Kui kaua saab testamendiga lagedale tulla?

Marek 24.04.2017 15:02 (7 aastat tagasi)

Oletame et pärandaja suri 1 jaanuar 2017. Vara peaks minema seadusjärgse pärimise korral 3 lapsele ja üleelanud abikaasale. 3 kuud peaks olema mõõdunud kuid ametlikest teadaannetest ei nähtu, et oleks alustatud pärimismenetlust. Seega loetakse ju pärand vastuvõetuks? Pärandi hulgas ka täitsa magus kinnisvara. Minu huvi selline et minul nõue (aastaid ka sundtäitmisel olnud kuid lootusetult) ühe lapse vastu. Informeerisin ka täiturit sellest pärimise asjast, kuid vastust pole täiturilt saanud. Ise kardan et keegi (abikaasa või lapsed, kes pole võlgu) tuleb testamendiga lagedale, et ei läheks vara kolmanda lapse võlgade pärast sundmüüki. Testamendiga ju peab 3 kuu jooksul pärimismenetluse algatama või mis?? Või mis oleks üldse mõistlik käik??

vastus 24.04.2017 15:09 (7 aastat tagasi)

Pärimine on pärimine - toimub see siis pärimislepingu, testamendi või kahe esimese puudumisel seaduse järgi. Täpselt üks sama loogika. Pärijal on õigus 3 kuu jooksul pärandi avanemisest (pärandaja surmas) või oma pärimisõiguse teadasaamisest pärandist loobuda. Kui ta seda nimetatud aja jooksul ei tee, on ta pärija. Pärijal ei ole kohustust pärimismenetlust alustada ja oma pärimisõigust nö tõendada. Pärija teeb seda soovi korral, täpselt siis kui see talle sobib ja siis, kui tal on vaja oma pärimisõigust tõendada (nt käsutada kinnisasja, saada pangast raha kätte jms). Kui pärija loobuda ei soovi ning tal pole ka pärandavara käsutamisega kiire, võib ta pärimismeneltuse algatada kasvõi 20 aasta pärast. Pärimisseadus annab võimaluse ka muule huvitatud isikule (nt võlausaldajale) algatada ise pärimismenetlus, et välja selgitada pärijad.

havier 24.04.2017 15:15 (7 aastat tagasi)

Lisan veel nii palju, et registrites peavad olema andmed õiged. Minu mälu mööda peavad registripidajad hakkama alates selle aasta 1. jaanuarist trahvima neid isikuid, kes pärimise järgi on saanud kinnisasja omanikuks, kuid pole registris vastavat muuatust sisse viinud. Ei oska kahjuks viidata seadusele - kui keegi leiab, siis võiks siia viite üles panna. Lugesin ise seda meediast.

Marek 25.04.2017 23:16 (7 aastat tagasi)

Aga - kas pärimismenetluse saab algatada ka täitur, kelle käes täiteasi? Samas kuulsin enda täiturilt, et tal sama võlglase vastu veel hunnik täiteasju, summat ta ei öelnud küll. Samuti on ju ka täitur asjast huvitatud isik, kuna talle ka laekumata täitekulud.

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.