seadusjärgse pärimise käik

leheke 23.09.2010 11:36 (14 aastat tagasi)

Tere. Sooviks teada, kuidas jaotub vara ühe abikaasa surma puhul, kui neil on ka lapsed. Juhul, kui testamenti kellegi kasuks tehtud pole, kas siis jaguneb kogu abikaasade ühisvara võrdselt kõigi vahel (e. abikaasa ja laste vahel)? Või saab abikaasa kõigepealt kõigest poole ja ülejäänu läheb tema ja laste vahel jagamisse? Kuidas pärimise puhul siis on - kas abikaasa ja/või lapsed ei saaks enne nt. ühisvaras olnud korterit maha müüa, kui teised osapooled nõus pole? Loodan, et ei tulnud väga segane seletus. Tänan juba ette vastuste eest.

oksake 23.09.2010 12:29 (14 aastat tagasi)

Päritakse ikka selle inimese vara, kes suri. Elus oleva abikaasa vara kallale surnud abikaasa pärijad ei pääse. Kui abikaasadele kuulus midagi ühisvarana, siis ühe abikaasa surma korral on tema pärandvaraks järelikult 1/2 sellest mingist varast, kuna teine pool kuulub ju abikaasale. Ja pärivad pärandvara tõesti surnu lapsed ja abikaasa, juhul kui ei ole testamendi või pärimislepinguga määratud teisiti. Mida sa pead silmas oma viimase küsimuse alla? - pärimise tulemusena hakkakski korter kuuluma kaasomandina üleelanud abikaasale ja surnu lastele. iga kaasaomanik võib oma osaga teha, mida iganes ta tahab ilma, et peaks teistelt luba küsima. Seega võib ta otse loomulikult oma kaasomandiosa ilma teistele teatamata (nõusolekust rääkimata) maha müüa või nt panga kasuks pantida. Müügi korral on teistel kaasomanikel lihtsalt pärast müügist teadasaamist õigus kahe kuu jooksul kasutada ostueesõigust (ehk asuda piltlikult öeldes ostulepingus ise ostja asemele). Muidugi on väga raske leida ostjat x korteri kaasomandiosale või leida panka, kes sellisest tagatisest huvitatud oleks. Mõtle nüüd ise, kas sina tahaksid osta nt 1/16 mõttelist osa kahetoalisest korterist? Mis sa sellise ostuga peale hakkaksid?

leheke 23.09.2010 13:01 (14 aastat tagasi)

Aitäh vastuse eest. Ja ma pidasingi silmas surnud osapoolele kuuluvat vara, mitte elusoleva. Seega - kas ma saan õigesti aru, et sellisel juhul läheb kogu ühe osapoole vara abikaasa ja laste vahel jagamisse (e. kogu varast pool kõigi jagamisele). Loomulikult elusoleva abikaasa pool jääb edasi temale. See korteri näide tuleneb aga lihtsalt n.-ö. laestvõetuna - oleks vaja teada, kas elusolev abikaasa (talle ju kuulub pool + veel osa korterist) saab teha siis tehinguid pärijatele jagatud varaga nende teadmata(nt. müüa maha terve korter, mitte oma osa)? Loogiliselt arvaks, et mitte, kui see kuulub ju mitte ainult temale. Aga mine neid seadusi tea.

oksake 23.09.2010 13:20 (14 aastat tagasi)

Ükski võõras inimene ei saa teise inimese varaga tehinguid teha! Kui tal selleks just volitust pole antud. Tehinguid saab teha ikka ja ainult oma varaga.

raoke 23.09.2010 14:09 (14 aastat tagasi)

eks siis lesk müüski ära oma osa ja pärandiks saadud osa, teistel pärijatel onnüüd 2 kuu jooksul õigus see endale osta sama hinnaga mis ostja on tasunud. antud hetkel on siis pärijatel, st lastel lese asemel lihtsalt uus kaasomanik. muud ei midagi

kkk 24.09.2010 09:41 (14 aastat tagasi)

Parandus: minnakse ka elusoleva abikaasa vara kallale. Kui abikaasade vahel kehtis varaühisuse suhe ja varaühisuse kestel on abikaasad ostnud vara, siis ei ole vahet, kelle nimel kinnisvara on. Näiteks mees Mart ostis abielu ajal suvila, naine Malle aga ostis korteri. Mart suri ära. Mardi suvila jagatakse seadusjärgse pärimise korral alljärgnevalt: 1/2 Malle 1/2 Malle + Mardi lapsed Samamoodi tehakse ka elusolevale Mallele kuuluva korteriga: 1/2 kuulub Mallele 1/2 Malle + Mardi lapsed - s.t. vähendatakse Malle osa. Ehk siis kõik mis abielu jooksul ostetud ühisvara hulka, kõik see läheb pärimisele. Kaasa arvatud elusoleva abikaasa pangakontodest 1/2.

Juku 9.10.2010 21:51 (14 aastat tagasi)

Aga, kui pangakonto on miinuses, näiteks tasumata laen. Kas abikaasa pärib 1/2 võlast ja 1/2 läheb jagamisele laste ja abikaasa vahel. Või võlg jaotatakse kõigi pärijate vahel võrdselt?

. 26.09.2010 19:40 (14 aastat tagasi)

Väike märkus selles osas, et pärimisel ei märgita seaduse muuatustest tulenevate muudatuste tõttu enam seda, et 1/2 varast oli ühisvara jne.. Pärimise puhul märgitakse ära fakt et vara kuulus ühisvarasse ning nimetatkase vara, mis oli pärandaja ja/või pärandaja üleelanud abikaasa lahusvara. Pärijad hakkavad päritavat vara kästuama kui ühisomanikud ning kinnisvara puhul kantakse kinnistusraamatusse omanikud sisse ühisomanikena. Üleealnud abikaasale kuuluvat osa eralid välja ei tuua,juhul kui vara ei hakata konkreetselt jagama ja ühisomandit lõpetama...

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.