Omavoliliselt välisukse avamine

Küsija 7.10.2021 13:55 (10 kuud tagasi)

Kas korteriühistu poolt palgatud korstnapühkija tohib peale korteriuksele koputamist omavoliliselt korteriukse avada ja tuppa sisse vaadata (kui elanik koputamise peale ust avada ei saanud, aga kodus oli)? Kas see ei liigitu kodupuutumatuse seaduse rikkumise alla, või rahu rikkumise alla? Olgu mainitud, et korstnapühkimist korteris sees toimuma ei pidanud, ja see ei olnud ühistu poolt ette teavitud, et keegi üldse tuppa soovib tulla.

vastaja 8.10.2021 04:47 (10 kuud tagasi)

See, et korsten pühitakse väljast, ei tähenda veel seda et see sinu küttekollet ei puuduta. Kas oleksid tahtnud et kogu su tuba olnuks täis tuhka ja tolmu? Korstnapühkija on üldjuhul paberitega ja teab mida teeb. Ise oled kodus, uks lukust lahti, kuidas siis korstnapühkija veel sinuga suhelda saaks, kui sa ise ei võta vaevaks suhelda, kuid korteris vaja siibrid kinni panna või veel midagi vaja teha. Sinu poolt täiesti nõme suhtumine, mina ja mu pisike maailm.

cugu 8.10.2021 06:39 (10 kuud tagasi)

See on see lumehelbekeste maailm, kus iga ukse praotamine viib juba põhiõiguste rikkumiseni. Kodu puutumatus ei tähenda, et vastava ala spetsialist, kes peab vastutama tuleohutuse jms eest ei tohiks sinu koju siseneda. Rahu kohe rikutud.

Rein 11.10.2021 07:36 (10 kuud tagasi)

Mõistlik oleks siiski oma vastuseid ka põhjendada. Kui korstnapühkija võis ust avada, siis, palun, viidakse sätetele. Ma kahjuks ei oska teemaalgataja küsimusele vastata, aga kedagi lumehelbeks nimetada, sest talle ei meeldi kui võõtas inimene tema korteri ukse lahti teeb ja sisse vaatab. Ta ei pruukinud teada, kes koputab ja samuti võis ta ukse jätta lahti kogemata. Rääkimata sellest, et me ei tea, mida korstnapühkija nägi, see võis toimuda ebameeldival ajal.

caqo 11.10.2021 13:21 (10 kuud tagasi)

Palun Rein sulle "sätted". KrK § 110: Korstnapühkijal või temaga võrdsustatud isikul on õigus siseneda tööülesannete täitmiseks eluruumidesse, kui korteri välispiire ehk uks on avatud.

Küsija 11.10.2021 13:57 (10 kuud tagasi)

Ühesõnaga, kui ma parajasti teen oma kodus midagi privaatset, või magan, või olen duši all, ja ei saa minna ust avama ning ma korteriühistu poolt ei ole saanud ka mingit infot, et mis ajavahemikus korstnapühkija mu koju sisse soovib saada (või et ta üldse soovib seda teha) - siis see on ühesõnaga täiesti okei, et kui minu uks on lukust lahti, siis võib inimene lihtsalt sisse astuda ja oma “tööülesandeid täitma” hakata? Nagu päriselt või? Vaatamata sellele, et minu korteris ei ole üldse mingeid tööülesandeid täitagi, sest puuküttega pliiti (nagu ülejäänud korterites) ei eksisteeri siin enam ammu. Lumehelbekeseks nimetada on muidugi ka omaette tase. Kui keegi talle ust ei ava, siis mis mõttes on see aktsepteeritav kontrollida veel kodusolekut sellega, et tõmbab ukse lahti ja vaatab tuppa? Kui ma olen näiteks alasti tal seal ees, siis on see ka “lumehelbekese maailm” või?

xauu 11.10.2021 14:36 (10 kuud tagasi)

aga miks sa politseisse ei helistanud? Oleksid kohe teada saanud, kas selline käitumine on lubatav või mitte. Võid ka nüüd kohtusse pöörduda korstnapühkija vastu hagi esitades. Mis sa ise arvad - milline oleks selle tulemus? See siin on õigusalaste küsimuste koht, mitte psühhiaatrite foorum.

helbekesele 12.10.2021 08:14 (10 kuud tagasi)

On olemas üks kaval asi.Nimetatakse lukuks.Kui sa magad, oled dushi all, või mis iganes, siis normaalsetel inimestel on uks lukus.Ja neil pole mingeid "probleeme" teiste iskutega.

PPPP 12.10.2021 09:41 (10 kuud tagasi)

Sellist asja nagu "kodupuutumatuse seadus" ei ole. Kodu puutumatus tuleneb põhiseaduse §-st 33, mis sätestab: "Kodu on puutumatu. Ei tohi tungida kellegi eluruumi, valdusse ega töökohta ega neid ka läbi otsida, välja arvatud seadusega sätestatud juhtudel ja korras avaliku korra, tervise või teiste inimeste õiguste ja vabaduste kaitseks, kuriteo tõkestamiseks, kurjategija tabamiseks või tõe väljaselgitamiseks kriminaalmenetluses." Põhiõigusi ei tohi piirata igal mõeldaval põhjusel, vaid ainult neil põhjustel, mida põhiseadus ise ette annab. Seega § 33 esimene lause "kodu on puutumatu" sätestab põhiõiguse, kuid teine lause sätestab juhud, mil põhiõiguse riive on õigustatud. Erinevates seadustes on sätestatud erinevaid aluseid, millal on õigus kellegi kodu puutumatust riivata (KoRS § 50 lg 1, TuOS 39 1 lg 2 jne). Korstnapühikjal õigust sinu eluruumi tungida üldiselt ei ole. Eluruumi loata sissetungimine on karistusseadustiku järgi kuritegu. Karistusseadustiku § 266 lg-s 2 sätestatud, et valdaja tahte vastaselt hoonesse, ruumi, sõidukisse või piirdega alale ebaseadusliku tungimise või valdaja poolt esitatud sealt lahkumise nõude ebaseadusliku täitmata jätmise eest, kui see on pandud toime elamiseks kasutatavasse ruumi tungimisega karistatakse rahalise karistuse või kuni kolmeaastase vangistusega (2. astme kuritegu). Aga (ja see on väga suur aga) sinu poolt kirjeldatud asjaoludest ei nähtu nagu korstnapühkija oleks uksest sisse astunud või tunginud või keeldunud lahkumast pärast seda kui seda paluti. Ukse avamist ja sissevaatamist võib pidada ebaviisakaks ja moraalselt taunimisväärseks, kuid see ei ole selline rikkumine, mis oleks karistatav. Võib ju juhtuda, et inimene ei kuulnud koputust lihtsalt, kuid hea meelega laseks korstnapühkija sisse või korstnapühkija lihtsalt eksis uksega või polnud keegi talle öelnud, et ühes korteris ahi puudub (eriti kui teistes kõigis see on). Seega nagu teised kommenteerijad on soovitanud siis tulevikus ebamugavuste vältimiseks on soovitatav uks lukustada.

noo 12.10.2021 12:32 (10 kuud tagasi)

nagu algsest tekstist võib aru saada, siis korstnapühkija majas toimetamisest oli siiski ette teavitatud, seega ei saanud see olla üllatus. Ja nagu siin mitmes postituses juba on viidatud, siis korstnapühkijal on kohustus peale katusel turnimise üle kontrollida ka korterites olevad küttekehad. Ei saa eeldada, et korstnapühkija oleks selgeltnägija, kes iseenesest teaks, millises korteris küttekeha puudub.

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.