Uhisosa parimine

MrsC 7.12.2008 21:23 (16 aastat tagasi)

Kui uks abikaasadest suri ja neil yhiseid lapsi ei olnud (kull on lapsed elusoleval abikaasal eelmisest abielust) siis kas teise ringi sugulastel on 6igus parida ka yhisomandis olnud varast 50%? (seega 25% kogu varast?)Seega, kas yhisomandis vara paritakse parimisseaduse jargi?

. 7.12.2008 21:35 (16 aastat tagasi)

Jah, loomulikult. See on ju su samamoodi pärandvara nagu pärija ainuomandissegi kuulunud vara. Sinu jutt oli suht segane, seega küsin üle: olid abikaasad A ja B. Ühiseid lapsi neil ei olnud, küll on aga abikaasal A laps(ed) eelnevast elust. B sureb, tema pärandvaraks on talle ühisomandina kuulunud asi. Kui B ei ole testamenti või pärimislepingut jätnud, siis päritakse tema vara seaduse järgi. Pärimisseaduse (§ 14 ja 16) kohaselt pärivad tema vara tema vanemad (kui nemad on surnud, siis pärivad nende alanejad sugulased ehk siis B õed-vennad või nende lapsed) ja tema abikaasa, kusjuures abikaasa pärib poole pärandist. Seega kui abikaasadele kuulus ühisomandina näiteks kinnistu. Siis pärast B surma jaguneb kinnistu tervikuna alljärgnevalt: A kuulub 3/4 kinnistust (1/2, mis talle juba enne kuulus + pool abikaasa pärandist, milleks on 1/2 kinnistust). 1/4 kinnistust hakkab kuuluma B teistele pärijatele ehk siis tema vanematele või nende alanejatele sugulastele. See, et A-l on eelmisest abielust lapsed, ei puutu mingilgi moel B pärimisasja.

MrsC 7.12.2008 21:47 (16 aastat tagasi)

Jah, asjast on 6igesti aru saadud. LIhtsalt kummaline tundub, et B vend saab 25% varast, mille soetamise, ylalpidamise jms tal mingit pistmist polnud. Lihtsalt v6ib hakata A-lt siis nagu raha n6udma?

. 7.12.2008 21:59 (16 aastat tagasi)

Seda ju pärimine tähendabki, et pärast inimese surma ei jää tema vara peremehetuks, vaid see läheb pärijate omandisse. Pärimine ongi asja tasuta saamine - keegi teine on asja ostnud, ehitanud, omakorda kinke või pärimisena saanud ning pärast tema surma saab keegi selle vara lihtsalt omale. Selline põhimõte on ju kestnud juba aastatuhandeid. Kurb kui see kellelegi üllatusena tuleb. Kui B II jrk pärijad (antud juhul siis tema vend B) otsustab pärandi vastu võtta, siis pärast on tal loomulikult õigus kaaspärijale/kaasomanikule teha ettepanek kaasomand lõpetada ning oma osa eest rahalist kompensatsiooni küsida.

xxx 8.12.2008 10:50 (16 aastat tagasi)

kiitus .-le, kes tegi asja tõesti puust ja punaseks ette, nii et teistel pole enam midagi siin kommenteerida!

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.