abieluvaraleping

mari 25.09.2010 13:35 (14 aastat tagasi)

Selline mure: Sain aastaid tagasi ja enne abiellumist pärandusena vanaema talumaad ja maja. Maad kinnistati lõpuks selleks momendiks ,kui olin juba abielus. Hetkel tegelen maade müügiga, et osta korter. Olen abielus ja on 2 last. Elame mehe nimele kuuluvas majas, mis on soetatud enne abiellumist mehe nimele ja pangalaenuga, mida on maksnud mees. Mehe nimel olev pangalaen on tagatud aga minule kuuluva majaga, mille olen saanud siis pärimise teel. Samas, nagu öeldud, soovin maha müüa tagastatud talumaad, et nende eest osta endale ja lastele korter niiöelda pelgupaigaks ja tagavaraks. Minu soov on, et see ostetav korter oleks puutumatu juhul, kui ei jaksa enam tasuda praeguseid pangamakseid. Kardan ka mu enda maamaja pärast, kuna see on mehe pangalaenu tagatis. Nagu ma aru saan, ei päästaks mind keegi vanaema maja sundmüügist, kui abikaasa peaks praeguse elukoha maksmisel hätta jääma. Aga mis lugu oleks korteriga, mille ma tahan osta mu enda maade müümisel saadud raha eest ? Kas on vaja teha mingi leping või on see iseenesest mõistetav, et enne abielu saadud pärandvara on abielu kestel minu lahusvara, ja kui ma need maha müün, et osta perele teine kinnisvara mu enda nimele, et see on siis endiselt nagu lahusvara ja vaba mehe koormistest/võlanõudjatest?

nii 25.09.2010 14:12 (14 aastat tagasi)

ostetava korteri suhtes pead tegema mehega lepingu, et see korter on sinu lahusvara.

B 26.09.2010 15:06 (14 aastat tagasi)

Esiteks, kas mitte pärimise teel saadud maja erastamise käigus ei muutunud mitte ühisvaraks. Maad sai erastada ehitiste juurde. Kui pärisid ehitised siis maa erastamine muutis kogu kupatuse ühisvaraks abikaasaga. Vaieldav võib olla see, millises osas asi on ühisvara kas 50-50 või nt 75% lahsvara aga 25% ühisvara. Ehk kui hakkad müüma uurib notar kindasti kuidas asi saadud ka kas abikaasa peab tehingus osalema. Teiseks abielu kestel võetud laenud on abikaasa ühised. Kui laene maksta ei suuda läheb eelkõige sundtäitmisele see vara, millega laen tagatud on. Kui sellest ei jagu minnakse ka muu vara kallale. Lahusvarana omandatud vara kallale ei tohiks minna. Kolmandaks uue vara soetamisel ei saa teha uue perekonnaseaduse kohaselt lepingut nii et mõni üksik ese hakkab kuuluma kelelgi lahusvaraks. Abieluvaralepinguga muudetakse üldist vara režiimi. Vara režiim võib olla ühisvara, lahusvara ja tasaarvelduse ja juurdekasvu režiim (täpne nimetus ei meenu hetkel). Samas kui juba käesoleval hetkel on tekkinud mingid probleemid laenude maksmisel ei aita praegu tehtavad tehingud. Tagasipööramisele kuuluvad kuni 3 aasta jooksul tehtud tehingud (so tehingud, millega ürtitatakse varast lahti saada jne). Kõige paremini oskaks konsultatsiooni konkreetse situatsiooni kohta anda notar, kes selgitab millised tagajärjed mingitel tehingutel on ning millised oleksid reaalsed võimalused.

mari 26.09.2010 16:54 (14 aastat tagasi)

Aitäh B, sain osaliselt Teilt vastused kätte.. maja kuulus ametlikult mulle juba enne abellumist. ka majaaluse maa erastasin enne abiellumist ära. sellega muret ei ole. küsimus on hoopis õigusvastaselt võõrandatud talumaade tagastamises. kuid kinnistamine toimus abielu ajal. keegi väitis, et tagastatud maad on pisut teine teema ja on lahusvara hoolimata kinnistamisest abielu ajal. mis aga saab siis, kui ma müün maha oma maad (lahusvara) et osta korter abielu ajal? hetkel mein pangamaksetega probleeme ei ole, kuid ettevaatlik tasub tuleviku suhtes olla.. 1. kas korter muutub siis ühisvaraks,kui see on ostetud lahusvara eest? 2. kas pangal on võimalik ajada küüned taha minu varade müügi eest soetatud korterile, kui abikaasa jääb hätta temale kuuluva maja laenumaksetega? 3. kui korter on ühisvara, siis kuulub pool mulle ja pool mehele - kas pank saaks müüa siis ainult mehe osa? 4.mida teha, et pank ei saaks puutuda korterit? lahutada? 5.kuna maade müügi ja korteri ostu vormistamine toimub maakleri kaudu ühe sama notari juures, on tõestatav, et korter on ostetud minu vahenditega ja minu nimele, aga kas samas saab ka teha märke, et tegemist on lahusvaraga ja kui saab, kas see kaitseb teise poole võlausaldajate eest? 5. kas "lahusvarastamiseks" on vaja abikaasa nõusolekut/juuresolekut või saan ma selle märke ise juurde panna lasta?

B 26.09.2010 19:34 (14 aastat tagasi)

Ühis- ja lahusvara kohta soovitan lugeda perekonnaseadust(alates § 25). Seal kirjas mis on ühisvara ning mis lahusvara. See, et vara seotatakse sinu lahusvara eest saadud rahaga ei muuda omandatavat vara sinu lahusvaraks. Kui lähed notarisse nt korteri ostmiseks müügilepingut vormistama, siis tasumise kohas tavaliselt vist ei kirjutata, et raha on saadud lahusvara müügi eest. Oluline on üksnes see kust raha tuleb kuhu läheb. Isegi kui tehingus osaled üksi st abikaasata ja nt kasutad notari deposiiti, siis lepingus notar tuvastab perekonnaseisu ja milline on varale kohalduv režiim (ühis-lahus jne). Kuna hetkel on teil ühisvara režiim siis ostetav korter on ühisvaras ja korteri omanikeks kantakse sisse mõelamd abikaasad ühisomanikena. Seda, et korter omandati sinu lahusvara arvelt saadud rahade eest on võimalik nt-ks kohtu kaudu tõendama hakata. Lahutada pole seepärast mõtet et soovitakse vara lahusvarana omandada. Siis võiks notari poole pöörduda ja lasta abieluvaraleping sõlmida, kus muudetaksegi teie varale kohalduv vararežiim nt lahusvara režiimile. Lepingus peaks olema võimalik jagada olemasolev vara ka ära ja siis see vara, mis tulevikus omandatakse hakkab kuuluma selle lahusvara hulka, kes selle omandab. Alles pärast abieluvaralepingut võiks minna maad müüma ja korterit ostma. Siis võimalik, et laenude tõttu ei pea oma varaga vastutama. Täpselt ei ole aru saanud, kas laenud on enne abielusõlmimist võetud või laenulepingutes ollakse kahekesi sees (laenusaaja ja kaastaotleja jms). Pangasiseseid nõudmisi ei oska kommenteerida. Abelivaralepingu sõlmimiseks on mõlema abikaasa kohalolek vajalik või notariaalne volikiri esindamaks abikaasat. Korteriomandi omandamise lepingusse kehtiva seaduse kohaslet ei saa nö osalist varajagamist sisse pookida kahjuks. Varem oli see võimalik küll. Aga ikkagi kõige täpsemalt oskab kõigile küsimustele ja võimlaustele vastata notar. Konsultatsioon tasuta ja saab konkreetsemad vastused kui rääkida, mis täpselt mureks.

mari 26.09.2010 22:26 (14 aastat tagasi)

jah, abikaasa majalaen on võetud enne abielu sõlmimist ja laenu tasub ka tema. omateada ma laenu kaastaotleja ei ole, kuid laen on tagatud muude tagatiste hulgas ka mu enda maakoduga. kas abikaasa eluasemelaen, mis on võetud enne abielu, on siis mu jaoks pisut teise tähtsusega kui abielu ajal võetud laen? seega nagu panga nõudmised saavad puudutada halvema stsenaariumi korral vaid vara, mis on laenulepingu tagatiseks? .. Abieluvaralepingu sõlmimine on hea mõte! Enne kui läheb tehinguteks ja varajagamisteks, on see ilmselt ka soodsam?

B 28.09.2010 20:44 (14 aastat tagasi)

Kui laen enne abielusõlmimist võetud siis vast ikka lahusvaraks loetakse, aga erandeid ka sellel puhul, ehk kui laenust tulenevaid hüvesid on ühiselt kasutatud siis võiks olla ka teatud määral ühisvara, aga kui varajagamise lepingut teha saab ju laenulepingust tulenevad õigused ja kohustused ka ära jagada, nii et tulevikus on need mehe lahusvaraks. Abieluvaralepingu sõlmimisel on notari tasu vara väärtuse pealt. Kui vara pole mida jagatakse ja lepitakse kokku see, et tulevikus omandatava vara suhtes hakkab kehtima lahusvararežiim siis minimaalne tehinguväärtus on 100 000 krooni ja sellelt siis notari tasu. Ei kaasne kinnistamisavaldusi jms..

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.