hoonestusõigus

mai 31.10.2003 23:49 (21 aastat tagasi)

Paluks abi sellises küsimuses: kui soovin maaomanikuna hoonestusõiguslepingut üles ütelda (põhjuseks hoonestajapoolsed lepingurikkumised - ei alusta ehitamist, ei maksa tasu, ei maksa maamaksu jne), siis kas ikka pean maksma hoonestajale hüvitist vähemalt 2/3 hoonestusõiguse hariliku väärtuse ulatuses?

mk 6.11.2003 10:22 (21 aastat tagasi)

Tere! Suhteid hoonestusõiguse omanikuga reguleerib teievaheline leping ja õigusaktid. Kas hoonestajaga lepiti kokku elamu püstitamises või muu ehitise püstitamises? Milline oli lepingus kokkulepitud hüvitise määr. Kui lepingus on elamu, siis tõepoolest ei tohi kokku leppida hüvitises väiksem kui 2/3 hoonestusõiguse harilikust väärtusest. Kui lepingus ei olegi hüvitise kokkulepet, siis tuleb tasuda HÕ-e harilik väärtus täies ulatuses. Harilik väärtus on selle HÕ-e kohalik keskmine müügihind (turuhind). Siinjuures tuleb silmas pidada, et koormatised hoonestusõigusele jäävad püsima ning need võivad seda väärtust muidugi vähendada. Lepingurikkumised võite hoonestajalt sisse nõuda, minu arvates peaks olema võimalik nende ulatuses ka vähendada hüvitist, tasarveldada nõuded. Hagi esitamisel tuleks sellega arvestada.

mai 6.11.2003 12:32 (21 aastat tagasi)

Aitäh vastamast,mk. Uuriks veel: kuna hoonestusõiguse andmine on asjaõigusleping mida reguleerib asjaõigusseadus, siis kas sellele Võlaõigusseadust ei saa enam kohaldada? Et lepingut üles ütelda polegi võimalik kui seda lepingus ei ole? Ainult võlgnevusi nõuda ja kõik?

Mai Isand 20.11.2003 10:40 (21 aastat tagasi)

Palun vastust küsimusele: Kas hoonestusõigust saab seada ka mõttelisele osale kinnistust ja mis tingimustel?

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.