nõude tunnustamine vs hagi omaksvõtt

Anne 2.03.2011 11:00 (14 aastat tagasi)

Tere, millisest seadustikust ma leian paragrahvi, milles sätestatakse nõude tunnustamine? Tänades, Anne

A 2.03.2011 11:05 (14 aastat tagasi)

Kõik oleneb konkreetsetest asjaoludest, sellest on juttu nii võlaõigusseaduses, tsiviilseadustiku üldosa seaduses kui pankrotiseaduses.

Anne 2.03.2011 11:56 (14 aastat tagasi)

Konkreetsemalt on tegu ülikooli poolt esitatud õppemaksu arvega, mis tasumata. Nõustusin osaliselt seda tasuma, praegu muutsin oma seisukohta ning sooviks nõuet täies ulatuses mitte tunnistada. Kuna kohtumenetlus alles käib, siis olen aru saanud, et ma saan oma avaldusi muuta...? Kuigi hageja tegi ettepaneku hakata seda osaliselt tunnustatud nõuet tasuma, ma seda ei teinud ja ütlesin, et enne kohtuotsuse jõustumist ma ei tee midagi. TsÜs § 158. (2) Nõude tunnustamine võib seisneda õigustatud isikule võlgnetava osalises tasumises, intresside maksmises, tagatise andmises või muus teos. Mis see muu tegu võiks olla? Kas mul on üldse õigus oma avaldust muuta?

A 2.03.2011 12:28 (14 aastat tagasi)

Muu teona on viidatud paragrahvi mõttes käsitletav ükskõik milline tegu, millest võib järeldada Sinu nõustumist vastavat kohustust täita. Kõnealusel juhul ei oma nõude tunnustamine muud tähendust, kui et aegumise kulg katkeb ja algab uuesti (TsÜS § 158 lg 1). Eelnevat avaldust saab loomulikult muuta ning selleks on tarvis esitada üksnes uus avaldus, milles teatada, et ei tunnusta nõuet ning tuua ka vastavad põhjendused.

A 2.03.2011 14:04 (14 aastat tagasi)

Siiski on kohtule avaldatud omaksvõtust loobumiseks ette nähtud teatud tingimused, vt TsMS § 231 lg 2, 3: (2)Poole faktilise asjaolu kohta esitatud väide ei vaja tõendamist, kui vastaspool võtab selle omaks. Omaksvõtt on faktilise väitega tingimusteta ja selgesõnaline nõustumine kohtule adresseeritud kirjalikus avalduses või kohtuistungil, kus nõustumine protokollitakse. Abieluasjas ja põlvnemisasjas hindab kohus omaksvõttu koos muude tõenditega. (3) Omaksvõtu võib tagasi võtta üksnes teise poole nõusolekul või juhul, kui tagasivõttev pool tõendab, et väide asjaolu olemasolu või puudumise kohta, mis omaks võeti, ei vasta tõele ja omaksvõtt oli tingitud ebaõigest ettekujutusest asjaolust. Sel juhul ei loeta asjaolu omaksvõetuks. Ka hagi õigeksvõtust on Riigikohtu praktikast tulenevalt võimalik loobuda kuni kohus ei ole teinud hagi õigeksvõtul põhinevat otsust.

Anne 2.03.2011 14:56 (14 aastat tagasi)

Tänud!

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.