Pärandvara jagamine - kaasomand

Vilja 28.02.2008 09:48 (17 aastat tagasi)

Isa suri 2 aastat tagsi, suvel kanti mind vennaga talu kaasomandisse, tema naine sai 4/6 ja meie vennaga kumbki 1/6. Tegin pärandi jagamiseks ettepaneku mõõta kinnistu lahku 6,5 hektarit talu koos hoonetega, tahtsime vennaga kumbki 2 ha maad, isa lesk aga oli nõus loobuma kummagi kasuks 1 ha ja maksma hoonete eest rahalist kompensatsiooni 1/6. Raha tal endal kinnistu lahkumõõtmiseks ei ole selle peaksime meie vennaga leidma, aga vend on I grupi invaliid ja temast pole ei asjaajajat ega ka finatseerijat. Andke nõu mida teha, sest tegelikult huvitaks meid muidugi pärandiosa rahas aga raha mutil pole. Ja veel ta saab kinnistu väljarentimisest tulu üürib lauta, mis mu isa ehitas välja hobuste pidamiseks, kas meil on ka sellele osale õigus?

. 28.02.2008 10:15 (17 aastat tagasi)

Loomulikult on teil õigus üüritulule, kuid ärge oma õigusi taga nõudes unustage, et samamoodi on teil kohustus kanda pärandvara hooldamise ja alleshoiu kulusid (nt maamaksud, sellesama lauda alleshoiu kulud jne jne). Pärandvara jagamise osas peata aga lihtsalt kokkuleppele jõudma - oma soovidest peaksid sa foorumi külastajate asemel oma isa abikaasale (keda sa siin nii "viisakalt ja lugupidavalt" mutiks nimetad) teada andma. Ainult nii on ju võimalik, et mingile kokkuleppele võite jõuda. Kui te omavahel kokkuleppele ei jõua, peab asjast (kaasomandi lõpetamisest) poolt pöörduma kohtusse.

Vilja 28.02.2008 10:21 (17 aastat tagasi)

Ma ei nimetaks teda mutiks kui ta niipalju pole kokku valetanud ja vassinud. Ma kavatsesin esialgu üldse loobuda pärandist aga ta jättis mu venna pärijate nimekirjast üldse välja ja rääkis et kogu talu on tema oma, notari käest sain teada et maad siiski erastati nende abielau ajal ja isa müüs oma Tallinna korteri just selleks (mille oli lubanud mu lastele kinkida ülikoolis käimiseks) et sinna uus laut ehitada, mis nüüd üüritulu teenib ja maamaks tuleb läbi maksuameti otse minu nõuetesse seda tean ma isegi. Jah aga lootsin, et on seoses kasvõi venna invaliidsusega muid variante ka peale kohtussemineku, sest tema vajab seda raha oma ravimiteks ja eluaseme remondiks rohkem kui mina. Aga aitähh vastuse eest

Vilja 28.02.2008 10:29 (17 aastat tagasi)

Aga kas kohtu kaudu oleks äkki mõttekas kaasomand muuta reaalosadeks? Siis saaksime reaalosa vennaga väljagi üürida, et vend igakuist lisaraha saaks?

. 28.02.2008 10:46 (17 aastat tagasi)

Ütle veelkorra - mõelge esmalt välja, mida te ise tahate. Kas tahate oma osadest loobuda ning selle eest raha saada? Kas te tahate, et kaasomand jagataks reaalosadeks? Kui jah, siis mõelge välja, kuidas see jagamine võiks välja näha, vastavalt sellele rääkige asjad vallas läbi - kas selline jagamine on üldse seadustest tulenevalt võimalik - nimelt on kinnistutele kehtestatud miinimumsuurused, neile peab olema juurdepääs avalikule teele. Kas te tahate jääda jätkuvalt kaasomanikeks ning enda osad hoopiski mingi tasu eest ühele kaasomanikule (ilmselt siis sellele vihatud isa naisele) kasutada ja vallata jätta? Kas te tahate jääda jätkuvalt kaasomanikeks ning lihtsalt leppida kokku kasutuskorras - ehk siis ilma kinnistu jagamisesta leppida kokku, millist kinnistuosa üks või teine kaasomanik aiuisikuliselt toimetab, kas ja millised osad jäävad ühiskasutusse jne jne? Kas... Ning siis saage omavahel kokku ja öelge ka teistele kaasomanikele oma soovid, kuulake ära, millised on nende soovid ja ettepanekud. Pidage nõu targematega (vallaga selles osas, kas ja mis tingimustel oleks võimalik kinnistut jagada, notariga nt kaasomandis kasutuskorra kokkuleppe või kaasomandi lõpetamise kokkuleppe osas, advokaadiga selles osas kui tahate korrektset üürilepingut sõlmida või kui te kokkuleppele ei jõua ning vajate abi kohtusse pöördumise osas).

Vilja 28.02.2008 12:50 (17 aastat tagasi)

Jah vallaga olen rääkinud, tee jääks servituti ja vald mingeid takistusi ei näe. Probleem on aga selles et Lesk tahab kaasonadist vabaneda aga pole eriti nagu kummagagi nõus ei rahaliselt meie kaasomandit välja ostma ega ka maad lahku mõõtma, mõlemast nigu kahju, ehkki ta ise on pensionil ja ei tee selle maaga isiklikult midagi. Ja raha tal ka pole - nii ta vähemalt väitis. Ma näen lihtsalt seda et 1ha maatükki on meil vennaga raske müüa 20 km Tallinnast 2 ha maatükile ehk leiaks ostja tulevikus sest see kes maale elamise rajab see tahab et tal oleks ka maad ja 1ha on vähe.

q 28.02.2008 13:18 (17 aastat tagasi)

Kui te olete omapoolsed ettepanekud teinud, ja lesk ühegi variandiga nõus ei ole, siis ei jäägi teil midagi muud üle, kui kohtusse pöörduda. Aga jah, enne oleks otstarbekas juristiga nõu pidada.

Vilja 28.02.2008 13:28 (17 aastat tagasi)

Jash ma jõudsin ka sellele järeldusele oskab keegi soovitada just pärimisasjadega (ka invaliidi puhul, seal vist erijuhud) hästi kursis olevat juristi? Tartus?

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.