pärandvara

Artur 31.08.2017 14:31 (7 aastat tagasi)

Notar jagas maja kauem elanud abikaasale poole ja teise poole abikaasale ja pojale ja veel neile tundmatule mehe lapsele. Nüüd see pärija nõuab kogu maja müüki, et oma osa rahas kätte saada. Isa ja poeg, kes eluaeg majas elanud, ei ole võimalik rahaliselt pärijat välja osta. Kas kohus võib tõesti ühe pärija pärast maja müüki nõuda.

BB 31.08.2017 15:17 (7 aastat tagasi)

Ilmselt on tegemist kaasomandiga. Kui nii siis see pärija võib oma kaasomandi osa vabalt kelle tahes maha müüa. teistel kaasomanikel on muidugi ostueesõigus. Kaasomanikul pole küll mingit õigust nõuda kogu maja müüki ,et oma kaasomandi osa eest raha kätte saada.Ta saab ainult oma kaasomandit müüa.

CC 31.08.2017 15:23 (7 aastat tagasi)

see on üks võimalus. Tegemist on nüüd kaasomandis oleva majaga ja kaasomandi lõpetamiseks: saab valida AÕS § 77 sätestatud kaasomandi lõpetamise viiside vahel. Nendeks viisideks on esiteks asja jagamine reaalosadeks, teiseks asja jätmine ühe või mitme kaasomaniku omandisse koos kohustusega hüvitada teisele kaasomanikule tema omandiosa väärtus, kolmandaks asja müümine kas  kaasomanikevahelisel või avalikul enampakkumisel ning saadud raha jagada kaasomanike vahel vastavalt nende osade suurusele. Seega, kui on võimalus luua näiteks korteromandid sinna majja, siis ei pea kogu maja müüma, vaid see pärija saab müüa ainult enda osa.

Artur 31.08.2017 18:49 (7 aastat tagasi)

Kas saan õigesti aru, et pärija, kes päris pärandvara ühisusest 1/3 on õigus nõuda kogu vara s,t.ka mehele omandiõiguse alusel kuuluvat poolt maja. Nõuda kogu maja müüki, et oma osa eest raha kätte saada. Teistele ta seda müüa ei saa, keegi ei osta, sest ta pärandosa on selleks liiga väike. KuI arvestada terve maja järgi, siis 1/6 majast, mis ei tee tervet tubagi.

BB 31.08.2017 19:55 (7 aastat tagasi)

Kui tegemist on kaasomandis oleva majaga, siis jah kaasomanik võib nõuda kaasomandi lõpetamist. Ilmselgelt reaalosadeks maja jagada ei saa, kuna tema osa pole isegi ühte tuba. Ta saab kohtu kaudu nõuda kaasomandi lõpetamist ja nõuda ,et maja müüdaks ja tema kõik saaks oma osa kätte.Teie aga saate vastata ,et ei ole nõus ja olete temale nõus kompenseerima tema osa väärtuse turuhinnas. Kui tema jälle nõus pole siis kohus otsutab. Ilmselt otsutab Teie kasuks. No see raha tuleks teil ikka leida, see nüüd küll teab kui suur summa pole. Mis on kaasomandi osa turuhind ,kui selle suurus ei olegi isegi ühe toa suurus maja. Isiklikult pakun ,et reaalne turu hind on 0 eurot, kuna keegi sellist osa osta peale omanike ei taha. Aga eks kohtus tehakse ekspertidega selle väärtus kindlaks. Kui ikka kohe maksta ei jõua tuleks pangast laenu võtta, ega muud head soovitust hetke info põhjal nagu polegi.

Artur 1.09.2017 19:54 (7 aastat tagasi)

Ta nõuab kogu kaasomandis oleva maja kogu müüki ja selle raha jaotamist igaühele vastavalt tema omandiosa suurusele, mitte pärandvara müüki, mis oleks pool väikese maja mõttelisest osast ja mida keegi iial ostma ei hakkaks.See tähendab, et inimesed, kes seal eluaeg elanud jäävad oma kodust ilma, kui tema osa välja ei osta. Maja maksumus on 120000 ja ta nõuab oma osa eest 20000, mida meil maksta ei ole. Tegemist eakate inimestega, kes sooviks siiski oma elupäevade lõpuni harjumuspäras keskkonnas elada.

Baret 1.09.2017 20:06 (7 aastat tagasi)

Kuule Artur, sulle juba selgitati. Ei jaotata mitte pärandvara, vaid kaasomandis olevat maja! Kui maja maksumus on 120 tuh (st keegi on nõus selle ostma selle summa eest) ja tema osa on 1/6 sellest majast, siis tulebki leida see 20 tuh ja maksta talle kinni või - kolida välja ja kogu maja eest saadud raha läheb jaotamisele. On veel midagi arusaamatut?

Artur 2.09.2017 14:19 (7 aastat tagasi)

Te ei tea midagi. Küsisin advokaadi käest, kes ütles, et üleelanud abikaasa võib nõuda oma osale+pärandosale isiklikku kasutusõigust. Ei müüda ja isegi siis mitte, kui pole raha pärijale maksta. Abikaasat oma kodunt välja ei aeta.

BB 2.09.2017 16:22 (7 aastat tagasi)

Kulla Artur, muidugi on siis kõik lollid:=) esiteks isiklik kasutusõigus pärandiosale milleks on kinnisvara , tähendab seda ,et kui üleelanud abikaasale seatakse isiklik kasutusõigus siis ta võib seal elada oma elupäevade lõpuni ja keegi teda välja tõsta ei saa. Selleks ,et saada seda kasutusõigust tuleb Teil pöörduda kohtussse vastava nõudega ja selleks võta omale advokaat ( maksab ka omajagu raha).Siis kui kohus otsutab ,et seab isikliku kasutusõiguse saab edasi elada rahulikult.Samas aga kasutusõigus ei tähenda seda ,et teine pärija ei võiks kohtu kaudu nõuda kaasomandi lõpetamist ja tema osa väljamaksmist.Ilmselgelt kui on seatud osale kasutusõigus teeb kohus lähtuvalt asjaõigusseadusest järgneva otsuse-Teistel kaasomanikel tuleb nõude esitanud kaasomanikule maksta tema osa kinni. Mida sa arvasid ,et seate kaasomandi osale kasutusõiguse ja teisel kaasomanikul polegi enam õigust nõuda kaasomandi lõpetamist ja oma osa väljamaksmist. igal juhul, kuna siin foorumis keegi konkreetseid dokumente näinud pole sulle täpset nõu anda ei saagi, seega võta jurist ja tegutse enne kui vastaspool ise asja kohtusse annab.Igal juhul arvesta kohe kuludeks tasud juristile

Baret 2.09.2017 19:36 (7 aastat tagasi)

Loomulikult advokaat annab lootust. Nii lollidelt nende raha ju ära võetaksegi :). Tema saab oma leivale sedasi või peale. Aga talita nii nagu BB soovitas, anna asi kiiresti kohtusse ja ise siis näed kas oli meil õigus või oli sinu advokaadil.

Artur 5.09.2017 18:52 (7 aastat tagasi)

Täiesti õige. Raha ja ajakuluga sai isikliku kasutusõiguse nõe tehtud, aga kahjuks ei olnud seda vaja teha, vähemalt esialgu, sest hageja ei ole nõudnud kaasomandis oleva maja, kui terviku müüki, vaid pärandvara müüki, mille kohta väljastatud pärimistunnistused ja mis pool mõttelisest osast majast ja jaguneb pärijate vahel võrdselt, igaüks 1/3 Ma isegi ei kujuta ette, kuidas see poole maja mõttelise osa müük käima hakkab ja kes siis selle omanikuks hakkab.

BB 5.09.2017 20:40 (7 aastat tagasi)

§ 147. Kaaspärijate õigussuhted Kui pärandi on vastu võtnud mitu pärijat (kaaspärijad), kuulub pärandvara neile ühiselt (edaspidi pärandvara ühisus). Pärandvara ühisusele ja kaaspärijate vahelistele suhetele kohaldatakse kaasomandi sätteid. Kuna kohaldatakse kaasomandi sätteid ja poolt majast ei saa ära jagada siis on kaks võimalust. Kas pool majast müüakse maja ja raha jaotatakse või keegi kaaspärijatest ostab selle 1/3 ära. Seega kui teie ei soovi pärandvara müüki siis vastategi ,et soovite ise osa ära osta!

Artur 6.09.2017 07:11 (7 aastat tagasi)

Ei ole kunagi maju müünud, aga poole mõttelisest osast maja müügi hind peaks olema väiksem, kui terve maja müügi ja sealt pool hinda. Kas ei oleks mõtekam nõustuda müügiga ja siis kasutada ostu eesõigust. Kui poole maja müügi hind kujuneb oluliselt väiksemaks, siis jõuaks ehk selle 1/3 ka välja osta.

BB 6.09.2017 08:49 (7 aastat tagasi)

Kui Sa kasutad ostu eesõigust siis pead selle pool maja välja ostma, mitte 1/3.Kui aga nõustute 1/3 eest rahalise kompensatsiooni väljamaksmisega, siis peaks ka määrama poole sellise majaosa keskmise turuhinna.Mida aga maksab turul pool maja, mille teisel kaasomanikul on seatud kastusõigus. Arvan ,et hind on suht olematu. Teisal jälle kui nõustuda poole maja müügiga, siis kes üldse tahab sellist poolt kaasomandist osta, kus ta elada ei saa.Antud olukorras raseke midagi konkreetset soovitada, pole näinud maja, kasutusõiguse dokumenti jne

BB 6.09.2017 09:19 (7 aastat tagasi)

Igatahes üks soovitus on ,et lase kinnisvarabürool ära hinnata poole maja kaasomandi väärtus. Sealt saad siis ka teada 1/3 väärtuse.Kui selgub, et 1/3 väärtus on selline ,et saaksite selle talle ära maksta siis vastake hagile ,et te ei soovi poole müüki vaid soovite 1/3 osa välja osta ise näiteks XXXX summa eest ja lisage ka kinnisvarabüroo hindamisakt.Kui maja maksab 120 000 siis pool peaks maksma nagu 60 000 aga selge on, et poole maja kaasomandi väärtus kui teine pool maja on koormatud kasutuskorraga ja maja ei saa pooleks jagada on tunduvalt väiksem. Ütleme ,et umbes 30 000..

Artur 7.09.2017 07:40 (7 aastat tagasi)

Äitähh soovituse eest. Proovisin, aga kinnisvara firmad ütlevad, et nad ei saa 1-korruselise maja poolt mõttelist osa hinnata, ainult tervet maja ja hind pooleks. Arvasid samuti, et kõige õigem on pärandvara müügiga nõustada. Selle maja pool mõttelist osa ei hakkagi keegi ostma. Kahtlesid, kas hageja ei ole mitte hagi valesti koostanud ja nõudnud ekslikult pärandvara müüki. Tavaliselt nõutakse kaasomandis oleva asja kui terviku müüki ja siis jagamist.

BB 7.09.2017 10:06 (7 aastat tagasi)

Kuna hagi näinud pole siis ei oska õelda ka kas on õieti või valesti koostatud. Ilmselt ta nõudis siis pärandvara jagamist. Pärandvara jagamisel kohaldatakse kaasomandis oleva asja sätteid.Kui pärandvara jagamise kokkulepet pärijad ei saavuta siis jagab pärandvara pärija nõudel kohus. Seda reguleerib Pärimisseadus. Ok see on õige ,et poolt maja kaasomandit ei hakka keegi ostma kui seal on seatud kasutusõigus.Aga keegi võib ikka odavalt osta ja oodata hindade tõusu ja siis maha müüa üritada. igal juhul oleks sul hea teada selle maja väärtust turuhinnas, tingimusel et seal on seatud kasutusõigus ja maja on kaasomandis.

BB 31.08.2017 16:05 (7 aastat tagasi)

Jah kõik õige,kaasomanik võib nõuda kohtu kaudu kaasomandi lõpetamist ja ta ei pea isegi seda põhjendama. nagu eelpool juba kirjeldatud on selleks erinevaid võimalusi, üks nendest siis teiste kaasomanike poolt kohustus hüvitada kaasomandi väärtus...

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.