testament ja pärijad

Mai 30.07.2007 12:26 (17 aastat tagasi)

Olukord järgmine: Kalle pärandas testamendiga oma vara ristipojale. Kalle abikaasa on surnud, lapsi neil pole ja lähimad Kalle sugulased on vaid õed ja vennad. Peale Kalle abikaasa surma jäi kalle ja tema abikaasa ühisosa pärijaks üks Kalle abikaasa sugulane. Nüüd suri Kalle ja küsimus ongi, et kas pärijaks on ainult testamendis näidatud isik + juba varasemast 1/6 osa pärija või lisanduvad hoolimata testamendist veel mõned isikud sundpärimise korras.

a 30.07.2007 13:50 (17 aastat tagasi)

oma viimase tahte avaldamisel on (EESti seaduste kohaselt) pärandaja tahe piiratud ainult sundosa instituudiga. Tee kindlaks kas mõnedel potentsiaalsetel pärijatel on sundosa saamise õigus või mitte.

Mai 30.07.2007 17:06 (17 aastat tagasi)

Aga millised võivad olla veel potentsiaalsed sundosa pärijad, kui pärandajal ei ole lapsi, vanemaid ega abikaasat ning ühtegi ülalpeetavat?

seadus 30.07.2007 18:21 (17 aastat tagasi)

5. osa. SUNDOSA §104. Sundosa pärimine Kui pärandaja on testamendi või pärimislepinguga jätnud pärandist ilma seaduse järgi pärima õigustatud töövõimetu üleneja või alaneja sugulase või töövõimetu abikaasa või on seadusjärgse pärimisega võrreldes nende pärandiosi vähendanud, on nendel sugulastel ja abikaasal õigus pärida sundosa. §105. Sundosa suurus Sundosa on pool pärandiosast, mille pärija oleks seadusjärgse pärimise korral saanud, kui pärandi oleksid vastu võtnud kõik seadusjärgsed pärijad. §106. Sundossa kuuluv vara (1) Sundossa kuuluva vara kindlakstegemisel võetakse aluseks pärandi hulka kuuluv vara pärandi avanemise päeva seisuga. (2) Sundosa määramisel arvestatakse pärandina ka eelpärandit (§ 156 ) ja pärandaja poolt teistele isikutele sundosa vähendamise eesmärgil viimase kolme aasta jooksul enne pärandaja surma tehtud kingitusi. (3) Sundosa määramisel ei arvestata pärandina pärandaja võlga, matmiskulusid, pärandvara nimekirja koostamise ja pärandvara hindamise kulusid ning pärandaja ülalpidamisel olnud isikute ühe kuu ülalpidamise kulusid. (4) Sundosana saab pärija eelkõige vara, mille pärandaja on sundosa saajale oma viimse tahte kohaselt määranud. Kui seda vara on sundosa suurusest vähem, arvatakse puuduv osa sundosasse muust pärandvarast. Kui pärandvara on sundosa suurusest vähem, on sundosa saajal õigus nõuda käesoleva paragrahvi lõikes 2 nimetatud kingitusi kingisaajatelt alates kõige hilisemast kinkest enne pärandaja surma. Kui kinked on tehtud üheaegselt, vastutavad kingisaajad sundosa saaja ees võrdeliselt kingituse suurusega. (5) Kingisaaja vastu käesoleva paragrahvi lõikes 4 nimetatud nõude esitamise aegumistähtaeg on üks aasta, arvates päevast, mil sundosa saaja on pärandi vastu võtnud. §107. Sundosa koormamise keeld Pärandiosa suhtes, mille pärija on saanud sundosana, ei kehti pärandaja korraldused tingimuse, tähtaja, annaku või muu kohustuse suhtes. Sundosa pärijale ei saa määrata järelpärijat. §108. Sundosast ilmajätmine (1) Pärandaja võib testamendi või pärimislepinguga sundosast ilma jätta isiku, kes on pärandaja, tema abikaasa või pärandaja alaneja või üleneja sugulase vastu toime pannud kuriteo. Sel juhul peab pärandaja väljendama sundosast ilmajätmise põhjuse. (2) Sundosa pärija nõudel võib kohus sundosast ilmajätmise tunnistada kehtetuks, kui pärandaja on ilmajätmise põhjuse jätnud märkimata või põhjus ei vasta käesoleva paragrahvi lõikes 1 sätestatule. §109. Sundosa üleminek sundosast ilmajätmise korral (1) Kui pärandaja ei ole määranud teisiti, läheb sundosast ilmajäetud pärija sundosa pärandaja seadusjärgsetele pärijatele samadel alustel nagu ei oleks sundosast ilmajäetu pärandi avanemise ajal elus. (2) Sundosast ilmajäetud pärija alanejatel sugulastel tekib õigus pärida sundosa samadel alustel nagu ei oleks sundosast ilmajäetu pärandi avanemise ajal elus.

dg 30.07.2007 18:30 (17 aastat tagasi)

Ega siis ei olegi neid. Eelduslikult loetakse sundosa saajateks vaid alaealisi, juhul, kui nad kuuluvad pärima õigustatud isikute järjekorda. Pensionäride ja invaliide töövõimetus ning abivajadus) vajab igal üksikjuhul kohtulikku tõestust

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.