai lõpus notaris, sain korteri oma nimele ostetud ja juriidiliselt/pangaga läks kõik tavapäraselt korda. Nädal tagasi võttis maakler minuga ühendust, et üks kaasomanik otsustas oma eesostuõigust kasutada ja minul tuleb uuesti notarisse minna, et korter üle anda. Enne lepingu tegemist tegin Müüjaga broneerimislepingu, et mulle hüvitatakse notaritasu ja riigilõiv kui tehing peaks katkema vahepeal. Kokku on mul aga olnud veel kulutusi: hindamisakt, kindlstusmakseid (2 tk), pangapoolne lepingutasu, Kredexi käendustasu, intressidmaksed. Seega kulud ulatuvad juba üle 1000EURi. Asjaõiguseadust lugedes ei ole siin olukorras minul kui heausklikul ostjal mittemingisugust kaitset. Kuidas EV seadus sedasi tagurpidi töötab, et ostetud korterit saab müüa teisele isikule peale seda kui see on minu omandis? Küsimus: Millised on minu õigused, et saaksin kaasomanikult (uus Ostja) ja Müüjalt nõuda sisse teised kulutused, mida olen pidanud tegema ilma asjata ja nüüd jään tühjade kätega? Tänan teid abi eest!

w 7.07.2015 18:00 (9 aastat tagasi)

ei ole jurist aga mina ei läheks kuhugi notarisse enam tagasi, las see inimene võimleb kes nüüd alles hilja ärkas, las pöördub läbi kohtu ja tõendab oma õigusi, siis saad esitada ka oma tehtud kulutused. ega see lahendus parem ei ole kui maaklerikõne peale jooksed ise notarisse tagasi. notar pidi ju ka veenduma kui tehingut sõlmis, küsi tehingu sõlminud notarilt nõu.

Mari 8.07.2015 11:22 (9 aastat tagasi)

@Jurist - kõige selle juures hämmastab mind EV seadus. Miks peab seadus tagurpidi käima, ning heausuklik Ostja võtab endale riski. Tegelikult võiks olla seaduses kirjas, et 2 kuu jooksul ei saa korterit müüa, ja juhul kui selle aja jooksul ei ole kaasomanik seda ostnud, saab seda müüa kolmandale osapoolele. Eesti seadus selles osas jätab ju ühe poole täitsa kaitseta. Hämmastav olukord!

jurist 7.07.2015 21:50 (9 aastat tagasi)

Kui ostsid kaasomandiosa, siis ju selgitas sulle notar, et see tähendab, et teistel kaasomanikel on ostueesõigus ning et see ostueesõigus tekkib hetkest, kui müüja neile teatab tehingu toimumisest ning selle tingimustest. See, mida nad väidetavalt enne arvasid või ütlesid ei oma mingit tähendust. Ostueesõiguse teostamiseks on neil aega 2 kuud sellest hetkest kui nad said teada tehingu toimumisest ning selle tingimustest. Sulle ju selgitati, et ostueesõiguse teostamise korral saad tagasi vaid müügihinnaks tasutud raha ning muid kulusid sulle keegi hüvitama ei pea. Selles osas ei maksa kurta, et keegi sind ei kaitse. Sa ju teadsid, mis kaasomandiosa ostmisega kaasneda võib. Ostueesõiguse teostamiseks pidi huvitatud kaasomanik pöörduma notari poole ning esitama vastavasisulise avalduse. Avalduse koopia edastatakse sulle, kus tehakse ka ettepanek tulla x ajal notarisse omandit üle andma. Tehingu käigus pead omandi üle andma ning saad vastutasuks tagasi mmüügihinnaks makstud raha. Lolli mängida pole mõtet, kuna kui vabatahtlikult omandit üle ei anna, peab ostueesõiguse toestaja sinu vastu kohtusse pöörduma. Jõustunud kohtuotsus asendab sinu nõusolekut. Sinu kulud (mida keegi sulle ei hüvita), vaid suurenevad. Selles osas pole aga väga mõtet ette kuri olla, et mmaakler pole mingi arvamusliider. Ostueesõiguse toestamiseks peab huvitatud kaasomanik esitama eelpool nimetatud notariaalse avladuse ostueesõiguse teostamiseks ning deponeerima ka kogu ostuhinna. Kuniks sellekohast teadet pole sulle tulnud koos konkreetse ettepanekuga tulla x ajal x notari juurde, pole sul ka midagi teha ega muretseda. Müüjalt ega uuelt omanikult pole sul aga sellisel juhul õigust mingeid kulusid sisse nõuda (kui nad just lihtsalt heast südamest neid maksta ei taha).

anti 8.07.2015 08:02 (9 aastat tagasi)

Kas sellest poleks abi, kui see ostetud korter kohe edasi kinkida, kellelegi usaldusväärsele?

e 8.07.2015 21:54 (9 aastat tagasi)

huvitav kas maakler võis ka saada sellest kasu või saab kasu. see võib olla ka skeemitamine et lisaraha välja pigistada. nii võib teha korteriga mitu korda leida uus ullikene ja siis jälle ostueesõigusega protsessima hakata.

toqa 23.07.2015 21:17 (9 aastat tagasi)

Ostueesõiguse omajale lähevad üle ainult müügilepingust tulenevad õigused ja kohustused, sh jääb kehtima poolte kokkulepe kulude tasumise kohta. Kõikidest loetletud kuludest on müügilepinguga ilmselt seotud notaritasu ja riigilõiv. Ülejäänud kulud tulenevad Teie suhetest pangaga ja maakleriga. Seetõttu ei saa neid ka nõuda. Vt VÕS § 244 lg 1

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.