Testament?

keegi 14.08.2008 12:14 (16 aastat tagasi)

minu elukaaslasel on isa, kes on juba piisavalt vana. Tal on olemas suvila, millest meile koguaeg räägib, et pärandab pojale.Kuid tal on teistets abieludest veel mitu poega ja nö olevat nemad juba oma osa sanaud ja allkirjad pannud et ei hakka pretendeerima suvilale.Minu elukaaslane on ainus kes koguaeg käib abistamas suvilas jne.Tema isal on uus abikaasa.Isa teeeb iga 6 kuu tagant nö testamente.Öelge kas on kindel et poeg ehk minu elukaaslane saab maja endale?ja keegi teine ei sekku, või oleks parem teha kinkeleping?On selline testament ülds ekindel ja me pole isegi seda näinud,pole üldse kindelgi.Aga rohkem keegi ei käi teda abistamas jne.

. 14.08.2008 12:43 (16 aastat tagasi)

Sõltub asjaoludest. Esiteks, kas see kinnistu, millel asub suvila on selle mehe lahusvara või kuulub abikaasade ühisvara hulka. Kui viimane variant, siis kuulub mehele vaid 1/2 mõttelist osa kinnistust, ning vaid see on ka tema pärandvara. Kui ühisvara/lahusvara küsimus on selge, siis tuleb vaadata, kas mehel on töövõimetuid alanejaid sugulasi või abikaasat. Nimelt kui testaator jätab testamendiga pärandist ilma oma töövõimetu alaneja sugulase või abikaasa, on tollel õigus pärida sundosa, mis on pool sellest, mille ta oleks seadusjärgse pärimise korral saanud. Kodustele testamendtidele lootma ei soovita ma jääda. Selline testament on kehtiv vaid siis, kui seda koostades on järgitud seadusest tulenevaid nõudeid, mis ei ole iseenesest sugugi keerulised, kuid väga tihti eksitakse nende vastu. Lisaks kehtib selline testament vaid 6 kuud, lisaks võib see kergesti "kaduma" minna. Soovitan su elukaaslasel ja tema isal minna notari juurde. Notar selgitab vestluse käigus ning dokumentide abil välja esmalt selle, kellele see kinnistu üldse kuulub, seejärel juba pärimist puudutavat. Kindlasti soovitan aga lasta notaril testament koostada ja tõestada. See maksab vaid ca 250 krooni (testament ise 236 krooni, millele lisandub algärakirja väljastamise tasu).

keegi 14.08.2008 13:00 (16 aastat tagasi)

Tere, Tänan Teid põhjaliku vastuse eest.Aga kas võib siis olla ka ilma notari kinnituseta testament? Hetkel kahjuks ma ei tea aga mingisugune on testament.Võib olla on parem siegi kinkeleping teha? Ja uue naisega on nad jah vist abielus aga kui pole, kas siis tal pole õigust?

. 14.08.2008 13:18 (16 aastat tagasi)

Jah, testament võib olla ka kodune. Kodune testament võib omakorda olla kas testaatori poolt omakäeliselt kirjutatud testament (st testaator on ise omakäeliselt testamendi algusest lõpuni kirjutanud), või tunnistajate juuresolekul alla kirjutatud testament (st testament ise võib olla kas trükitud kujul või kellegi teise poolt valmis kirjutatud, testaator kirjutab sellele alla ning lisab juurde omakäeliselt testamendi tegemise kuupäeva, lisaks peab sellisele testamendile alla kirjutama 2 tunnistajat, kes ei tohi olla testaatoriga sugulus- või abielu sidemetes ning ei tohi olla ise testamendist kasusaaja ega ka sellise kasusaaja lähedane). Tunnistajad peavad viibima samaaegselt testamendi allkirjastamise juures, nad peavad teadma, et nad tunnistavad testamendile allakirjutamist, kuid nad ei pea teadma testamendi sisu. Kodune testament kehtib 6 kuud, st testaator peab meeles pidama, et iga 6 kuu tagant peab ta uue testamendi kirjutama. Väga tihti on sellised kodused testamendid tühised - kas ei kirjutata kuupäeva, omakäeline testament ei ole mitte omakäeline vaid nt masinal türkitud, tunnistajad on kõlbamatud (nt lapsed) jne jne. Sageli on sellised testamendid nii segaselt kirjutatud, et ei ole võimalik aru saada, mis korraldusi on nendega jäetud. Ainult abielus olemise fakt ei lahenda omaniku küsimust. Millal elukaaslase isa kinnistu omandas? Kas ta oli siis vallaline või abielus? Kuidas ta kinnistu omanikuks sai? Seadus nimelt ütleb, et kogu vara, mis on omandatud abielu jooksul, on abikaasade ühisvara. Ühisvara ei ole vaid selline vara, mis on omandatud küll abielu ajal, kuid kas kinke või pärimise teel. Lisaks võib olla asi omandatud küll enne abiellumist, kuid kui seda on abielu ajal abikaasade poolt oluliselt parendatud - nt ühiselt kinnistule suvila ehitatud, või olemaslevat suvilat renoveeritud, siis on abikaasal õigus nõuda, et kinnistu tunnistataks nende ühisvara hulka kuuluvaks. Kas on parem teha kinkeleping, ei saa teised inimesed otsustada. Seda saab teada vaid vara omanik, mida tema oma varaga teha soovib. Veelkord, minge notarisse. Võtke kaasa oma dokumendid - see kuidas too mees kinnistu omandas, tema perekonnaseisu dokumendid, teie elukaaslase sünnitunnistus. Notar tutuvub nendega, küsib täpsustavaid küsimuis. Selgitab teile, mis olukord on - kellele üldse kinnistu kuulub. Selgitab, mida tähendab pärimine, mida tähendab testamendi tegemine, mida tähendab kinkimine. Siis saab su elukaaslase isa ise otsustada, mida ta teha soovib.

keegi 14.08.2008 14:54 (16 aastat tagasi)

isal on juba tetsament tehtud kodus kuid ei tea kas notari juure sja notari juurd ekuhugi meiega ta kindlasti ei lähe.ma vaid seda soovisingi teada , et kui mu elukaaslane näebs eal tohutult vaeva kas siis saab üldse selle suvila endale nagu ta sia lubab? olemas ju teisedki pojad veel ja neid mitu...

keegi 14.08.2008 14:54 (16 aastat tagasi)

tänud ette Teile vastuste eest!

keegi 14.08.2008 22:48 (16 aastat tagasi)

aga huvitav veel ka see , et kui on tunnistajad olemas ja testament tehtud kodus jne ja teised pojad on ka allakirja andud et loobunud, kas siis tõesti ei saa nad sealt midgai võtta?et jääb siis vaid pärijale ja kõik.ette tänades.

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.