Testamendita pärandus

Agnes 18.09.2008 09:02 (16 aastat tagasi)

Olukord selline:Isa jättis päranduseks kummagile lapsele 1/5 majaosast. Ülejäänud 3/5 on juba ammu olnud ühe lapse käsutuses.1/5 saaja ei soovi oma osa kasutada, kuid pärandist loobuda ka ei soovi.(Isa ei lubanud.)N.ö. 4/5 omaja kasutab kogu maja, kuid ei ole seniajani pärimisasjadega tegelenud. Isa surmast on möödas üle 1,5 aasta. Kui kaua võib selle päranduseasjaga veel viivitada, et asi kehtivust ei kaotaks? Ja kui juhtub, et 4/5 omaja peaks juhuslikult varem surema, kuidas siis asjad edasi kulgevad? (Küsimus esitatud see-tõttu, et see 4/5 valdaja joob päris kõvasti.)

aga 18.09.2008 09:26 (16 aastat tagasi)

kas üks lastest oli ametlikult vormistatud - kinkeleping või ostu müügi leping? - selle 3/5 maja omanikuks? Kui ei siis kuulub ka see isa päranvara hulka. Kuna üks lastest juba kasutab isa vara siis loetaksegi pärand vastu võetuks, vaja on vaid see notaris kirjalikult vormistada. Selleks vajalik pöörduda isa viimase elukoja järgse notari poole, panna järjekord aja ta juba ise siiis ütleb, mis dokumente vaja kaasa võtta. Konsultatsioon on tasuta.

. 18.09.2008 09:39 (16 aastat tagasi)

Sinu jutt on väga sega - pealkirjaks testamendita pärandus, samas räägid, et isa jättis oma vara nii ja nii. Kui testamenti ei ole, siis ei saa ju ka vara olla kellelegi jäetud. Pärimine saab toimuda vaid seaduse järgi. Mistahes alusel ka pärimine ei toimuks, pärimine on alati rangelt vabatahlik - ükski vägi ei saa sundina inimest pärima, kui ta ise seda ei soovi. Seega on sinu jutt jällegi segane, mis tähendab, isa ei lubanud? Ja mida tähendab, et 3/5 kinnistust on juba ammu ühe lapse käsutuses? Kas isa müüs või kinkis selle osa tollele lapsele? Või see laps lihtsalt elab seal majas. Kui nii siis ei oma see mingit tähtsust. Kui tahad olukorras selgust, siis soovitan sul soojalt minna selle kinnistu asukohajärgse notari juurde konsultatsioonile. St kui kinnistu asub Harjumaal, siis vabalt valitud Tallinna notari jurde. Kui kinnistu asub nt Hiiumaal, siis Kärdla notari juurde. Notaribüroode kontaktid ja lahtioleku ajad leiad www.notar.ee Notar kuulab sind ära, tuvub sind huvitava kinnistu kohta avatud kinnistusraamatu andmetega ja teeb esamalt selgeks, kes üldse on kinnistu omanik/omanikud. Seejärel nõustab ta sind ka vastavalt, mida edasi teha. Kui keegi ei ole isa järgi pärimisasju ajama hakkanud, pead seda järelikult lihtsalt sina tegema, esitades notarile avalduse pärandi vastuvõtmiseks. Selle järgi saab notar asja menetlema hakata - selgitada välja, kas sinu isa jättis endast testament, kui jah, siis mis tingimustel, anda teistele pärima õigustatud isikutele tähtaeg pärandi vastuvõtmiseks, selgitada välja, kas keegi pärijatest on pärandi juba tegudega vastu võtnud. Kui kõik need asjaolud on selgunud, saab notar väljastada pärijatele pärimistunnistused. Pärija(d) saavad kinnistu omanikeks, ning saavad siis juba omavahel klaarida, mida nad edasi teevad. Kas hakkavad kinnistut ühiselt valdama ja kasutama. Või mõni pärija tahab oma osa teisele välja üürida. Või otsustatakse kaasomand lõpetada jne jne jne Kui pärijad on pärimisasjade ajamisest huvitatud ning notari juurde pöörduvad, võtab pärimisasja nn lõplik vormistamine ehk pärimistunnistuste väljastamine aega u 2,5-3 kuud sellest hetkest, mil notari juurde pöörduti.

pärija 18.09.2008 10:17 (16 aastat tagasi)

teemaalgatajale: mina ka elasin isa majas ja tegin selle korda isa suri ja ei teinud testamenti,kuid kui pärimiseks läks pidin ikka samamoodi võrdselt õe ja emaga pärandivastuvõtmise avalduse tegema-midagi ei lugenud et olin sellesse investeerinud kogu oma vara.

treeeeh 18.09.2008 10:19 (16 aastat tagasi)

10 aastat on aega pärandit vastu võtta või sellest loobuda (avaldus teha loobumise kohta)

TK 18.09.2008 20:10 (16 aastat tagasi)

Ja mis siis kümne aasta pärast juhtub? Ainult sse, et ilmuvad uued pärijad välja.

? 18.09.2008 22:14 (16 aastat tagasi)

Mis see testamendita pärandus on? Lähed notari juurde või kohtusse ja ütled, et "Isa ei lubanud" ja nii käibki asi sinu arvates või? Kui pärandist loobuda ei taha, nõudku oma viiendik välja ja rahu majas. Üks laps siis maksab teisele selle viiendiku välja ja kõik rahul. Põhiküsimuseks eelnevalt siiski, mille alusel see 3/5 juba ühe lapse kasutada on, kas ka "Isa käskis" alusel, või on ka mingi dokument ette näidata, et õigus on 4/5 varast? Äkki on õigus hoopis 1/2 varast?

h 19.09.2008 08:51 (16 aastat tagasi)

tuleks kohe notari poole pöörduda, et asjad korda saaks. Huvitav, kas ainult lapsed (2 antud juhul)on pärijad... see tekst on nii segane, siit võib midagi muud välja tulla. Ehk on ka ema järel pärimata?

Agnes 19.09.2008 23:33 (16 aastat tagasi)

Antud maja oli algselt jagatud 2 pere vahel. Alumisel korrusel elas isa ema ehk minu vanaema. Tema pärandas 3/5 vennale. Ema ja isa on ametlikult lahutatud, isa ametlikult rohkem abielus pole olnud. Isa omand oli seega 2/5, mida ta soovis meie vahel võrdselt jagada, kuid testamenti ei teinud.Minu vend jäi sellesse majja elama juba ammu ja elab ka ammu sisuliselt kogu majas, kuna isa elas mujal.

aga 20.09.2008 07:24 (16 aastat tagasi)

mine käi ntari juures ära ja kui sa ise ei soovi seda pärandust siis saad loobuda, et vend võiks pärandi oma nimele vormistada. Või siis maksab vend sulle sinu osa välja.

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.