Kui kõva heli on korterisse lubatud?-

Kiku 21.12.2014 18:17 (10 aastat tagasi)

Soovin teada, mis tugevusega ja mis kellaaegadel on õigus mul korteris muusikat kuulata? Kas naabril on õigus elektri korke välja lülitada (korteris ei ole vali muusika)? Mis soovitused on naabri rahustamiseks, et igapäevane tegevus korteris ei ole liiga tugeva heliga (tundub, et seinte läbikostvus on liiga tugev)? Kui naaber ähvardab asjaga kohtusse minna, mismoodi see olukord siis laheneda võiks? Samuti väidab naaber, et tal on juba tervisekahjustused sellest mürast. Samuti, et arst võib kirjutada, et tal on sellest tervisekahjustus. Kas see kõik võib olla reaalne? Olen olukorras, kus ma ei tea, mida teha? Et mis on õige, mis mitte. Samas mulle tundub, et naabriga pole kõik korras, et ei lase mul igapäevast rahulikku elu elada.

Miku 21.12.2014 20:06 (10 aastat tagasi)

Sellist piirmäära, mis ütleks - kui kõva heli ja mis kellaajal - pole olemas. Seadus ütleb seda, et ei tohi häirida teisi omanikke. Reeglina tähendab see seda, et kui on mingi lärm, siis kutsutakse kohale politsei ja siis politseinik kohapeal otsustab - kas heli on häiriv või mitte. Kui on häiriv, siis esimesel korral tehakse hoiatus ja palutakse heli vaiksemaks panna või heliallikas sulgeda. Teisel korral saab trahvi. Edasi või asi minna kuni selleni, et korter pannakse sundmüüki. Selleks peab aga KÜ enamus selle poolt hääletama. Seega, see häirimise määr on subjektiivne, kuid fakt on see et sinu heli ei tohi tegelikult teise inimese korterisse minna - sõltumata kella- ja aastaajast.

Siku 22.12.2014 13:32 (10 aastat tagasi)

Alustada tuleb sellest. et sul on kohustus oma naabreid mitte häirida - st naabritel on õigus nö "kodurahule". Vale oleks eeldada, et sinu "õigus muusikat kuulata" on kaalukam kui naabri õigus rahule. Samas on vale ka naabri käitumine, millega korgid välja lülitatakse. Kui sa ei tea mida teha, siis võib proovida heanaabrilikku käitumist ning muusikat kuulata nt kõrvaklappidega.

A 22.12.2014 15:09 (10 aastat tagasi)

Maksimaalne lubatud müratase eluruumis on täiesti reguleeritud. http://static.inimene.ee/index.php?sisu=teemakeskus&central_id=45&article_id=436 Seda, kas heli on häiriv või mitte, ei saa otsustada politsei subjektiivselt, vaid selleks on vaja teostada mürataseme mõõtmine. Seega kui naaber tellib Tervisekaitseinspektsiooni kaudu mõõtmise ning müratase on tõepoolest üle normi, siis on naabri nõue täiesti reaalne. Korkide väljalülitamist see muidugi ei õigusta.

Koll 24.12.2014 10:45 (10 aastat tagasi)

60 dB on norm helitugevus. Tervisekaitse eksperdi mõõtmise peab tellija ise kinni maksma ( vist miski 60 -80 €). Nn. öörahu aeg sõltub KOV seadustest.

27.12.2014 10:10 (10 aastat tagasi)

Ühel tuttaval kolis ta peakohale elama üks noorsand, kelle vali muusika oli häiriv. Tuttav keeras korgid välja. Kutt oli loomulikult tige. Siis see tuttav ütles kutile, et pane oma musa mängima nagu tavaliselt ja tule minu korterisse. Kutt tuli, istus diivanile ja sai ise kah aru, et mis liig see liig. Pärast seda polnud ülalt enam mingit talumatut heli kuulda. Tahad valjut muusikat kuulata, kuula kõrvaklappidega, aga ära aja kaaskondlasi hulluks. Muusikamaitsed on erinevad ja pidev tümps tapab.

Kiku 27.12.2014 10:59 (10 aastat tagasi)

Kõige kurvem on asja juures see, et ma ei kuula üldse kõvasti muusikat. Koridorist on suht vähe muusikat kuulda.

B. 30.12.2014 14:37 (10 aastat tagasi)

Muusika ei pruugigi olla kõvasti, aga paneelmajas häirib enamasti läbi seinte "põruv" bass. See võib naabrile kindlasti närvidele käia. Soovitan sama, mis üks eelmine vastaja - lepi naabriga kokku, et sina paned enda meelest normaalse tasemega muusika mängima ja lähed tema juurde kuulama, kuidas läbi kostub. Siis võid ise ka taibata, et juhtmevabad kõrvaklapid on hea lahendus korteris muusika nautimiseks ja teiste naabritega sõbralikult koos elamiseks. Teise korteri elektrikilbis pealülitit näppida on küll keelatud - kui naaber sul mõne elektrilise seadme sellega tuksi keerab, on sinu kord politseisse avaldust teha.

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.