hüpoteek

Lea 4.05.2005 12:57 (20 aastat tagasi)

Palun nõuannet, kust võiks saada kirjandust, et selgeks teha, mis on hüpoteek ja lihtsamas keeles äraseletatult.

AxL 4.05.2005 15:08 (20 aastat tagasi)

Priidu Pärna "Asjaõigus. Kommenteeritud väljaanne". Seal on ta kõige lihtsamini ehk lahti seletatud. Ja nii palju kui mina tean, siis õpetatakse selle järgi ka ülikoolides. Ja eks "Juridica" artikleid on kah selle kohta.

Lea 4.05.2005 20:07 (20 aastat tagasi)

Tänan vastuse eest. Asja selgekstegemine võtab ilmselt võhikult rohkem aega,kui seda on.Seepärast küsin, mida tähendab maa ostmise korral maale hüpoteegi seadmine ostja kasuks. Millised kohustused tulevad sellega ostjale ja kas seda saab ka lõpetada?

AxL 4.05.2005 21:47 (20 aastat tagasi)

Miks seatakse hüpoteek ostja kasuks? kui Ostja ostab kinnistu ja seab sinna hüpoteegi, siis on se omanikuhüpoteek eja ei tähenda muud, kui järjekoha hoidmiseks tehtud kannet. Juhul ku hüpoteek seatakse müüja kasuks, siis tähendab see üldjuhul seda, et ostja ei ole müüjale kogu ostuhinda tasunud, nig jääb võlgu. Võla tasumise garandiks seatakse müüja kasuks hüpoteek ehk kinnispant. Hüpoteegi seadmise lepingus või siis hüpoteegi seadmise lepingu aluseks oleva laenulepingus märgitakse ära võla tasumise tingimused. Juhul kui ostja ei tasu nüüd korrektselt, on müüjal õigus hüpoteek sundtäitmisele pöörata ja juhul kui ostja ei suuda võlgnetavat summat tasuda, läheb hüpoteegiga tagatud kinnistu sundenampakkumisele või sundvalitsemisele. Müüja soovil ja tahmisel peab ostja hüpoteegiga koormatud kinnistu kindlustama (kui seal on muidugi mõnda hoonet), et õnnetusjuhtumi puhul ei väheneks müüja tagatis. Samuti ei tohi kinnistu omanik teha tegusid, mis vähendaksid kinnistu väärtust. See kõik pannakse aga loomulikult hüpoteegiseadmise lepingusse kirja ja on kokkuleppeline (suuremalt jaolt). Nii palju siis lühidalt hüpoteegi olemusest ja hüpoteegiga koormatud kinnistu omaniku kohustustest.

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.