Pärandi väärtus

Volli 29.02.2008 09:52 (17 aastat tagasi)

Minul selline teema: vanaema suri, testamenti ei teinud.Pärijateks on minu ema,tädi ja surnud onu lapsed, seega läheb vara jagamisele 3 osapoole vahel. Nüüd on tädi ja onu lapsed mesti hakanud ning tahavad vara väärtuseks märkida 10000.- krooni kuigi talu väärtus on ca. 1 milj.krooni. Kas nüüd, kui ema tahaks oma osa n.ö välja võtta, satub ta olukorda kus tädi pakub talle 3333.- krooni ja kogu lugu? Kas ema peaks siiski seisma selle eest, et kinnistu tegelik väärtus on 1 milj. ja laskma notaril just selle väärtuseks märkida. Andke palun nõu kuidas toimida. Ette tänades.

. 29.02.2008 10:07 (17 aastat tagasi)

Alati on lihtsam märkida pärandvara väärtuseks selle tegelik hind. Kui talu väärtus on 1 miljon, siis nii tuleks ka märkida. Kui märgitakse väiksem hind on hiljem tõesti kerge sattuda vaidlusesse, et näed, siin on su 3333 krooni - ise ju nõustusid, et asi on niipalju väärt, võta ja ole õnnelik. Loomulikult võib siis su ema lasta kinnistu eksperdi (kinnisvarahindaja) poolt ära hinnata ning oma nõuetes sellele tugineda ning väita, et ta tõesti alguses arvas, et asi on vaid 10 000 väärt, kuid kas sellele kõigel on mõtet? Ainuke argument, miks hinda väiksemana näidata, võiks olla kokkuhoid notaritasu ja riigilõivu pealt, kuid selliselt kokku hoitav summa on vähemalt minu hinnangul tühine. Näide: Kui pärandavara väärtus on 10 000 krooni, tuleb selelle pärimistunnistuse väljastamise eest maksta notaritasu 354 krooni ja riigilõivu omaniku muudatuse eest kinnistusraamatus 72 krooni. Kui asja väärtus on 1 000 000 krooni, siis vastavalt 1899.80 krooni ja 1000 krooni (need kulud lähevad pärijate vahel jagamisele). Kas see kokkuhoitav summa on tõesti väärt hilisemaid vaidlusi, hindamisakte? Lisaks ei maksa unustada, et notarile valeandmete andmine on karistusseadustiku kohaselt karistatav eraisiku puhul kuni 2-aastase vangistusega.

Volli 29.02.2008 10:31 (17 aastat tagasi)

Suur tänu vastuse eest. Ise olen mõelnud, miks teised pärijad tahavad, et pärandvara väärtus oleks väiksem. Arvatavasti selle pärast, et ühel pärijatest on võlad linnavalitsuse ees, siis nüüd ta arvab, et kui ta näitab pärandvara väärtust väiksemana siis ei saa linn kogu võlga välja nõuda (vara ära võtta)kuna vara väärtus on nii väike. Minu arvates jällegi ei realiseeri kohtutäitur mitte notariaalset dokumenti (3333.- krooni mis on tema osa) vaid reaalset vara turuväärtuse järgi või siis enampakkumisel. Samas jällegi, kui osapooled ei saa kokkuleppele pärandvara väärtuses, mis siis teha? Kas hindamisakt peaks olema tõenduseks ennem olemas või saab seda lisada ka hiljem? a´la väidame, et kinnistu väärtus on 1milj. kui vaja toome ka hindamisakti??? Tänud jälle ette.

. 29.02.2008 10:46 (17 aastat tagasi)

Eks väärtuses tuleb loomulikult omavahel kokkuleppele jõuda, kui pärijad selles osas vaidlevad ja seisukohad on kardinaalselt erinevad, oleks ilmselt arukas tõepoolest hindamisakt tellida ja lasta sõltumatul eksperdil hinnang anda. Erinevad väärtushinnangud on ju ka paratamatud (nt oma kodu tundub ju ikka ilus ja väärtuslik, ehki ekspert näeb selles renoveerimist vajavat ja ebaperspektiivses piirkonnas asuvat objketi). Kas tellida hindamisakt kohe pärandit vastu võttes või hiljem, seda realiseerides/jagades, sõltub jällegi pooltest - kui on teada, et kavatsete asjaga võimalikult kiiresti ühele poole saada (minna notarisse, võtta pärand vastu ning esimsel võimalus, so ca 2,5 kuu möödudes notaris avalduse tegemisest, minna ka pärimistunnistuse järgi ning päranvara omavahel jagada - nt müüa maha ja jagada saadud raha), siis miks mitte tellida kohe hindamisakt. Ja võlgnevuste puhul lähtutakse loomulikult asja tegelikust väärtust (nii ei pääse ühegi võlausaldaja käest väitega, et miljoniline asi maksab 0 krooni).

küsimus 29.02.2008 12:04 (17 aastat tagasi)

Kui pärimistunnituse väljaandmine venib, ning maakleri poolt on kinnisvara hinnatud rohkem kui 1/2 aastat tagasi, siis millise hinna järgi tuleb kaasomandis olev kinnistu välja maksta ? Kas hetkel oleva turuväärtuse järgi? Või tuleks arvestada, milliste hindadega sooritatakse ostu-müügi tehinguid?

. 29.02.2008 12:13 (17 aastat tagasi)

Kui räägid pärandvara jagamisest, siis ikka jagamise hetke olukord peaks olema aluseks - mis loomulikult ei takista mõnda pärijat leppimast vähemaga või jällegi teist pärijat maksma teiste osade eest veidi rohkem. Ehk siis leppima kokku, et ehki on teada, et võrreldes eksperdi poolt antud hinnanguga on vahepeal toimunud kinnisvaraturul sarnaste objektide hindade tõus, lähtutakse vara jagamisel x ajahetke hinnast.

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.