tunnistaja

help 22.10.2005 13:44 (19 aastat tagasi)

Kuidas saab istungil olla tunnistajaks?Mis ajaks tuoleb maksta tunnistaja tasu?Palju see võiks olla (abielu lahutuses)?Kas paar päeva enne istungit jõuab veel maksta?Kas oma ema-õde-sõbranna võib olla tunnistajaks? Ja kas kohtus esindaja võib olla nt ühe poole õde-vend ehk sugulane esindab-on see eetiline?Tänan,kes teab vastuseid!

MB 22.10.2005 14:32 (19 aastat tagasi)

Abielulahutuse asjas tunnistaja? Milleks? Oluline ei ole see, kes on süüdi, vaid see, et te enam koos elada ei saa ega taha. Kohus eeldab, et tegemist on kahe täisealise ja täie mõistuse juures oleva inimesega ning kui sellised isikud soovivad lahutada, siis nii ka läheb. Mõtle, kas tahad oma musta pesu võõra ees harutada või on otstarbekam öelda, et iseloomud ei sobi ning kõik.

MB-le 22.10.2005 14:39 (19 aastat tagasi)

Kuna ka lasteraha nõue,siis isa väidab et sissetulek 1000 aga lapsi 2.kuna vastaspoole vahmil erilised hullud,siis võibki asi inetuks minna kui mammad-papad tunnistajaks kutsutakse,et kes nagu mustem on.siit ka küsimus selles sugulusastmes keda esindada püütakse-kas see on eetiline,kui teada et tüüp luuser aga kõvasti esindajaks sugulane võetud?

MB 22.10.2005 18:39 (19 aastat tagasi)

Perekonnaseaduse järgi on lapse kohta miinimumelatis 1/2 miinimumpalgast (praegu 1345.-) kuus. Alla selle võib kohus minna vaid siis kui mees on lootusetu sant või tal on veel suur hulk ülalpeetavaid. Selliseid asju tõendatakse dokumentidega mitte papade-mammade ja sõbrannadega. Elatis ja lahutus on kaks erinevat asja ja kummagi puhul ei mängi kohtu jaoks rolli, kes on süüdi lahutuses. lahutatakse igal juhul, kui mõlemad pooled on sellega nõus. Elatise puhul lähtutakse laste vajadustest, vanemate võimalustest ja eelkõige seadusest. Kui tundub, et enda mõistusest jääb väheks ning sissetulek ei võimalda advokaati palgata, siis esita kohtule taotlus riigi kulul õigusabi saamiseks.

MB-le 22.10.2005 19:52 (19 aastat tagasi)

Tänan, sai selgemaks see olukord,kuid kas taotlus peab olema kirjalikult esitatud enne istungit või võib seda teha ka istungi ajal (suuliselt või seal kirjutama) riigi kulul õigusabile ning see üks nüanss-kas sugulane-jurist võib esindada sugulast-on see eetiline või kohtus seda ei loeta teise poole ebavõrdsesse olukorda panekuks(kuna sugulane teeb musta nagunii valgeks ükskõik et tegelikult teab millega tegu on??)

t 23.10.2005 09:02 (19 aastat tagasi)

Sugulane võib ikka juristina esindada. Kaitsja on ju niikuinii kaitstava poolt, või vähemalt peaks olema.

Väike Vemmal 25.10.2005 12:03 (19 aastat tagasi)

help Kord kuidas saada riigi õigusabi on olemas lk.www.just.ee, seal ka vastavad blanketid ja vormid. Esindajaks ts.asjas saab olla uue TsMs seaduse paranduse järgi vaid akadeemilise juriidilise kõrgharidusega isik või vanduv advokaat (sorry vandeadvokaat). Täpne seaduse sõnastus on siin: § 85. Lepingujärgne esindus (1) Esindaja kohtus võib olla: 1) advokaat; 2) prokurist, kui prokuuras antud volituste mahust ei tulene teisiti; 3) isik, kes on protsessiosalisega töö- või teenistussuhtes; 4) üks hageja kaashagejate või üks kostja kaaskostjate volitusel; 5) protsessiosalise üleneja või alaneja sugulane või abikaasa; 6) muu isik, kelle õigus olla lepinguline esindaja tuleneb seadusest; TUNNISTAJA KOHTA LOE SEDA § 101. Tunnistaja ütlused (1) Tunnistajana võib üle kuulata iga isikut, kellele võivad olla teada asjas tähtsust omavad asjaolud, kui see isik ei ole selle protsessi osaline. (2) Enne ütlusi annab tunnistaja järgmise vande: "Mina, (nimi), kinnitan oma au ja südametunnistuse kohaselt, et räägin asja kohta kogu tõe, midagi varjamata, lisamata või muutmata." Tunnistaja annab vande suuliselt ja kirjutab vandetekstile alla. (3) Vannet ei anna kuni 15-aastane isik ning isik, kes vaimuhaiguse, nõrgamõistuslikkuse või muu vaimutegevuse häire tõttu ei mõista vande tähendust. (4) Enne vande andmist selgitab kohus tunnistajale vande tähtsust ja tunnistaja kohustust rääkida tõtt. Vähemalt neljateistaastast tunnistajat hoiatatakse ütluste andmisest seadusliku aluseta keeldumise ja teadvalt vale ütluse andmise eest, mille kohta võetakse tunnistajalt allkiri. Vajaduse korral selgitab kohus tunnistajale käesoleva seadustiku §-des 102 ja 103 sätestatut. (5) Korduval ülekuulamisel samas asjas ei ole vaja vannet korrata. Kohus meenutab tunnistajale vande jõusolekut. § 104. Taotlus tunnistaja ülekuulamiseks (1) Tunnistaja ülekuulamist taotlev protsessiosaline märgib, milliste asjas tähtsate asjaolude kohta võib tunnistaja ütlusi anda ja teatab kohtule tunnistaja nime ning muud tema kohtusse kutsumist võimaldavad andmed. (2) Kui tunnistaja ülekuulamist taotlev protsessiosaline tunnistaja ülekuulamise vajalikkust ei põhjenda või jätab tunnistajatasu maksmata, võib kohus jätta taotluse tähelepanuta. (3) Kui protsessiosalise taotlus tunnistaja ülekuulamiseks jäi rahuldamata seetõttu, et protsessiosaline jättis kohtu nõudmisest hoolimata tunnistajatasu ette maksmata, ei ole tal hiljem õigust taotleda selle tunnistaja ülekuulamist, kui taotluse rahuldamine põhjustaks asja arutamise edasilükkamise.

help 25.10.2005 18:23 (19 aastat tagasi)

suur tänu info eest,jäänud veel üks küsimus-kui paluda riigikulul advokaadi teenust kuna mul on alla 3.a. laps ja sissetulek on 1500 kr kas ma pean siiski hiljem mingi tasu hüvitama selle teenuse eest või saab seda kostjale kanda jätta?

Väike Vemmal 26.10.2005 11:56 (19 aastat tagasi)

Tasuta õigusabi elik "Riigi Õigusabi Seadus" vt. lk. www.just.ee Põhjusmõtteliselt tasub süüdiolev pool. Samas kui riigi õigusabi taodelnu saab 5 aasta jooksul maksevõimeliseks nõutakse papp sisse.

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.