masu

massa 26.11.2009 15:37 (15 aastat tagasi)

Kui omavalitsus plaanib niigi väiksest palgast võtta uuest aastast maha 12%, kas on mingeid võimalusi protestimiseks või nii on ja jääbki.Töö jääb muidugi samaks. Kas meil kui töötajatel on ka mingeid õigusi, see on tegelikult ju võrdne koha vähendamise ehk koondamisega. Kui ma sellega nõus ei ole, on mul siis õigus koondamisrahadele?On ju nii, et kui inimese koormust vähendatakse täiskohalt väiksemale, on tal õigus võtta koondamine ja ära minna,praegu võrduks ju see plaan samaga, ainult serveeritakse ette teisiti.Poetakse eelarve taha, et on rasked ajad, kellel poleks, samas maksude ja muude teenuste hinnad tõusevad, kuidas seda siis mõista, et peab tegema lihtsalt osa tööd tasuta või. Mulle pole keegi veel poest ega mujalt tasuta teenust osutanud. Kui ma ütlen, et mul pole raha, et masu ...

. 26.11.2009 16:01 (15 aastat tagasi)

Kui sulle töökoht ja töö alles jääb, siis kust otsast see koondamine on? Kui palga vähenemine ei meeldi, on sul vaba voli minna tööle sinna, kus on paremad tingimused. Olen enam kui kindel, et sellel kovil pole raske sulle asendaja leida. Kui töötad kovis, siis ilmselt reguleerib sinu töösuhet avaliku teenistuse seadus. Ametnikul pole teadupärast õigust streikida. Palkagi määrab sulle asutuse juhti käskkirja alusel, seega pole ka midagi vaielda. Tuleb lihtsalt uus käskkiri, kus väiksem palganumber. Kui ei meeldi, hakka astuma. Nii on see avalikus teenistuses alati olnud.

eelmisele algatajalt 26.11.2009 16:23 (15 aastat tagasi)

Mis avalik teenistus, ma olen pedagoog, astuma võid ise hakata, pealegi pole plaanis mul astuma hakkamine vaid teavet saada, kuidas on seadus, kui sina arvad, et peab kõigega nõus olema, siis ok, ehk on siin veel teisi, kel teistsugune nägemus asjast, seadust on tegelikult vaja, mitte kellegi isiklikke arvamusi ja vihjeid,et asendaja oleks mulle juba leitud, ei leita siin kedagi, seda on ennemgi nähud, maha võetakse kõigil töötajatel, mitte kellelgi ainuisikuliselt. Me pole mingid ametnikud vaid tippspetsialistid

irw 26.11.2009 16:34 (15 aastat tagasi)

No vot siis räägigi asjast. Kui oled kindel, et sa pole ametnik, vaid töötad töölepingu seaduse järgi, siis eks pöördu konsultatsiooni tööinspektsiooni poole. Nende kodulehet on www.ti.ee Pädevamaid inimesi töölepingu seaduse vallas pole sul kusagilt leida. Sinu esialgse napi jutu põhjal (saad kovilt palka), pole kuidagi võimalik aru saada, et sa ametnik pole. Ametnikud on aga kogu aeg olnud palga suuruse osas oma asutuse juhi meelevallas. Ja mis sa arvad, et ametnikud ei ole tippspetsialistid või? naer siinkohal On aga mõni endast heal arvamusel ja teistest kehval.

algataja 26.11.2009 17:04 (15 aastat tagasi)

Teie abi ja seaduse tundmine on võrratud! Olen nüüd targem küll tõepoolest!Vähemalt niipalju, et sain teada, et siin on juristid koos.Ja mina julgesin veel siia nina pista oma emotsionaalsuse ja seadust mittetundva inimesena. vabandan!

. 26.11.2009 17:28 (15 aastat tagasi)

sellisel ennasttäis peadgoogil oleks pidanud ammu juba palka vähendama ja malka suurendama...

algataja 26.11.2009 17:42 (15 aastat tagasi)

No ma ju ütlesin, et siin on "Juristid "koos. Vähemalt suutsite mu tuju parandada, kui muud teist tolku ei olnud, ilma rahata must huumor maksab ka midagi.

q 26.11.2009 17:54 (15 aastat tagasi)

Hoidku taevas, et laps kunagi sellise suhtumisega ja kõneviisiga pedagoogi käe alla peaks sattuma. Siiras kaastunne selle linna/valla lapsevanematele.

ka õpetaja 26.11.2009 23:12 (15 aastat tagasi)

Inimesed, seiske oma õiguste eest, päris nii see siiski ei ole, et võtame 12% ja töö jääb samaks.Miks üldse niipalju võetakse, tavalised kärped on ju 4-5%.Olen kuulnud küll tööaja lühendamisest ja muudest järelandmistest seoses palga kärbetega.Muidugi ega see pole lahendus aga kui raha saab 12% vähem ja töö sama ja paraku õpetajate puhul tuleb seda tööd lisaks veel juurde, siis on ebaõiglane see tõesti.

midagi kasulikku 26.11.2009 23:47 (15 aastat tagasi)

Kui palju võib tööandja töötaja palka vähendada ja kui pikaks ajaks? Üldine reegel on, et töötaja töötasu ühepoolselt vähendada ei tohi. Sellist võimalust ei anna ka uus TLS. Töötasu vähendamine toimub ikka poolte kokkuleppel. Samas on tööandjal TLS § 37 kohaselt lubatud töötasu ühepoolselt vähendada ajutiselt, kui ta ei saa ettenägematutest, temast mitteolenevatest majanduslikest asjaoludest tulenevalt anda töötajale kokkulepitud ulatuses tööd. Sel põhjusel võib ta töötasu vähendada kuni kolmeks kuuks 12-kuulise ajavahemiku jooksul mõistliku ulatuseni, kuid mitte alla vabariigi valitsuse kehtestatud töötasu alammäära. Töötajal on õigus keelduda töö tegemisest vähendatud töötasu võrra. Näiteks kui töötasu vähendati 25%, siis on tal õigus selle võrra vähem tööd teha. • Enne töötasu vähendamist peab tööandja pakkuma töötajale võimaluse korral teist tööd • Tööandja informeerib enne töötasu vähendamist usaldusisikut või tema puudumisel töötajaid ning konsulteerib nendega • Tööandja peab teatama töötasu vähendamisest ette vähemalt 14 kalendripäeva • Usaldusisik või töötaja peab andma oma arvamuse seitsme kalendripäeva jooksul • Kui töötaja pole nõus töötasu vähendamisega, on tal õigus tööleping üles öelda, teatades sellest viis tööpäeva ette. Tööandja maksab hüvitisena ühe kuu keskmise töötasu ning kui töösuhe selle tööandja juures on kestnud üle viie aasta, on töötajal lisaks õigus saada töötuskindlustuse seaduses ettenähtud tingimustel kindlustushüvitist koondamise korral.

kakk 27.11.2009 00:10 (15 aastat tagasi)

Seadus ütleb, et kui töötaja palka vähendatakse, on tal õigus ka vähem töötada. Olevat välja töötatud ka mingi kriisiaja seadus, et tööandjal, ka riigiasutusel oleks võimalik ühepoolselt palku vähendada, kuid kas see on vastu võetud, ei tea, kui see peaks vastu võetama, siis on õigus ka riigiasutustes palka ühepoolselt vähendada,Praegu toimub see ainult kokkuleppel, tegelikult ma ei tea täpselt, kas see seadus on vastu võetud, seda tuleb nüüd uurida.Käesoleva aasta aprillis ei olnud veel, kuid, kes teab, seda küsige tööinspektsioonist, sealt saab kindla vastuse.

q 27.11.2009 08:45 (15 aastat tagasi)

ei, sellist seadust ei ole vastu võetud. See oli Langi helesinine unistus. Kõik, mis puudutab palkade vähendamist erasektoris, on töölepinguseaduses kirjas.

Riukalik Jurist 28.11.2009 18:56 (15 aastat tagasi)

Inimesed on liiga lambad. Loomulikult ei saa ühepoolselt palka vähendada mingil nõmedal põhjusel a la "maksud ei laeku". Veel üks näpunäide - kui palga alandamise puhul hakatakse teiega rääkima emotsionaalsetel teemadel, siis tõuske püsti ja minge ruumist välja. Ei ole õpetaja asi, kas maksud leaekuvad või ei laeku.

pabistaja 29.11.2009 20:44 (15 aastat tagasi)

Hakkasin ka peale selle jutu lugemist pabistama. Olen tavaline koristaja ja saan miiniumpalka. Juhul ,kui kärpimiseks läheb, kas siis miiniumpalgast võetakse ka see 12% maha ?

Prok 29.11.2009 21:17 (15 aastat tagasi)

Miinimumist ei tohiks ju võtta.Aga kui töökoormust vähendatakse näiteks poole koha peale, siis saab vist võtta küll, lihtsalt väiksem koormus. see oleks juba lausa patt inimesi koorida. Lootke ikka kõige paremat, ehk ei juhtu teie palga ja kohaga midagi, meie koristajal võetakse 10 % aga tal on veidi üle miinimumi palk, siis jääbki talle miinimum ja jälle tore. Küll on ajad ja küll on lood, ei tea, kas varsti hakkab terve riik miinimumiga ja töötutega elama.Väga nigel värk.

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.