maa sihtotstarbe muutmine

masi 16.06.2008 14:01 (15 aastat tagasi)

Olemas maatulundusmaa, soov sellele ehitada üksikelamu- kas maa sihtotstarbe muutmine on kohustuslik (maatulundusmaast elamumaaks) või on oma maale õigus ehitada vaatamata maa sihtotstarbele? Alal detailplaneeringut ei ole. Tänan juba ette!

. 16.06.2008 14:09 (15 aastat tagasi)

Võta ühendust kohaliku omavalitsusega - ehitusega tegeleva ametnikuga. Tema selgitab sulle olukorda. KOV'ist ei saa nii või teisiti mööda minna, kui ehitada tahad.

masi 17.06.2008 12:30 (15 aastat tagasi)

Aitäh vastajale! Naabermaale, samuti maatulundusmaale, on antud ehitamseks luba- täpselt samad tingimused. Meilt nõutakse kõlvikute korrektuuri tegemist ja maa sihtotstarbe muutmist- mille alusel, ei tea- tundub ametniku suva olevat, sest miskit mõistlikku dokumenti ega seaduseviidet tal anda ei ole. Paar nädalat varem rääkis sama ametnik, et seaduses on auk, et nad ei saa sihtotstarbe muutmiseks kohustada (ehkki tahaksid, kuna see toob KOV-le elamumaa-maksu näol täiendavat sissetulekut), nüüd aga ei anta ehitusluba, kuna vaja ära teha eelnevalt sihtotstarbe muutmine. Varasemast on meelde jäänud, et oma maale võib ehitada ilma maa sihtotstarbe muutmiseta. Olen ka kuulnud, et naabervald sai selle eest trahvi, et inimesi sundis maa sihtotstarvet muutma. Kust võiks infot saada ja abi leida?

. 17.06.2008 13:07 (15 aastat tagasi)

Ei ole kindlasti ehitusõiguse spetsialist, kuid seda tean ka mina, et elamut nt maatulunudsmaale või tootmismaale seaduslikult püstitada ei saa. Eelnevalt tuleb muuta maa sihtotstarvet (vastavalt sellele muutub ka maa maksustamise alus). Samuti tean seda, et ehitus ei ole nn omalooming, vaid selles tuleb järgida kehtivaid seadusi - teatud juhtudel on vaja detailplaneering, peavad olema projektid, teatud juhtudel on vaja ehitusluba, teatud juhtudel piisab omavalitsuse nõusolekust. Kõike seda reguleerivad seadused - ennekõike maakatstriseadus (vaata § 18 lg 7 ja 8), ehitusseadus ja planeerimisseadus, samuti kohaliku omavalitsuse kehtestatud aktid - ennekõike linna või valla ehitusmäärus (peaksid leidma linna või valla kodulehelt). Kasulik on lugeda ka nt Enno Oidermaa kirjutatud raamatut Ehitusõigus (viimane täiendatud trükk müügil raamatupoodides). Ehituse ja planeeringutega seonduv on kohalike omavalitsuste pädevuses, seepärast soovitasingi sul KOV-iga ühendust võta. Tõepoolest on KOV-ide tase erinev (ainuüksi nende vastavate ametnike teadmiste ja kogemuste pagas on erinev). On KOV, kus asjad väga selged ja üheselt paigas, ametnikud pädevad ja abivalmid, on ka KOV, kus asjad nii ei ole. Kui tunned, et ei saa ise hakkama, võid ju endale ka alati abi palgata. Projekteerijad tunnevad kindlasti asja. Ka näiteks ülalpool viidatud Enno Oidermaal on minu teada oma õigusbüroo.

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.